V Brdech bude od ledna zasahovat soukromá horská služba

Počínaje lednem příštího roku začne v Chráněné krajinné oblasti Brdy fungovat soukromá horská služba. Tato záchranná skupina bude sloužit jako takzvaný first responder. Zajistí rychlou pomoc turistům v ohrožení života do doby, než se na místo dostane krajská zdravotnická záchranná služba.

Záchranná skupina bude operovat z areálu někdejších kasáren ve Strašicích na Rokycansku. Vyjíždět bude také do středočeské části Brd. Kromě rychlé pomoci turistům, kterých jezdí do CHKO čím dál víc, pomůže obci i s nedostatkem lékařů.

„Horská služba Brdy, kterou založila skupina z Plzně, bude spolupracovat se Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje. Jedná s krajem, který jí přislíbil dotace, pokud bude dobře fungovat,“ uvedl starosta Jiří Hahner.

Počty turistů v Brdech každý rok rostou. „Jsou a budou tam problémy. Dojezdová vzdálenost do Brd je bohužel více než půlhodinová, takže tohle (záchranná skupina přímo v centru Brd) by měl být velký přínos,“ řekl Hahner.

Z důvodu zvýšení bezpečnosti turistů na území bývalého vojenského újezdu Brdy přibyla letos tři nouzová tlačítka k přivolání pomoci v místech, kde je slabý nebo žádný telefonní signál. V případě nouze lze použít tlačítko umístěné na traumabodu a přivolat si tak pomoc. Jedná se o lokality Padrť, U Louky Tři trubky a Křižovatka Nad Čuralem.

Poslední vážný případ se v Brdech stal letos v říjnu, kdy muž sjížděl kopec na kole a po vyjetí mimo cestu se smrtelně zranil. Navzdory poskytnuté péči lékařů nakonec svůj boj o život prohrál.

Dnes, 18:25
Jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst na Letné prošlo celkovou úpravou.
Dnes, 14:55
Praha má i v těchto parných dnech dostatek kvalitní pitné vody. Vodárenská nádrž Švihov, která...
Dnes, 12:40
Cyklisté se mohou těšit na 12 nových cyklotras o délce 270 kilometrů, které propojí zajímavá...
Dnes, 09:07
Dva výsuvné sloupky, jeden u vjezdu do Pražské ulice a druhý u výjezdu na nám....
Včera, 18:20
Stavbaři dnes dokončili ražbu 840 metrů dlouhého tunelu Mezno na trati Sudoměřice - Votice. Díky...
Včera, 17:12
Správa železnic začala s velkou výlukou na trati 210 mezi Vrané nad Vltavou a Dobříší....
Včera, 15:39
Příbramští policisté pátrají po totožnosti mladšího muže. Ten se měl sexuálně uspokojovat na volně přístupném...
Včera, 14:58
V sobotu 15. srpna budete moci ochutnat speciality z několik oblíbených středozemních destinací na jednom místě.
Burdýři
Včera, 12:46
Jarmark, pohádky, houpačky a kolotoče, hudba rozličných žánrů, ranní mše v kostele – to vše...
Včera, 11:12
Středočeskou hejtmankou je Jaroslava Jermanová Pokorná bezmála čtyři roky. Přesto nevěděla o dvacítce exkluzivně placených...
Reklama