Ve středních Čechách bylo podáno čtyřicet stížností na volby

Ve středních Čechách byly podány čtyři desítky stížností na komunální volby. Krajský soud v Praze, který o nich rozhoduje, přijal 41 návrhů. Dva mu ale nepřísluší, protože se týkají voleb v městské části Praha 15, vyplývá z informací ČTK.

Lidé měli do 19. října možnost zpochybnit platnost voleb, hlasování nebo volby kandidáta. Čtyři podněty se týkají největšího města v kraji Kladna. Napadeny byly i volby v okresních městech Kutná Hora, Mělník a Benešov. Soud by se měl zabývat i volbami v Milíně na Příbramsku, podle starosty Pavla Nekla (Volba pro Milín) tam byla podána stížnost na sčítání hlasů. Návrh na neplatnost voleb podala také zastupitelka Neratovic na Mělnicku Anna Spěváčková (za SPD), soud má přezkoumat výsledky za jednotlivé okrsky.

V Kutné Hoře podalo návrh na neplatnost voleb vítězné uskupení Město PRO lidi bývalého starosty Martina Starého. Učinilo tak v pátek 19. října, kdy už bylo jasné, že nebude v nově dohodnuté koalici. Důvodem byly podle Starého falešné letáky Města PRO lidi, které se objevily před volbami. Jeden typ letáku avizoval přijetí až 2000 utečenců. Uskupení kvůli tomu podalo trestní oznámení, z šíření viní politickou konkurenci. Jeden z distributorů je podle Starého již znám, po ostatních se pátrá.

„Nemáme z tohoto našeho rozhodnutí žádnou radost. Mají ale město po další čtyři roky vést také strany, od jejichž členů pocházejí falešné letáky? To nepovažujeme za možné,“ uvedl Starý. Sdružení se podle něj stalo obětí nefér manipulace s veřejným míněním.

Pět návrhů přišlo z Hostivice u Prahy. Vítězné uskupení HOme – Hostivice město podalo stížnost proti vzniku mandátu někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. Sdružení má podezření, že někteří kandidáti z jeho uskupení Zdravá Hostivice si do dne konání voleb nezměnili trvalý pobyt do Hostivice.

Stížnosti se týkají i voleb v Říčanech, Jesenici, Čelákovicích nebo Mníšku pod Brdy u Prahy, Milovicích na Nymbursku, Pečkách na Kolínsku a Olešné u Rakovníka. Podněty přišly také z Líbeznic, Zdib, Trnové, Velkých Popovic, Svojetic a Klokočné u Prahy, Týnce nad Sázavou a Lešan na Benešovsku či Řisut a Kačice na Kladensku. Další stížnosti přišly na volby v Litni na Berounsku, Horušicích a Chlístovicích na Kutnohorsku, Měšicích a Doubku u Prahy.

ČTK

Mlýn, kde se natáčel slavný seriál Dva písaři. Které další mlýny najdete v Tichém údolí?

21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
Ilustrační foto
13.5.2020
Na neděli 3. května připadl Mezinárodní den lesních mateřských škol. S ohledem na pandemická opatření...
9.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
9.5.2020
Jak jsou vodácké půjčovny a kempy připravené na novou sezonu? A jak zasáhla podnikání na...
22.4.2020
Úmrtí zdravotní sestry pocházející z Říčan u Prahy zasáhlo do mnoha životů. Jde o oběť...
7.4.2020
Říčany u Prahy vyhlásily časově neomezenou sbírku na podporu zdravotníků, kteří se v důsledku své...
6.4.2020
Do testování vzorků na koronavirus se zapojilo i centrum Biocev Akademie věd ČR a Univerzity...
2.4.2020
Aktualizováno: Krizový štáb Středočeského kraje vedený hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou začal distribuovat první část dezinfekčních...
30.3.2020
Jednou z nejvíce ohrožených skupin při současné pandemii koronaviru jsou nemohoucí. O ty se napříč...
29.3.2020
Všichni, kteří právě v těchto dnech rozhodují o našich osudech, o nouzovém stavu, stojí v...
29.3.2020
Hlasování o návrzích, jak bude naloženo s milionem korun z rozpočtu Prahy 22, je ukončeno....
Reklama