Vltava loni v sezoně přilákala téměř šest milionů rekreantů

Vltavu loni v hlavní části sezony využilo k rekreaci téměř šest milionů lidí. Jde o údaje od dubna do konce října 2018 pro celou řeku od jejího začátku až po soutok v Mělníku s výjimkou Prahy. Největší zájem je o zónu od pramenů Vltavy přes lipenskou přehradu až pod Vyšší Brod, kam loni v sezoně zavítalo téměř 1,5 milionu turistů.

„Druhou nejnavštěvovanější oblastí po té vodácké je pak zóna vymezující lokality přehrad Orlík, Kamýk, Slapy a Vraného nad Vltavou,“ uvedl ředitel JCCR Jaromír Polášek.

„V některých úsecích a v některém čase je koncentrace lidí na Vltavě vysoká. Ale stále zůstává spousta možností, jak tento stav změnit,“ dodal Polášek. Nejexponovanějším obdobím na řece bývá začátek prázdnin. Jde hlavně o úsek od Vyššího Brodu, kde je velký zájem o splutí řeky. Analýza o počtu turistů vychází z anonymizovaných dat získaných od mobilního operátora.

Analýza vychází z údajů od turistů, kteří v daném místě stráví více než den, i od jednodenních návštěvníků. Turistický ruch v okolí Vltavy přináší podle Poláška tržby přibližně kolem 20 miliard korun. „Z toho jsou příjmy pro veřejné rozpočty přibližně čtyři miliardy korun. Ale ten přínos může být ještě vyšší,“ řekl.

Z hlediska členění této statistické analýzy je celý tok nejdelší české řeky rozdělen do šesti zón, které se jen mírně liší od stejného počtu úseků „dělících“ Vltavu pro potřeby rozvojové strategie projektu Vltava, řeka plná zážitků. Zóna 1 – Vodácká (pramen Vltavy – Boršov nad Vltavou), zóna 2 – Krumlovská (Český Krumlov), zóna 3 – Budějovická (České Budějovice), zóna 4 – Jihočeská (České Vrbné – Podolský most), zóna 5 – Přehradní (Podolský most – Vrané nad Vltavou) a zóna 6 – Polabská (Roztoky – Mělník).

Mezi plánované stavební projekty na řece, které by měly být ukončeny do tří let, patří vybudování plavební komory na Jiráskově jezu a nové přístavní hrany v Českých Budějovicích, zvedacího mostu v Týně nad Vltavou, zajištění plavebních hloubek pod vodním dílem Kořensko, modernizace lodního výtahu a vybudování lodního zdvihadla na Orlíku, prodloužení plavební komory v Kamýku nad Vltavou a výstavba lodního zdvihadla na Slapech.

Jan Štoll, čtk

23.1.2020
Jindřichova skála je skalní „srub“ s kolmou stěnou a kamenným mořem. Pro Brdy jsou takové...
22.1.2020
Další část města Příbram čeká proměna. Radnice bude revitalizovat prostor podél Příbramského potoka. Z bývalé...
21.1.2020
Hornické muzeum Příbram letos návštěvníkům připomene 145 let od světového rekordu v dosažení kilometru svislé...
20.1.2020
Příbramská radnice by podle ODS měla zastavit přípravu rozsáhlé rekonstrukce akvaparku za více než 400...
19.1.2020
Město Březnice, proslavené těžbou stříbrných rud a zámkem, leží na říčce Vlčavě. Zámek byla původně...
19.1.2020
Trenéři do škol je projekt, který má dětem ukázat kouzlo sportu, nastartovat v nich lásku...
18.1.2020
Středočeský kraj zřídí fond na podporu sázení stromů. Cílem je zapojit obce do řešení problému...
18.1.2020
Vojáci letos obnoví střelbu z minometů v bývalém vojenském prostoru Brdy, který je od roku 2016...
17.1.2020
První místo v devátém ročníku ankety Alej roku zamířila do Středočeského kraje a to památné...
17.1.2020
Příbramská nemocnice dokončila modernizaci pavilonu D4 a otevřela zrekonstruované lůžkové oddělení gynekologie a gynekologickou ambulanci...
Reklama