V Orlově bude odhalena dřevěná socha brdského rytíře Fabiána

Na úpatí vrchu Třemošná v příbramské osadě Orlov bude v sobotu 22. září odhalena socha pána Brd, dobrého ducha Fabiána. Vytvořili ji studenti a učitelé z příbramské waldorfské školy podle návrhu malíře Ivana Bukovského, uvedla mluvčí radnice Pavlína Svobodová. Fabián byl podle pověsti brdským rytířem, kterého zlá čarodějnice proklela a proměnila v ducha.

Dřevěná socha vážící 400 kilogramů bude přikotvena k žulovému podstavci. Po dohodě s Vojenskými lesy a statky bylo rozhodnuto o jejím umístění na okraji Chráněné krajinné oblasti Brdy u jedné z přístupových cest na Třemošnou.

Pro účastníky sobotního odhalení bude připravena jízda historickým autobusem, výstava fotografií a živá hudba. Chybět nebudou ani soutěže pro děti a vycházka či vyjížďka podzimní přírodou Brd. „Společně s Klubem českých turistů jsme připravili čtyři pěší a dvě cyklistické trasy, z nichž si snadno vyberete podle chuti i momentální fyzické kondice. Všechny samozřejmě míří k nové soše Fabiána v Orlově,“ uvedl místostarosta Václav Švenda (TOP 09).

Trasy pochodu a cyklojízd přivedou účastníky na atraktivní místa CHKO Brdy, například k Pilské nádrži, na skalní vyhlídku Kazatelna, na vrchol Třemošné, pod svahy mrazového srubu Klobouček nebo na nejvyšší horu Brd, 865 metrů vysoký Tok s cílovou plochou někdejší dělostřelecké střelnice.

Pěší trasy o délce 3,6, sedm, deset a 17 kilometrů začínají v Orlově, Kozičíně a Obecnici. Dále budou připraveny dvě cyklotrasy dlouhé 13,5 a 28 kilometrů se starty v Příbrami, v lesoparku Litavka a před vlakovým nádražím.

Zdroj: čtk

Kdo byli cvočkaři a co dělali? V Podbrdském muzeu v Rožmitále se to dozvíte

21.9.2020
Se začátkem nového školního roku město Dobříš otevřelo nový školní pavilon základní školy a společně...
20.9.2020
Kolem 60 lidí protestovalo před pobočkou státního podniku Diamo v Příbrami proti plánované těžbě kameniva...
18.9.2020
Zastupitelé města Příbrami schválili novou vyhlášku o používání zábavní pyrotechniky, ta počítá s plošným zákazem. Silvestr...
18.9.2020
Peníze z veřejné sbírky měly původně pomáhat samoživitelkám a samoživitelům, na něž dopadly opatření proti koronaviru...
18.9.2020
Kvůli výpadku příjmů do rozpočtu způsobenému opatřeními proti koronaviru, uvažovala radnice Sedlčan o zvýšení daně...
17.9.2020
Na několika místech na Příbramsku hygienici zachytili nová ohniska onemocnění covid-19. Jedná se o menší...
17.9.2020
Houby rostou a za nimi do lesů míří houbaři, s nimi i zdivočelí měšťáci, kteří...
16.9.2020
Dosud neznámý pachatel se vloupal ze 4. na 5. září do areálu zahradnické společnosti v...
16.9.2020
Oblastní nemocnice Přbram pozastavila testování samoplátců na onemocnění covid-19. Zájem lidí překročil testovací kapacity, výsledky...
14.9.2020
Tělo muže (77) bylo nalezeno asi dva metry od břehu Sadoňského rybníka v Rožmitále pod...
Reklama