11℃
Dnes je 17. listopad , svátek má Mahulena

Vltava loni v sezoně přilákala téměř šest milionů rekreantů

Vltavu loni v hlavní části sezony využilo k rekreaci téměř šest milionů lidí. Jde o údaje od dubna do konce října 2018 pro celou řeku od jejího začátku až po soutok v Mělníku s výjimkou Prahy. Největší zájem je o zónu od pramenů Vltavy přes lipenskou přehradu až pod Vyšší Brod, kam loni v sezoně zavítalo téměř 1,5 milionu turistů.

„Druhou nejnavštěvovanější oblastí po té vodácké je pak zóna vymezující lokality přehrad Orlík, Kamýk, Slapy a Vraného nad Vltavou,“ uvedl ředitel JCCR Jaromír Polášek.

„V některých úsecích a v některém čase je koncentrace lidí na Vltavě vysoká. Ale stále zůstává spousta možností, jak tento stav změnit,“ dodal Polášek. Nejexponovanějším obdobím na řece bývá začátek prázdnin. Jde hlavně o úsek od Vyššího Brodu, kde je velký zájem o splutí řeky. Analýza o počtu turistů vychází z anonymizovaných dat získaných od mobilního operátora.

Analýza vychází z údajů od turistů, kteří v daném místě stráví více než den, i od jednodenních návštěvníků. Turistický ruch v okolí Vltavy přináší podle Poláška tržby přibližně kolem 20 miliard korun. „Z toho jsou příjmy pro veřejné rozpočty přibližně čtyři miliardy korun. Ale ten přínos může být ještě vyšší,“ řekl.

Z hlediska členění této statistické analýzy je celý tok nejdelší české řeky rozdělen do šesti zón, které se jen mírně liší od stejného počtu úseků „dělících“ Vltavu pro potřeby rozvojové strategie projektu Vltava, řeka plná zážitků. Zóna 1 – Vodácká (pramen Vltavy – Boršov nad Vltavou), zóna 2 – Krumlovská (Český Krumlov), zóna 3 – Budějovická (České Budějovice), zóna 4 – Jihočeská (České Vrbné – Podolský most), zóna 5 – Přehradní (Podolský most – Vrané nad Vltavou) a zóna 6 – Polabská (Roztoky – Mělník).

Mezi plánované stavební projekty na řece, které by měly být ukončeny do tří let, patří vybudování plavební komory na Jiráskově jezu a nové přístavní hrany v Českých Budějovicích, zvedacího mostu v Týně nad Vltavou, zajištění plavebních hloubek pod vodním dílem Kořensko, modernizace lodního výtahu a vybudování lodního zdvihadla na Orlíku, prodloužení plavební komory v Kamýku nad Vltavou a výstavba lodního zdvihadla na Slapech.

Jan Štoll, čtk

Včera, 12:11
Do bývalého vojenského prostoru Brdy se vrátili vojáci. Po dvou letech tady opět začal pyrotechnický...
Včera, 09:01
Do konce letošního roku skončí provoz většiny veřejných telefonních automatů. Zůstanou jen ty v obcích...
15.11.2019
Ombudsmanka Anna Šabatová nenašla pochybení v postupu policistů, kteří pomocí dronů odhalili v srpnu v...
15.11.2019
Do příbramských obchodů chodil rád nakupovat vybrané laskominy. Zálibou v tuňáku získal přezdívku fajnšmekr. Jenže...
14.11.2019
Středočeský kraj přispěje na obnovu lesních porostů a budování oplocenek. O dotaci požádalo 203 lesních...
14.11.2019
Lyžařský areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku zahájí v sobotu novou sezonu. Lyžovat se bude...
14.11.2019
Do vazební věznice putoval začátkem listopadu 29letý muž, který se v Příbrami zaměřoval především na vykrádání...
13.11.2019
Jisté zdravotní potíže měl host po konzumaci jídel připravených v provozovně Na Téčku na veřejném tábořišti...
13.11.2019
Obyvatelé Nového Knína na Příbramsku se nemusí bát lvů. Ty choval jeden z místních obyvatel...
13.11.2019
Za deset měsíců letošního roku evidují policisté na Územním odboru Příbram celkem 1395 dopravních nehod....
Reklama