22℃
Dnes je 16. červenec , svátek má Luboš

Ve středních Čechách bylo podáno čtyřicet stížností na volby

Ve středních Čechách byly podány čtyři desítky stížností na komunální volby. Krajský soud v Praze, který o nich rozhoduje, přijal 41 návrhů. Dva mu ale nepřísluší, protože se týkají voleb v městské části Praha 15, vyplývá z informací ČTK.

Reklama

Lidé měli do 19. října možnost zpochybnit platnost voleb, hlasování nebo volby kandidáta. Čtyři podněty se týkají největšího města v kraji Kladna. Napadeny byly i volby v okresních městech Kutná Hora, Mělník a Benešov. Soud by se měl zabývat i volbami v Milíně na Příbramsku, podle starosty Pavla Nekla (Volba pro Milín) tam byla podána stížnost na sčítání hlasů. Návrh na neplatnost voleb podala také zastupitelka Neratovic na Mělnicku Anna Spěváčková (za SPD), soud má přezkoumat výsledky za jednotlivé okrsky.

V Kutné Hoře podalo návrh na neplatnost voleb vítězné uskupení Město PRO lidi bývalého starosty Martina Starého. Učinilo tak v pátek 19. října, kdy už bylo jasné, že nebude v nově dohodnuté koalici. Důvodem byly podle Starého falešné letáky Města PRO lidi, které se objevily před volbami. Jeden typ letáku avizoval přijetí až 2000 utečenců. Uskupení kvůli tomu podalo trestní oznámení, z šíření viní politickou konkurenci. Jeden z distributorů je podle Starého již znám, po ostatních se pátrá.

„Nemáme z tohoto našeho rozhodnutí žádnou radost. Mají ale město po další čtyři roky vést také strany, od jejichž členů pocházejí falešné letáky? To nepovažujeme za možné,“ uvedl Starý. Sdružení se podle něj stalo obětí nefér manipulace s veřejným míněním.

Pět návrhů přišlo z Hostivice u Prahy. Vítězné uskupení HOme – Hostivice město podalo stížnost proti vzniku mandátu někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. Sdružení má podezření, že někteří kandidáti z jeho uskupení Zdravá Hostivice si do dne konání voleb nezměnili trvalý pobyt do Hostivice.

Stížnosti se týkají i voleb v Říčanech, Jesenici, Čelákovicích nebo Mníšku pod Brdy u Prahy, Milovicích na Nymbursku, Pečkách na Kolínsku a Olešné u Rakovníka. Podněty přišly také z Líbeznic, Zdib, Trnové, Velkých Popovic, Svojetic a Klokočné u Prahy, Týnce nad Sázavou a Lešan na Benešovsku či Řisut a Kačice na Kladensku. Další stížnosti přišly na volby v Litni na Berounsku, Horušicích a Chlístovicích na Kutnohorsku, Měšicích a Doubku u Prahy.

ČTK

Mlýn, kde se natáčel slavný seriál Dva písaři. Které další mlýny najdete v Tichém údolí?

13.7.2019
Kriticky ohrožený tesařík broskvoňový dostal novou šanci na přežití na slunných stráních nad Slapskou a...
5.7.2019
Běhá půlmaratony a zároveň zkoumá procesy v kvantovém vakuu. Hedvika Kadlecová z laserového centra ELI Beamlines...
30.6.2019
Středočeští hasiči zasahovali na žádost Policie České republiky 15. června po 17. hodině u plachetnice....
28.6.2019
Praha 22 se zapojila do projektu balené vody od Pražských vodovodů a kanalizací. V době...
28.6.2019
Zpestřete si sobotu netradičním výletem vlakem. Motorák s označením 810 v retro nátěru 80. let minulého...
27.6.2019
Říčanští obyvatelé rozhodli o pěti milionech korun z rozpočtu města už potřetí. Vybírali z 26...
27.6.2019
Přátelské mezigenerační setkání s Uhříněveskými muzikanty zorganizovali bigbítoví nadšenci v rekordně krátkém čase za podpory Městské části Praha...
26.6.2019
Největší žákovský fotbalový turnaj v České republice - 22. ročník McDonald’s Cupu - vyvrcholil v...
26.6.2019
Zastupitelstvo města Jesenice rozhodlo o zrušení veřejné zakázky na stavbu nové základní školy ve Zdiměřicích....
24.6.2019
Třiatřicetiletý muž se nechal zaměstnat v jedné středočeské firmě jako servisní technik. Místo práce ale nářadí...
Reklama