Z Pražské ulice mizí obchody. Obchodní tepna Příbrami se vylidňuje

Pražská ulice v centru Příbrami tvoří místo obchodu a života odjakživa. Plíživě se ale vyprazdňuje. Obchodníky a zákazníky z této tepny města vyhání nedostatek parkovacích míst. Město by nejraději velké a nevyužité prostory pronajalo jednomu zájemci.

Bývalá prodejna obuvi je neobsazená už delší dobu. Nedávno ukončilo provoz řeznictví a končí i prodejna potravin. Největší prodejní plochu bývalé obuvi vlastní město, tomu se však nedaří sehnat nájemce. Radnice uvažuje několik variant řešení.

„Jednou z nich je samozřejmě snížení nájmu, tak aby pro potenciální uchazeče bylo toto místo atraktivnější, a druhou variantou je rozdělení toho poměrně velkého prostoru na několik menších prodejen, které by se pronajímaly samostatně,“ uvedl starosta Jan Konvalinka.

Bývalá prodejna obuvi s výměrou téměř 1000 metrů čtverečních je pro jednoho prostě příliš veliká a drahá. Cena pronájmu plochy totiž dosahuje 1000 korun za metr na rok bez DPH. Jako cenu v místě a čase ji vyčíslil znalecký posudek.

Příbramská radnice čeká na většího investora, který by plochu převzal a pronajímal dále. „Ideální by bylo, kdyby se našel nájemce pro celý prostor a ten si jej následně na své náklady rozdělil na menší prostory, které by mohl následně pronajímat,“ popisuje starosta Konvalinka preferovanou variantu řešení.

O oživení obchodní tepny města se dlouhodobě zasazuje Spolek Pražské ulice. „Chtěli bychom Pražské ulici vrátit lesk, který tu byl kdysi. Pražská nebývala jen obchodním centrem, ale probíhalo tu mnoho společenských a kulturních aktivit,“ říká předseda spolku Marek Školoud.

To mimoděk potvrzuje i Josef Bican v cyklu komentovaných vycházek k 800. výročí založení města Příbram. „A jdeme zpět do Pražské ulice, na rohu stojí Čížkův dům, kde sídlil hostinec Český dvůr neboli Kurec. Až doba po roce 1989 ukončila 500 let trvající hostinskou činnost, že to je škoda, by jistě potvrdili štamgasti pánové Hlinomaz či Hojden. Naproti stojí dnes již neexistující Pražská kavárna, místo setkávání příbramských intelektuálů.“

„Chceme přispět k návratu někdejší atmosféry, ale samozřejmě nemohu zastírat, že usilujeme také o vyšší příjmy. Z našeho pohledu jedno bez druhého neexistuje. Pokud nebudou živnostníci v Pražské prosperovat, budou se zavírat značkové nebo zavedené rodinné podniky a vznikne tu jen podřadné tržiště, jež nebude generovat žádnou přidanou hodnotu pro nakupující,“ dodává Školoud.

Největší propad způsobila rekonstrukce náměstí T. G. M. „Lidé přestali chodit, některým místním živnostníkům propadly tržby o polovinu a mohli jste si všimnout, že některé obchody zavřely. Po skončení rekonstrukce se zákazníci vrátili jen částečně, ale v žádném případě jsme se už nedostali na předchozí stav. Přitom se to nepromítá pouze do tržeb, ale vidíte, že i po ulici a v okolí chodí méně lidí.

Podle Školouda za tím stojí nedostatek parkovacích míst. „Myslím si, že hlavní problém spočívá v parkování. Od počátku se mělo počítat s tím, že na náměstí bude větší parkoviště. To současné vzniklo až po tlaku v průběhu rekonstrukce a neodpovídá potřebám,“ dodává Školoud.

Spolek se o oživení Pražské ulice opravdu stará, vloni během adventu vyzdobil ulici stromky a sněhuláky a uspořádal Ledovou show.

Mussolini dostal od Masaryka Řád Bílého lva a snil o Itálii tak velké, jak bývala v době antického Říma

27.3.2020
Řada středisek pro bezdomovce ve Středočeském kraji kvůli koronaviru zpřísnila režim. Pracovníci dohlížejí na důslednou...
27.3.2020
Příbramská nemocnice přijala prvního pacienta s novým koronavirem. Jde o staršího člověka, který měl respirační...
27.3.2020
Strach o zdraví své i svých blízkých, nejistota, mnohdy samota, to jsou momenty, se kterými...
27.3.2020
Případy ze života na Sedlčansku. Odcizený historický motocykl Jawa, vykradený automat u myčky aut, střet...
27.3.2020
Zápis do první třídy je dětmi i rodiči očekávaným okamžikem. Děti se prvně setkávají s...
26.3.2020
O skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Sedlčanech nebylo snad nikdy slyšet tak, jako...
26.3.2020
Policisté v Příbrami už dopadli dva muže podezřelé z položení betonových sloupků do kolejiště v...
24.3.2020
Doprava ve středních Čechách je zredukovaná, většinou platí víkendové jízdní řády. Cestujících kvůli opatřením, která...
21.3.2020
V novém odběrovém místě, které se připravuje v příbramské nemocnici, bude možné testovat na koronavirus...
19.3.2020
Město Příbram shání materiál na šití provizorních roušek. Nedostatek těch profesionálně vyrobených,  motivuje k samovýrobě,...
Reklama