Úprava turistických tras v Brdech. Musí vyhovovat návštěvníkům i přírodě

Vojenské lesy a statky (VLS), Klub českých turistů (KČT) a Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK) se shodly na podobě sítě turistických tras v nejmladší chráněné krajinné oblasti (CHKO) v Brdech. Na základě dohody budou v přírodní lokalitě upraveny cesty a jejich značení, informoval mluvčí VLS Jan Sotona.

U některých značených cest zkušenosti z provozu ukázaly, že je třeba jejich vedení změnit či upravit. Příkladem je třeba lokalita Jindřichova skála. Cenná přírodní památka je zároveň oblíbenou a navštěvovanou brdskou vyhlídkou. Nové značení, na němž se instituce shodly, by mělo minimalizovat zátěž vyplývající z frekventovaného turistického provozu pro cenný přírodní útvar. Dohoda se týká i dalšího rozvoje sítě značených pěších tras ve středních Brdech.

„Na návrh VLS jsme učinili dohodu, že síť po dohodnutých úpravách ponecháme v provozu dva až tři roky, následně vyhodnotíme zkušenosti z turistického provozu a navrhneme nové trasy, které budou odpovídat preferencím návštěvníků,“ uvedl předseda rady značení Klubu českých turistů Pavel Přílepek.

Ředitel VLS Petr Král poukázal na to, že značení tras musí vyhovovat návštěvníkům, ale musí být v souladu i s cíli ochrany přírody a potřebami hospodářské správy. „V neposlední řadě pak musí v této lokalitě, která přes 80 let sloužila až do roku 2016 jako výcvikový prostor armád, také respektovat bezpečnostní limity dané aktuálním stavem pyrotechnické očisty území. Jsem proto rád, že jsme našli všestranně přijatelný kompromis,“ uvedl Král.

Příjemnější pro turisty a šetrná k přírodě. Oprava stezky v Českém Švýcarsku

V CHKO Brdy pokračuje pyrotechnická očista. Proto je nezbytné se mimo stezky pohybovat se zvýšenou opatrností, v některých částech bývalého újezdu, především na dopadových plochách, návštěvníci musejí chodit jen po zpevněných cestách. „Aktuálně musejí návštěvníci dbát zvýšené opatrnosti také v lokalitách, kde probíhají těžby v souvislosti s bojem s kůrovcovou kalamitou. A samozřejmě v těchto dnech i v CHKO platí zákaz sdružování osob v souvislosti s ochrannými opatřeními platnými v rámci nouzového stavu,“ dodal Král.

vera/čtk

Dnes, 18:25
Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst na Letné prošlo celkovou úpravou.
Dnes, 14:55
Praha má i v těchto parných dnech dostatek kvalitní pitné vody. Vodárenská nádrž Švihov, která...
Dnes, 12:40
Cyklisté se mohou těšit na 12 nových cyklotras o délce 270 kilometrů, které propojí zajímavá...
Dnes, 09:07
Dva výsuvné sloupky, jeden u vjezdu do Pražské ulice a druhý u výjezdu na nám....
Včera, 18:20
Stavbaři dnes dokončili ražbu 840 metrů dlouhého tunelu Mezno na trati Sudoměřice - Votice. Díky...
Včera, 17:12
Správa železnic začala s velkou výlukou na trati 210 mezi Vrané nad Vltavou a Dobříší....
Včera, 15:39
Příbramští policisté pátrají po totožnosti mladšího muže. Ten se měl sexuálně uspokojovat na volně přístupném...
Včera, 14:58
V sobotu 15. srpna budete moci ochutnat speciality z několik oblíbených středozemních destinací na jednom místě.
Burdýři
Včera, 12:46
Jarmark, pohádky, houpačky a kolotoče, hudba rozličných žánrů, ranní mše v kostele – to vše...
Včera, 11:12
Středočeskou hejtmankou je Jaroslava Jermanová Pokorná bezmála čtyři roky. Přesto nevěděla o dvacítce exkluzivně placených...
Reklama