Voliči rozdali hlasy, politiky pohltily koaliční námluvy

Povolební vyjednání o budoucích koalicích ještě nejsou v řadě měst u konce. Rozdělení postů radních, natož starostů komplikují volební výsledky. Ty neurčily jednoznačného vítěze. Kdo bude v jednotlivých městech starostou a kdo utvoří koalici, se tak zatím dá jen odhadovat. Zajímavý experiment se pokusí dohodnout v Příbrami.

Dohoda o vedení města Příbram bude známá až v příštích dnech. Dosavadní starosta a lídr vítězného hnutí ANO Jindřich Vařeka Našemu REGIONU prozradil současný stav vyjednávání. „Jednáme s jednotlivými zástupci politických stran. Hovoříme o tom, jak bude vypadat koalice a jak by měla vypadat demokracie v ryzí podobě. Navrhli jsme takový experiment, měli bychom se pokusit koalice nevytvářet. O tom je samozřejmě potřeba jednat se všemi stranami,“ uvedl Jindřich Vařeka s tím, že zatím se jedná o plán a dohoda na tomto modelu by mohla být v brzké době. O tom, kdo zasedne do křesla starosty, by podle Vařeky měli svobodně rozhodnout zastupitelé na zasedání.

Jak dříve napsala ČTK, hnutí ANO již podle Vařeky absolvovalo povolební jednání s většinou uskupení, která se dostala do zastupitelstva. Jako první oslovilo TOP 09, s níž dosud na radnici vládlo. Na spolupráci se ale zatím vyjednavači nedohodli. Vařeka chce ještě hovořit se zástupci ODS a Šance pro Příbram, i když spolupráci s Šancí si umí představit jen obtížně. „Naplánovali jsme si, že bychom dohodu rádi uzavřeli v úterý, ale neznamená to, že se nám to podaří,“ dodal.

Lídr TOP 09 Václav Švenda potvrdil, že dnes jeho uskupení jednalo s ANO. Podle Švendy šlo o první informativní schůzku, která neměla žádný závěr. „Víceméně jsme se nebavili až do nějakých detailů, bylo to hodně obecné,“ řekl. Zda by současná koalice mohla pokračovat, je podle něj otevřené. Možné je i to, že TOP 09 přejde do opozice. „Obě varianty jsou reálné,“ dodal Švenda. Vše bude podle něj záležet na dalším jednání.

ANO má v příbramském zastupitelstvu 12 z 25 křesel. Proti minulým volbám si o dva mandáty polepšilo. O jedno křeslo více než před čtyřmi roky získala druhá TOP 09, nyní jich má pět. Po dvou křeslech obsadili komunisté, občanští demokraté a Šance pro Příbram. Piráti mají jednoho zastupitele, stejně jako Příbramáci pro Příbram. ČSSD, jež měla kdysi hlavní slovo ve vedení města, se do zastupitelstva již nedostala.

Rožmitál pod Třemšínem pravděpodobně velké změny nečekají. Nejvíce mandátů získali ve volbách komunisté v čele se současným starostou Josefem Vondráškem. O tom, kdo povede město, nechtěl Vondrášek spekulovat, jasno bude až po ustavujícím zastupitelstvu. „Koalice KSČM, ČSSD a Nezávislých bude fungovat,“ řekl pouze Vondrášek.

Pražský magistrát připravuje opravu Fuchsovy kavárny na Štvanici

V Mníšku pod Brdy u Prahy podepsali dohodu o koaliční spolupráci zástupci vítězného uskupení Společně pro Mníšek s Otevřenou radnicí, TOP 09 a ODS. Dohromady mají těsnou většinu osmi z 15 mandátů. Koaliční smlouvu chtějí uzavřít do konce října. Povolební jednání tím ale nejsou uzavřena a strany pokračují ve schůzkách. Dosavadní starosta Petr Digrin ČTK řekl, že jeho hnutí STAN zatím nikdo neoslovil. „Věřím, že se okruh spolupracovníků ještě rozroste, širší spolupráci jsme s budoucími koaličními partnery rozhodně otevřeni, nicméně již teď je jasné, že máme v zastupitelstvu města zajištěnu koaliční většinu,“ uvedla na facebookovém profilu volební jednička Společně pro Mníšek Magdalena Davis (Zelení).

