V Dobříši šetří přírodu i peníze, zavedli evidenci odpadu

Dobříšská radnice zavádí nový motivační a evidenční systém pro odpadové hospodářství, kterému se říká zkráceně MESOH. Podle informací radnice jeho zavádění vyvolalo spoustu různorodých reakcí a silných emocí. Zavedení sytému má ale snížit produkci netříděného směsného odpadu.

„V současné době je většina popelnic i kontejnerů polepena čárovými/QR kódy. Ne vždy bylo snadné identifikovat, která popelnice ke kterému domu patří, a někdy nám až majitel prozradil, kde je jeho popelnice ukryta. Dosud se nám podařilo oblepit cca 80 procent popelnic a do konce září chceme být stoprocentně úspěšní. Nicméně prosíme ty, kteří nemají kód na popelnici vylepený, aby nám dali vědět,“ uvedla místostarostka Dagmar Mášová.

Neustálá hrozba zvyšování poplatku za likvidaci směsného komunálního odpadu vedla v Dobříši ke změně dosavadního systému. Díky zavedení čárových/QR kódů nalepených na sběrné nádoby nebo pytle může být evidováno množství sváženého odpadu, a lze tak vyčíslit výši nákladů za svoz.

„To, že občané budou platit podle toho, kolik směsného odpadu vyprodukují, by je mělo motivovat k tomu, aby komunální odpad důsledně třídili a předcházeli vzniku odpadu samotného,“ uvedla radnice v prohlášení. Zapojení do systému je dobrovolné, radnice neuděluje žádné pokuty ani jiné sankce. To, že se občan nezapojí, znamená pouze, že platí poplatek za odpady v plné výši a není možné mu udělit žádnou slevu.

Podle informací autora motivačního systému Radka Staňka z týmu Moje odpadky už jinde ušetřili. „Díky důrazu na vysokou efektivitu svozu systém MESOH přináší úspory na straně svozu odpadů nebo také nárůst odměn za tříděný odpad,“ uvádí. Například v Mikulově, kde systém zavedli v roce 2012, občané ušetřili na poplatku 750 tisíc korun. V Kobylí pak od roku 2013 dosáhla úspora občanů 400 tisíc korun a v Moravské Třebové pak dokonce 1,125 milionu korun.

Do systémového třídění odpadů už je dnes zapojeno více než 100 obcí a měst, jejichž občané za rok 2018 ušetřili na platbách za odpadky 10 milionů korun.

 

Dnes, 08:11
Až 700 tisíc korun si vyžádají restaurátorské práce potřebné k záchraně koněspřežné stříkačky z roku...
Včera, 10:11
Fotbalisté klubu 1. FK Příbram v aukci fotbalových předmětů vybrali 43 303 korun. Peníze se rozhodli věnovat...
14.2.2020
Dvaadvacetiletý muž z Příbrami zřejmě zahájil přípravu na oslavu svatého Valentýna v jednom obchodním domě....
14.2.2020
Nezaměstnanost ve středních Čechách v lednu vzrostla o 0,2 procentního bodu na 2,6 procenta. Úřady...
13.2.2020
Ve středních Čechách se sčítají škody. Silný nárazový vítr především lámal stromy. Nápory větrné bouře...
13.2.2020
S končícím zimním obdobím začíná rušnější sezona pro záchranné stanice pro zvířata. Prvními klienty v...
12.2.2020
Mami, jdeme čutat za barák. Věta, na kterou nostalgicky vzpomínají dnešní rodiče. Děti málo sportují,...
10.2.2020
Muž z Jinců na Příbramsku neměl dobrý den. Nejdřív rozkopal vstupní dveře domu, pošťuchoval se...
10.2.2020
Nové moderní třídy vznikly půdní vestavbou v budově příbramské základní školy v ulici 28. října....
10.2.2020
Hasiči ve Středočeském kraji vyjížděli od nedělních 22:00 do dnešních 8:00 zhruba ke 350 událostem...
Reklama