V Dobříši šetří přírodu i peníze, zavedli evidenci odpadu

Dobříšská radnice zavádí nový motivační a evidenční systém pro odpadové hospodářství, kterému se říká zkráceně MESOH. Podle informací radnice jeho zavádění vyvolalo spoustu různorodých reakcí a silných emocí. Zavedení sytému má ale snížit produkci netříděného směsného odpadu.

„V současné době je většina popelnic i kontejnerů polepena čárovými/QR kódy. Ne vždy bylo snadné identifikovat, která popelnice ke kterému domu patří, a někdy nám až majitel prozradil, kde je jeho popelnice ukryta. Dosud se nám podařilo oblepit cca 80 procent popelnic a do konce září chceme být stoprocentně úspěšní. Nicméně prosíme ty, kteří nemají kód na popelnici vylepený, aby nám dali vědět,“ uvedla místostarostka Dagmar Mášová.

Neustálá hrozba zvyšování poplatku za likvidaci směsného komunálního odpadu vedla v Dobříši ke změně dosavadního systému. Díky zavedení čárových/QR kódů nalepených na sběrné nádoby nebo pytle může být evidováno množství sváženého odpadu, a lze tak vyčíslit výši nákladů za svoz.

„To, že občané budou platit podle toho, kolik směsného odpadu vyprodukují, by je mělo motivovat k tomu, aby komunální odpad důsledně třídili a předcházeli vzniku odpadu samotného,“ uvedla radnice v prohlášení. Zapojení do systému je dobrovolné, radnice neuděluje žádné pokuty ani jiné sankce. To, že se občan nezapojí, znamená pouze, že platí poplatek za odpady v plné výši a není možné mu udělit žádnou slevu.

Podle informací autora motivačního systému Radka Staňka z týmu Moje odpadky už jinde ušetřili. „Díky důrazu na vysokou efektivitu svozu systém MESOH přináší úspory na straně svozu odpadů nebo také nárůst odměn za tříděný odpad,“ uvádí. Například v Mikulově, kde systém zavedli v roce 2012, občané ušetřili na poplatku 750 tisíc korun. V Kobylí pak od roku 2013 dosáhla úspora občanů 400 tisíc korun a v Moravské Třebové pak dokonce 1,125 milionu korun.

Do systémového třídění odpadů už je dnes zapojeno více než 100 obcí a měst, jejichž občané za rok 2018 ušetřili na platbách za odpadky 10 milionů korun.

 

21.9.2020
Se začátkem nového školního roku město Dobříš otevřelo nový školní pavilon základní školy a společně...
20.9.2020
Kolem 60 lidí protestovalo před pobočkou státního podniku Diamo v Příbrami proti plánované těžbě kameniva...
18.9.2020
Zastupitelé města Příbrami schválili novou vyhlášku o používání zábavní pyrotechniky, ta počítá s plošným zákazem. Silvestr...
18.9.2020
Peníze z veřejné sbírky měly původně pomáhat samoživitelkám a samoživitelům, na něž dopadly opatření proti koronaviru...
18.9.2020
Kvůli výpadku příjmů do rozpočtu způsobenému opatřeními proti koronaviru, uvažovala radnice Sedlčan o zvýšení daně...
17.9.2020
Na několika místech na Příbramsku hygienici zachytili nová ohniska onemocnění covid-19. Jedná se o menší...
17.9.2020
Houby rostou a za nimi do lesů míří houbaři, s nimi i zdivočelí měšťáci, kteří...
16.9.2020
Dosud neznámý pachatel se vloupal ze 4. na 5. září do areálu zahradnické společnosti v...
16.9.2020
Oblastní nemocnice Přbram pozastavila testování samoplátců na onemocnění covid-19. Zájem lidí překročil testovací kapacity, výsledky...
14.9.2020
Tělo muže (77) bylo nalezeno asi dva metry od břehu Sadoňského rybníka v Rožmitále pod...
Reklama