15℃
Dnes je 18. srpen , svátek má Helena

Vedení Příbrami nevylučuje uzavření protialkoholní stanice

Vedení Příbrami nevylučuje krajní variantu, že do budoucna pozastaví nebo ukončí provoz protialkoholní stanice. Se změnou legislativy se zhoršily podmínky pro provoz těchto zařízení, řekla mluvčí radnice Eva Švehlová. Ve středních Čechách funguje záchytka ještě v Mladé Boleslavi, Kolín už její provoz ukončil. V kladenské nemocnici jsou podnapilým lidem k dispozici takzvaná expektační lůžka.

Reklama

Zařízení od ledna zpřísnilo pravidla pro hrazení noclehu, lidem se může pobyt na záchytce prodražit. Poplatek je nadále 2500 korun, pokud však klient částku neuhradí do týdne, o 1000 Kč se zvyšuje. Nová pravidla byla zavedena s ohledem na provozní náklady. Za přenocování zaplatí třetina lidí, zbytek je obesílán upomínkou a poté předžalobní výzvou.
„Provozovat záchytnou službu nikdy nebylo snadné ani ekonomicky výhodné. Se změnou legislativy, která nastala v listopadu loňského roku, se navíc výrazně zpřísnily podmínky pro provoz těchto zdravotnických zařízení, a to zejména v oblasti personálního obsazení a materiálního vybavení,“ uvedl místostarosta Jan Konvalinka (za ANO). Chápe proto, že provoz některých záchytek končí, změna legislativy mohla být pověstným posledním hřebíčkem. „V diskusi je i možnost ukončení či pozastavení fungování příbramské záchytky, což je sice varianta krajní, nicméně ne zcela vyloučitelná,“ dodal místostarosta.
Loni na příbramské záchytce skončilo 152 podnapilých lidí, z toho 23 žen. V předchozích letech byl jejich počet podobný. Předloni v zařízení nocovalo 153 a o rok dříve 152 klientů. Provoz záchytky loni vyšel na 2,1 milionu korun. Kraj přispěl 1,6 milionu, od klientů bylo vybráno 138.000 korun a 15.000 Kč město získalo jako příspěvek od obcí.
Příbramskou záchytku provozuje od března 2016 městské centrum sociálních a zdravotních služeb ve zdabořském areálu oblastní nemocnice. Stanice je v provozu v pátek a v sobotu. Mimo tyto dny bývá otevřena jen v případě větších akcí pořádaných ve městě. Kapacita je osm lůžek – pět pro muže a tři pro ženy. Za celou dobu provozu se nestalo, že by byla všechna místa obsazena, rekord je podle Švehlové sedm nocležníků.
Zdroj: čtk

Pražské noclehárny pro bezdomovce se vlivem mrazu plní

Včera, 14:22
Dosavadní zastupitel za TOP 09 Petr Vácha podal rezignaci, nahradí jej Jakub Hušek. Nového kandidáta...
Včera, 12:08
Středočeský kraj začal schvalovat první žádosti o dotace na nové kotle. V první schvalované vlně...
Včera, 11:01
Z důvodu opravy povrchu místních komunikací čekají Příbramské řidiče dopravní omezení v ulicích Brodská, U...
Včera, 09:11
U obce Počaply na Příbramsku se 13. srpna odpoledne srazil autobus s osobním autem. Cestující...
16.8.2019
Kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích stále zůstává dobrá, na menších koupalištích se ale mírně...
16.8.2019
Na historické budově Příbramské radnice viditelně zahlodal zub času a tak se nevyhnutelně přiblížil čas...
16.8.2019
Středočeský kraj chce příští rok zavést takzvaný participativní rozpočet. Umožní tak veřejnosti rozhodovat hlasováním o...
15.8.2019
Co si myslíte o současné situaci Středočeského kraje z pohledu inovací? Daří se mu dobře?...
11.8.2019
Fotbalisté Příbrami získali z Karviné na hostování třiadvacetiletého francouzského záložníka Soufianea Dramého. Středočeši o tom...
10.8.2019
Fotbalisté Příbrami přivítali na domácím hřišti Dynamo České Budějovice, na kterém si spravili chuť po...
Reklama