Vánoce a 780 tisíc koťat kočky toulavé. Útulky nezvládají kočičí lavinu

Další fotky

Kočky nejsou jen domácí mazlíčci, některé žijí na ulici jiné v lese. Dospělá kočka, která se nekontrolovaně množí, dokáže do sedmi let vyrobit až 781 250 koťat. Lavinu, se kterou si nedokáží přeplněné útulky poradit, se snaží zbrzdit Kastrační program FELITI.

„V současné době je situace přemnožených koček v ČR kritická, většina útulků a depozit je přeplněných a má stop stav,“ říká v rozhovoru pro Náš REGION zakladatelka kastračního programu FELITI Alena Pávková. Většinu útulků totiž provozují dobrovolníci, kteří nápor nekontrolovaně množících se zvířat nemohu zvládnout. K tomu se přidává každoroční povánoční vlna chlupatých dárků od ježíška, která se po prvním prohřešku v lepším případě dostane do péče útulku nebo depozitu, v horším pak rovnou na ulici.

Recidivista z Příbrami ukradl 300 čokolád, hrozí mu osm let vězení

Pro ilustraci velikosti kočičího problému. Díky krátkému reprodukčnímu cyklu a rychlému pohlavnímu dospívání totiž dokáže jeden nekastrovaný kocour a nesterilizovaná kočka dát život až 781 250 koťatům. S čímž jim samozřejmě zdatně pomůžou i jejich potomci, zvládnou to za sedm let.

Takové množství koček přirozeně není možné umístit do útulku, kterých je kritický nedostatek. Navíc zdaleka ne každá toulavá kočka takovou péči ocení. „Většinu koček, které jsou zvyklé žít venku, svobodně, jsou divoké nebo polodivoké, není vhodné zavírat do útulku, kde trpí stresem, zvyšuje se tedy možnost oslabení imunity a pak možností nákazy od jiných koček v útulku,“ říká Pávková.

Záchrana tun zeleniny a ovoce díky paběrkování. Jídlo zpestřilo jídelníček mnoha lidem

„Město Příbram nemá útulek jako takový, ale fungují zde dva spolky, které se o toulavé kočky starají. Jde o Spolek pro kočku a nově spolek Příbramské kočky, z.s., který vznikl oddělením od Spolku pro kočku v průběhu letošního roku. Členové těchto spolků se starají o kočky, mimo jiné i jejich kastraci, a od města dostávají na tuto činnost dotaci. V letošním roce byla výše dotace pro oba spolky 60 000 korun,“ říká mluvčí Příbrami Eva Švehlová.

Podle Švehlové se město snaží hledat vhodné prostory kde by mohl vzniknout útulek, ale prozatím bezvýsledně. Snaha naráží na řadu úskalí spojenými s pravidly, která by měl daný prostor splňovat.

Zastupitelé rozhodli o podobě nové kašny v Petrovicích

„Feliti je prvním fungujícím kastrační program, který pokrývá celou ČR. Spolupracuje s cca 140 veterinárními lékaři po celé republice a doufáme, že jejich řady se budou rozšiřovat. Snažili jsme se pokrýt všechny kraje, jenom v Praze a ve Středočeském kraji máme cca 30 veterinárních lékařů. Hodně velký zájem o kastrace například v Příbrami, kde máme výbornou zkušenost s klinikou Na Zdaboři, nebo v Benešově,“ dodává Pávková.

Podle Pávkové obecně převažují obce a města, kde situaci těchto zvířat neřeší a převažuje iniciativa soukromých osob. Jsou ale i obce, které mají vlastní kastrační program, podporují své občany v péči o opuštěné kočky a všichni jsou spokojení. „Těch obcí, o kterých víme, je z celé republiky ale cca 50,“říká Pávková.

Středočeští hygienici našli u Chocholouška zvěřinu bez dokladů a prošlé maso

Situaci se tak snaží řešit právě Kastrační program FELITI. Krom toho, že kastrace toulavých koček postupně sníží množství toulavých koťat, prospívá i zdraví samotného zvířete. „Kastrace je jednoznačně ve prospěch zdraví koček i kocourů. U koček nedochází k vysilujícímu mrouskání, nejsou zatěžovány březostí a opakovanými porody, které mohou skončit smrtí kočky i koťat. Kocouři nejsou zmítáni pudy výskytem mrouskajících koček v okolí, o které svádí boje s konkurenčními kocoury, nedochází také k bojům o teritorium s dalšími nekastrovanými kocoury,“ říká Pávková a dodává. „Do dnešního dne bylo s pomocí Feliti vykastrováno 3 333 koček. Ale toto číslo se každým dnem zvyšuje. V současné chvíli probíhalo několik časově omezených akcí se smluvními veterináři pro sociálně slabší osoby, které si nemohou dovolit hradit plnou cenu kastrace.“

Pokud se ale chcete obrátit o pomoc s kastrováním toulavé kočky na Felity, je třeba zmapovat terén a zjistit, o kolik koček se asi bude jednat, zda jste schopni sami zajistit odchyt, zajistit pro kočky pokastrační péči, promyslet si, co bude s kočkami po kastraci. Tedy jestli mají být vráceny na stejné místo.

