8℃
Dnes je 24. duben , svátek má Jiří

Vedení Příbrami nevylučuje uzavření protialkoholní stanice

Vedení Příbrami nevylučuje krajní variantu, že do budoucna pozastaví nebo ukončí provoz protialkoholní stanice. Se změnou legislativy se zhoršily podmínky pro provoz těchto zařízení, řekla mluvčí radnice Eva Švehlová. Ve středních Čechách funguje záchytka ještě v Mladé Boleslavi, Kolín už její provoz ukončil. V kladenské nemocnici jsou podnapilým lidem k dispozici takzvaná expektační lůžka.

Reklama

Zařízení od ledna zpřísnilo pravidla pro hrazení noclehu, lidem se může pobyt na záchytce prodražit. Poplatek je nadále 2500 korun, pokud však klient částku neuhradí do týdne, o 1000 Kč se zvyšuje. Nová pravidla byla zavedena s ohledem na provozní náklady. Za přenocování zaplatí třetina lidí, zbytek je obesílán upomínkou a poté předžalobní výzvou.
„Provozovat záchytnou službu nikdy nebylo snadné ani ekonomicky výhodné. Se změnou legislativy, která nastala v listopadu loňského roku, se navíc výrazně zpřísnily podmínky pro provoz těchto zdravotnických zařízení, a to zejména v oblasti personálního obsazení a materiálního vybavení,“ uvedl místostarosta Jan Konvalinka (za ANO). Chápe proto, že provoz některých záchytek končí, změna legislativy mohla být pověstným posledním hřebíčkem. „V diskusi je i možnost ukončení či pozastavení fungování příbramské záchytky, což je sice varianta krajní, nicméně ne zcela vyloučitelná,“ dodal místostarosta.
Loni na příbramské záchytce skončilo 152 podnapilých lidí, z toho 23 žen. V předchozích letech byl jejich počet podobný. Předloni v zařízení nocovalo 153 a o rok dříve 152 klientů. Provoz záchytky loni vyšel na 2,1 milionu korun. Kraj přispěl 1,6 milionu, od klientů bylo vybráno 138.000 korun a 15.000 Kč město získalo jako příspěvek od obcí.
Příbramskou záchytku provozuje od března 2016 městské centrum sociálních a zdravotních služeb ve zdabořském areálu oblastní nemocnice. Stanice je v provozu v pátek a v sobotu. Mimo tyto dny bývá otevřena jen v případě větších akcí pořádaných ve městě. Kapacita je osm lůžek – pět pro muže a tři pro ženy. Za celou dobu provozu se nestalo, že by byla všechna místa obsazena, rekord je podle Švehlové sedm nocležníků.
Zdroj: čtk

Pražské noclehárny pro bezdomovce se vlivem mrazu plní

Včera, 09:32
Na území bývalého vojenského újezdu Brdy byla uvedena do provozu tři nouzová tlačítka k přivolání...
22.4.2019
Společenské centrum v Sedlčanech bude sloužit zejména pro duchovní účely a s nimi spojené akce....
21.4.2019
Jaké to bylo kopat za války na Moravě zákopy, ochutnat poprvé v životě čokoládu od...
21.4.2019
Festival během tří měsíců nabídne pět koncertů, mši, odbornou konferenci a interpretační kurzy s workshopy....
20.4.2019
O desítky tisíc korun přišla seniorka z Dobříše na kterou se zaměřily dvě podvodnice. Vloudily se...
19.4.2019
Více než sto gymnastek z několika oddílů soutěžilo v sobotu 6. dubna 2019 o medaile...
17.4.2019
Stíhání muže, který loni koncem prosince přepadl banku v Příbrami a zajal v ní rukojmí,...
16.4.2019
Příbramská radnice potvrdila, že soutěž na prodej Příbramské teplárenské, která provozuje centrální zdroj tepla pro...
16.4.2019
Pokud příbramští zastupitelé na některém z nejbližších zasedání schválí rekonstrukci akvaparku, bude areál v červenci...
15.4.2019
Oblastní nemocnici v Příbrami předali zástupci klubu 1. FK Příbram celkem 20 tisíc korun. Peníze byly...
Reklama