18℃
Dnes je 20. květen , svátek má Zbyšek

Ve středních Čechách bylo podáno čtyřicet stížností na volby

Ve středních Čechách byly podány čtyři desítky stížností na komunální volby. Krajský soud v Praze, který o nich rozhoduje, přijal 41 návrhů. Dva mu ale nepřísluší, protože se týkají voleb v městské části Praha 15, vyplývá z informací ČTK.

Reklama

Lidé měli do 19. října možnost zpochybnit platnost voleb, hlasování nebo volby kandidáta. Čtyři podněty se týkají největšího města v kraji Kladna. Napadeny byly i volby v okresních městech Kutná Hora, Mělník a Benešov. Soud by se měl zabývat i volbami v Milíně na Příbramsku, podle starosty Pavla Nekla (Volba pro Milín) tam byla podána stížnost na sčítání hlasů. Návrh na neplatnost voleb podala také zastupitelka Neratovic na Mělnicku Anna Spěváčková (za SPD), soud má přezkoumat výsledky za jednotlivé okrsky.

V Kutné Hoře podalo návrh na neplatnost voleb vítězné uskupení Město PRO lidi bývalého starosty Martina Starého. Učinilo tak v pátek 19. října, kdy už bylo jasné, že nebude v nově dohodnuté koalici. Důvodem byly podle Starého falešné letáky Města PRO lidi, které se objevily před volbami. Jeden typ letáku avizoval přijetí až 2000 utečenců. Uskupení kvůli tomu podalo trestní oznámení, z šíření viní politickou konkurenci. Jeden z distributorů je podle Starého již znám, po ostatních se pátrá.

„Nemáme z tohoto našeho rozhodnutí žádnou radost. Mají ale město po další čtyři roky vést také strany, od jejichž členů pocházejí falešné letáky? To nepovažujeme za možné,“ uvedl Starý. Sdružení se podle něj stalo obětí nefér manipulace s veřejným míněním.

Pět návrhů přišlo z Hostivice u Prahy. Vítězné uskupení HOme – Hostivice město podalo stížnost proti vzniku mandátu někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. Sdružení má podezření, že někteří kandidáti z jeho uskupení Zdravá Hostivice si do dne konání voleb nezměnili trvalý pobyt do Hostivice.

Stížnosti se týkají i voleb v Říčanech, Jesenici, Čelákovicích nebo Mníšku pod Brdy u Prahy, Milovicích na Nymbursku, Pečkách na Kolínsku a Olešné u Rakovníka. Podněty přišly také z Líbeznic, Zdib, Trnové, Velkých Popovic, Svojetic a Klokočné u Prahy, Týnce nad Sázavou a Lešan na Benešovsku či Řisut a Kačice na Kladensku. Další stížnosti přišly na volby v Litni na Berounsku, Horušicích a Chlístovicích na Kutnohorsku, Měšicích a Doubku u Prahy.

ČTK

Mlýn, kde se natáčel slavný seriál Dva písaři. Které další mlýny najdete v Tichém údolí?

Včera, 11:00
V Uhříněvsi na setkání u skateparku si nejen děti, ale i další účastníci všech věkových kategorií...
17.5.2019
Město Říčany začalo v Kuří s přestavbou 110 let staré obecné školy na mateřskou školu....
16.5.2019
Hygienická stanice hlavního města Prahy už má připravený plán kontrol zaměřený na kvalitu přírodních koupacích...
16.5.2019
Před plánovanou rekonstrukcí rybníka Rozpakov rybáři udělali výlov 9000 kusů kaprů a dalších ryb. Nádrž...
15.5.2019
Obličej zahleděný do displeje chytrého telefonu nebo tabletu, to je trend rozšířený mezi teenagery, dětmi...
15.5.2019
Z Týnce nad Sázavou a Jílového jezdí do Prahy nově 12 nových kloubových autobusů. Jejich...
15.5.2019
Už v sobotu 18. června bude Černokostelecký pivovar pořádat prohlídky unikátních prostor a technologického zařízení. Hlavním...
9.5.2019
Z tramvajových tratí z Prahy do Středočeského kraje se v současnosti připravuje pouze trať z...
7.5.2019
Dlouho plánované rozšíření hřbitova v Hostivaři by mohlo začít letos, ovšem jen za předpokladu, že...
7.5.2019
Dolní Břežany pokračují v hledání dobrovolníků pro bezpečné převádění školáků. Nabízejí i finanční odměnu.
Reklama