V Dobříši šetří přírodu i peníze, zavedli evidenci odpadu

Dobříšská radnice zavádí nový motivační a evidenční systém pro odpadové hospodářství, kterému se říká zkráceně MESOH. Podle informací radnice jeho zavádění vyvolalo spoustu různorodých reakcí a silných emocí. Zavedení sytému má ale snížit produkci netříděného směsného odpadu.

„V současné době je většina popelnic i kontejnerů polepena čárovými/QR kódy. Ne vždy bylo snadné identifikovat, která popelnice ke kterému domu patří, a někdy nám až majitel prozradil, kde je jeho popelnice ukryta. Dosud se nám podařilo oblepit cca 80 procent popelnic a do konce září chceme být stoprocentně úspěšní. Nicméně prosíme ty, kteří nemají kód na popelnici vylepený, aby nám dali vědět,“ uvedla místostarostka Dagmar Mášová.

Neustálá hrozba zvyšování poplatku za likvidaci směsného komunálního odpadu vedla v Dobříši ke změně dosavadního systému. Díky zavedení čárových/QR kódů nalepených na sběrné nádoby nebo pytle může být evidováno množství sváženého odpadu, a lze tak vyčíslit výši nákladů za svoz.

„To, že občané budou platit podle toho, kolik směsného odpadu vyprodukují, by je mělo motivovat k tomu, aby komunální odpad důsledně třídili a předcházeli vzniku odpadu samotného,“ uvedla radnice v prohlášení. Zapojení do systému je dobrovolné, radnice neuděluje žádné pokuty ani jiné sankce. To, že se občan nezapojí, znamená pouze, že platí poplatek za odpady v plné výši a není možné mu udělit žádnou slevu.

Podle informací autora motivačního systému Radka Staňka z týmu Moje odpadky už jinde ušetřili. „Díky důrazu na vysokou efektivitu svozu systém MESOH přináší úspory na straně svozu odpadů nebo také nárůst odměn za tříděný odpad,“ uvádí. Například v Mikulově, kde systém zavedli v roce 2012, občané ušetřili na poplatku 750 tisíc korun. V Kobylí pak od roku 2013 dosáhla úspora občanů 400 tisíc korun a v Moravské Třebové pak dokonce 1,125 milionu korun.

Do systémového třídění odpadů už je dnes zapojeno více než 100 obcí a měst, jejichž občané za rok 2018 ušetřili na platbách za odpadky 10 milionů korun.

 

25.1.2020
Příbramští kriminalisté už sdělili obvinění 35leté ženě, která v prosinci napadla dvě dívky v Dobříši....
23.1.2020
Jindřichova skála je skalní „srub“ s kolmou stěnou a kamenným mořem. Pro Brdy jsou takové...
22.1.2020
Další část města Příbram čeká proměna. Radnice bude revitalizovat prostor podél Příbramského potoka. Z bývalé...
21.1.2020
Hornické muzeum Příbram letos návštěvníkům připomene 145 let od světového rekordu v dosažení kilometru svislé...
20.1.2020
Příbramská radnice by podle ODS měla zastavit přípravu rozsáhlé rekonstrukce akvaparku za více než 400...
19.1.2020
Město Březnice, proslavené těžbou stříbrných rud a zámkem, leží na říčce Vlčavě. Zámek byla původně...
19.1.2020
Trenéři do škol je projekt, který má dětem ukázat kouzlo sportu, nastartovat v nich lásku...
18.1.2020
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
18.1.2020
Vojáci letos obnoví střelbu z minometů v bývalém vojenském prostoru Brdy, který je od roku 2016...
17.1.2020
První místo v devátém ročníku ankety Alej roku zamířila do Středočeského kraje a to památné...
Reklama