Jak podpořit Kastrační program FELITI

DMS ve tvaru TRV FELITI 90 na 87 777

sbírkový transparentní účet 99775550/2010

Darujme.cz  https://www.darujme.cz/organizace/1200245

Facebooková skupina Cat-mania – celoroční aukce: https://www.facebook.com/groups/822083741175537/

 

Jak už to tak bývá, každý dobrý skutek něco stojí. Felity sice kastraci zaplatí, ale finance čerpá od dárců, stát se totiž o toulavé zvířata nezajímá a obce nemají dostatek peněz. „Způsobů, jak nám můžete pomoci, je celá řada. Například prostřednictvím dárcovské sms, nebo přímo zasláním peněz na sbírkový transparentní účet, či přes platební bránu Darujme.cz. Uvítáme samozřejmě také pomoc s hledáním sponzorů. Pokud máte rádi zábavu, pak také můžete dražit ve spřátelené facebookové skupině Cat-mania celoroční aukce, nebo sami i předměty do aukcí věnovat a vložit,“ říká Pávková.

Projekt Feliti je kompletně dobrovolnický, lidé v něm pomáhají zcela zdarma. Uvítají tak i dobrovolníky, kteří jsou ochotni podat i pomocnou ruku a zapojit se do činnosti programu. Více zajímavostí o kočkách říká Alena Pávková v rozhovoru pro Náš REGION.

Alena Pávková: Feliti je první fungující kastrační program, který pokrývá celou ČR

 

FOTO: Vánoce a 780 tisíc koťat kočky toulavé. Útulky nezvládají kočičí lavinu

Vánoce a 780 tisíc koťat kočky toulavé. Útulky nezvládají kočičí lavinu - kocky toulaveVánoce a 780 tisíc koťat kočky toulavé. Útulky nezvládají kočičí lavinu - kocka kotě mláde hraVánoce a 780 tisíc koťat kočky toulavé. Útulky nezvládají kočičí lavinu - kočka_TwitterVánoce a 780 tisíc koťat kočky toulavé. Útulky nezvládají kočičí lavinu - PIXNIO kočka a pesVánoce a 780 tisíc koťat kočky toulavé. Útulky nezvládají kočičí lavinu - kočka
Další fotky
Vánoce a 780 tisíc koťat kočky toulavé. Útulky nezvládají kočičí lavinu - kočka_1Vánoce a 780 tisíc koťat kočky toulavé. Útulky nezvládají kočičí lavinu - koteVánoce a 780 tisíc koťat kočky toulavé. Útulky nezvládají kočičí lavinu - kotě
Včera, 17:00
Zastupitelé města Příbrami schválili novou vyhlášku o používání zábavní pyrotechniky, ta počítá s plošným zákazem. Silvestr...
Včera, 12:40
Peníze z veřejné sbírky měly původně pomáhat samoživitelkám a samoživitelům, na něž dopadly opatření proti koronaviru...
Včera, 09:40
Kvůli výpadku příjmů do rozpočtu způsobenému opatřeními proti koronaviru, uvažovala radnice Sedlčan o zvýšení daně...
17.9.2020
Na několika místech na Příbramsku hygienici zachytili nová ohniska onemocnění covid-19. Jedná se o menší...
17.9.2020
Houby rostou a za nimi do lesů míří houbaři, s nimi i zdivočelí měšťáci, kteří...
16.9.2020
Dosud neznámý pachatel se vloupal ze 4. na 5. září do areálu zahradnické společnosti v...
16.9.2020
Oblastní nemocnice Přbram pozastavila testování samoplátců na onemocnění covid-19. Zájem lidí překročil testovací kapacity, výsledky...
14.9.2020
Tělo muže (77) bylo nalezeno asi dva metry od břehu Sadoňského rybníka v Rožmitále pod...
8.9.2020
Největší tuzemská běžecká akce Olympijský běh, se uskuteční ve středu 16. září 2020. Přesně v...
8.9.2020
Koronavirová pandemie poznamenala provoz sportovních zařízení v Příbrami, kvůli nakaženým hráčům hokeje a volejbalu byly...
Reklama