13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Vedení Příbrami nevylučuje uzavření protialkoholní stanice

Vedení Příbrami nevylučuje krajní variantu, že do budoucna pozastaví nebo ukončí provoz protialkoholní stanice. Se změnou legislativy se zhoršily podmínky pro provoz těchto zařízení, řekla mluvčí radnice Eva Švehlová. Ve středních Čechách funguje záchytka ještě v Mladé Boleslavi, Kolín už její provoz ukončil. V kladenské nemocnici jsou podnapilým lidem k dispozici takzvaná expektační lůžka.

Reklama

Zařízení od ledna zpřísnilo pravidla pro hrazení noclehu, lidem se může pobyt na záchytce prodražit. Poplatek je nadále 2500 korun, pokud však klient částku neuhradí do týdne, o 1000 Kč se zvyšuje. Nová pravidla byla zavedena s ohledem na provozní náklady. Za přenocování zaplatí třetina lidí, zbytek je obesílán upomínkou a poté předžalobní výzvou.
„Provozovat záchytnou službu nikdy nebylo snadné ani ekonomicky výhodné. Se změnou legislativy, která nastala v listopadu loňského roku, se navíc výrazně zpřísnily podmínky pro provoz těchto zdravotnických zařízení, a to zejména v oblasti personálního obsazení a materiálního vybavení,“ uvedl místostarosta Jan Konvalinka (za ANO). Chápe proto, že provoz některých záchytek končí, změna legislativy mohla být pověstným posledním hřebíčkem. „V diskusi je i možnost ukončení či pozastavení fungování příbramské záchytky, což je sice varianta krajní, nicméně ne zcela vyloučitelná,“ dodal místostarosta.
Loni na příbramské záchytce skončilo 152 podnapilých lidí, z toho 23 žen. V předchozích letech byl jejich počet podobný. Předloni v zařízení nocovalo 153 a o rok dříve 152 klientů. Provoz záchytky loni vyšel na 2,1 milionu korun. Kraj přispěl 1,6 milionu, od klientů bylo vybráno 138.000 korun a 15.000 Kč město získalo jako příspěvek od obcí.
Příbramskou záchytku provozuje od března 2016 městské centrum sociálních a zdravotních služeb ve zdabořském areálu oblastní nemocnice. Stanice je v provozu v pátek a v sobotu. Mimo tyto dny bývá otevřena jen v případě větších akcí pořádaných ve městě. Kapacita je osm lůžek – pět pro muže a tři pro ženy. Za celou dobu provozu se nestalo, že by byla všechna místa obsazena, rekord je podle Švehlové sedm nocležníků.
Zdroj: čtk

Pražské noclehárny pro bezdomovce se vlivem mrazu plní

Včera, 17:06
Meziročně klesla kriminalita na Příbramsku o 11,4 procenta. Podle policejních statistik bylo v roce 2018...
Včera, 15:48
Rozsah poškození a od toho se odvíjející výši škody na vrtulníku, který loni v prosinci...
15.2.2019
Obálku s více než 20 tisíci korun nalezli dva studenti Lycea Waldorfské školy Příbram. Zachovali se...
15.2.2019
Uzavírku hlavní silnice ze Sedlčan do Příbrami si vyžádala nehoda nákladního automobilu a dodávky s přívěsem...
12.2.2019
Máte nápad, jak zlepšit Příbram, nebo vás něco štve a chtěli byste to změnit? Pak...
12.2.2019
V práci se spát nemá. O tom se na vlastní peněženku přesvědčil výčepní jedné z...
11.2.2019
Letošní zimní údržba je pro silničáře ve Středočeském kraji náročnější než předchozí. V řadě měst...
11.2.2019
Příbram chce zavést kanalizaci do místní části Lazec, kde žije kolem 200 lidí. Celkové náklady...
11.2.2019
Životní příběhy neobyčejně obyčejných lidí budou dokumentovat žáci sedmých až devátých tříd ze základních škol....
10.2.2019
Příbram pokračuje s postupnými opravami zámečku Ernestinum. Letos žádá kraj o půlmilionovou dotaci na odvlhčení...
Reklama