Za druhé světové zabraly celé Sedlčany esesáci. Na 30 tisíc lidí vystěhovali z domovů

Vše začalo tím, že prostor nedaleko Prahy zabrala vojska SS a wehrmachtu pro svůj výcvik v zápolí. Záměr zřídit cvičiště pro elitní jednotky s sebou nesl i vyhnání českého obyvatelstva z domovů na území ohraničeném řekami Vltavou a Sázavou a silnicí číslo 18 vedoucí z Příbrami do Sedlčan.

Obyvatelé se museli vystěhovat do 15. září 1942. Jejich domovy, kde žili po několik generací, se staly majetkem Velkoněmecké říše. Vystěhování bylo rozděleno do pěti etap. Jako první museli odejít rekreanti, kteří zde neměli trvalé bydliště, dále penzisté a nakonec zemědělci, kteří byli povinni dokončit žňové práce. O domov přišlo více než 30 tisíc lidí. Někteří z nich se neměli po válce kam vrátit, jejich domovy byly rozstřílené.

Noc kostelů naplní i Sedlčany tajemnou atmosférou. Proběhne v gotickém kostele svatého Martina

Od srpna 1943 se totiž Sedlčany nacházely na území zabraném pro cvičení vojsk SS (Waffen SS) a ve městě byli ubytováni vojáci. Ze svého domu byla do civilní části vystěhována i rodina Vlasty Moravcové, která po absolvování základní školy v roce 1944 musela místo nástupu do učení obsluhovat v jídelně německé vojáky. Lidé, kteří pracovali ve službách, a mohli být tudíž vojsku užiteční, směli na zabraném území zůstat.

Komunisté spustili zdrcující úder na věřící. Brutální „Akce K“ na konci 50. let na 137 klášterů v jeden okamžik

Pohyb obyvatel po městě a mezi okolními vesnicemi však byl pochopitelně omezen: „Když se jede na Příbram, tak tam byly kruhové šraňky a u nich stál německý voják. A kdo neměl Ausweis, tak sem prostě nesměl,“ vzpomíná Vlasta Moravcová. Soužití s německými vojáky však popisuje jako bezproblémové: „Chovali se slušně, my si jich nevšímali a oni nás také ne.“ Klidný byl také odchod vojáků v květnu 1945. Zatímco na jiných místech republiky provázely konec války násilí a msta, odchod vojáků SS ze Sedlčan byl rychlý a nekonfliktní. (mistapametinaroda.cz)

Za filmy ho buď proklínali, nebo milovali. Známý režisér Zdeněk Troška dnes slaví pětašedesát

Exponáty přibližují válečná léta

K 75. výročí vystěhování Sedlčanska za druhé světové války připravilo Městské muzeum Sedlčany výstavu, jejímž prostřednictvím chce připomenout toto smutné období našich dějin.

Výstavu, jež byla zahájena 19. dubna, můžete navštívit až do pátku 15. června.

Výstava je koncipována na 14 panelech s texty a dobovými fotografiemi, jež zachycují život civilního obyvatelstva, které zůstalo ve službách SS v dílnách, připomínají nápravný tábor příslušníků SS v Nalžovicích, poslední dny války – sestřelení amerického bombardéru, střety s německou armádou v Sedlci, Petrovicích nebo osadě Rovina a ústup německých jednotek přes Kamýk na jihozápad do amerického zajetí či návrat vystěhovaného obyvatelstva domů. Doplněna je o exponáty ve vitrínách – zbraně, uniformy, ale i předměty denní potřeby jak německých vojáků, tak i amerických letců sestřelených koncem dubna 1945 u Sedlčan.

Větrný mlýn stojí v Praze už 300 let. Dal jméno legendárním studentským kolejím Větrník

Na výstavě si můžete zakoupit knihu Pomníky a památníky světových válek na Příbramsku autorů Josefa Velfla a Václava Trantiny, kteří na ní pracovali dlouhých 17 let.

Včera, 15:00
Se začátkem nového školního roku město Dobříš otevřelo nový školní pavilon základní školy a společně...
20.9.2020
Kolem 60 lidí protestovalo před pobočkou státního podniku Diamo v Příbrami proti plánované těžbě kameniva...
18.9.2020
Zastupitelé města Příbrami schválili novou vyhlášku o používání zábavní pyrotechniky, ta počítá s plošným zákazem. Silvestr...
18.9.2020
Peníze z veřejné sbírky měly původně pomáhat samoživitelkám a samoživitelům, na něž dopadly opatření proti koronaviru...
18.9.2020
Kvůli výpadku příjmů do rozpočtu způsobenému opatřeními proti koronaviru, uvažovala radnice Sedlčan o zvýšení daně...
17.9.2020
Na několika místech na Příbramsku hygienici zachytili nová ohniska onemocnění covid-19. Jedná se o menší...
17.9.2020
Houby rostou a za nimi do lesů míří houbaři, s nimi i zdivočelí měšťáci, kteří...
16.9.2020
Dosud neznámý pachatel se vloupal ze 4. na 5. září do areálu zahradnické společnosti v...
16.9.2020
Oblastní nemocnice Přbram pozastavila testování samoplátců na onemocnění covid-19. Zájem lidí překročil testovací kapacity, výsledky...
14.9.2020
Tělo muže (77) bylo nalezeno asi dva metry od břehu Sadoňského rybníka v Rožmitále pod...
Reklama