Starostové a nezávislí v Březnici vyhráli se 43 procenty hlasů a získali osm zastupitelů. Dosavadní starosta Petr Procházka potvrdil, že předpokládá pokračování ve funkci starosty. Klasickou radniční koalici s koaliční smlouvou stavět nebudou, vítěz domlouvá podporu se všemi stranami: ČSSD, KSČM, Občané Březnicka a Nezávislí kandidáti za KDU-ČSL.

Tradice a prosperita vedená současným starostou Nového Knína Tomášem Havlíčkem získala šest zastupitelů, podle jeho vyjádření ke stavu jednání zatím spějí k jeho pokračování ve vedení města. Koalici domlouvají se Sdružením nezávislých kandidátů Novoknínska. „Máme za sebou první jednání, na kterém jsme si vytyčili některé body, ty probereme na příštím jednání,“ uvedl Havlíček.  Se zapojením zastupitelů uskupení Zlatohorní město Nový Knín do koalice nepočítá.

Návrat do roku 1492. Jak vypadal den, kdy Kryštof Kolumbus neobjevil Ameriku?

V Jincích tradičně zvítězila Komunistická strana Čech a Moravy, letos ale se slabším výsledkem, získala sedm mandátů, oproti minulému výsledku si tak pohoršila o jeden mandát. Naopak výrazně posílila Aktivita pro obec Jince, získala pět mandátů oproti minulým třem. Lídra Josefa Hálu tak letos čeká složitější vyjednávání než v předchozích letech, podle něj utvoří koalici se Sdružením nezávislých kandidátů Hasiči Jince. Zda bude i nadále starostou, Hála odpověděl: „Dá se to předpokládat.“

ODS zvítězila v Sedlčanech poosmé. Získala sedm mandátů stejně jako druzí Starostové a nezávislí (STAN). Sedlčanskou ODS tak čeká komplikované povolební vyjednávání o možné koalici. Zástupci obou politických stran se ale shodují v tom, že mají vůli se dohodnout.

Dobříš možná čeká změna ve vedení města. Volby tam vyhrálo hnutí Pro Dobříš se ziskem sedmi mandátů. Nemají ale vyhráno, koaliční potenciál má v obci sedm dalších stran, některé mohou utvořit koalici i bez hnutí. „Máme radost, že jsme uspěli. Voliči v Dobříši dali najevo, že chtějí změnu politiky,“ řekla Deníku Jana Vlnasová. Zároveň ale zdůraznila, že teď bude samozřejmě záležet na tom, jak se budou odvíjet další jednání s případnými koaličními partnery.

V obcích jako Velká Lečice, Zbenice, Vranovice nebo Zalužany už mají jasno, protože zde kandidovalo pouze jedno uskupení se zájmem spravovat obec.

Zdroj: čtk

10 věcí, které nosí smůlu. Snadno se jim vyhnete. Víme, které to jsou

Dnes, 14:45
Hasiči likvidovali v obci Luhy na Příbramsku požár kůlny, z něj se požár přenesl i na...
28.5.2020
Jeden se zaměřoval na pervitin, druhý na marihuanu. Teď mají v rukou obvinění od Příbramských...
27.5.2020
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
27.5.2020
V Županovicích na Příbramsku řešila policie nevšední dopravní nehodu. Splašený kůň vběhl pod auto. Aby toho...
22.5.2020
Příbram rozšíří kamerový systém, který ve městě dohlíží na pořádek. Dosavadní kamerové body u Junior...
22.5.2020
Akvaparky ve středočeských městech se příští týden po koronavirové odstávce otevírají návštěvníkům. Lidé budou moci...
21.5.2020
Rekonstrukce další třetiny vodní elektrárny na Slapech se dostala do závěrečné etapy, zařízení získalo nový...
12.5.2020
Pražští radní schválili výběr dodavatele projektové a inženýrské činnosti na podchod na komunikaci Strakonická nedaleko...
12.5.2020
Na dnešek svolal ministr životního prostředí Richard Brabec Národní koalici pro boj se suchem. Konkrétní...
11.5.2020
Nová železniční zastávka, kterou budují stavbaři na sídlišti v Příbrami, bude přístupná pro vozíčkáře i...
5.5.2020
Ve středočeských městech obnovují provoz mateřských škol uzavřených kvůli koronavirové pandemii. S otevřením od příštího...
Reklama