4℃
Dnes je 22. únor , svátek má Petr

Žijeme ve strašlivé nejistotě, říká František Kajgr

Příběh Františka Kajgra pokračuje. Jeho střet s příbramskou rodinou Vařeků vyústil v dražbu jeho rodinného domu a dalších nemovitostí. Provázání Jindřicha Vařeky staršího s koncem KAJGR prodej pneu a .s. je hlubší. Spojení vede až k Oleo Chemical a obchodům za desítky miliard v oblasti biopaliv.

Reklama

Letošní zima a Vánoce budou pro rodinu Františka Kajgra těžkou zkouškou vytrvalosti. Vystěhování z rodinného domu, o kterém jsme informovali v minulém čísle Našeho REGIONU zatím nenastalo. Pan Kajgr ale vyhráno nemá. Podle jeho slov proti dražbě podali žalobu v den, kdy se vnuk Jindřicha Vařeky Jan Šimek pokoušel převzít vydražený rodinný dům. Kajgr ale neztrácí naději. „Museli by podat žalobu na vystěhování,“ říká František Kajgr a dodává, „žijeme ve strašné nejistotě, zatím se neděje nic. Nevím, co můžu očekávat, oni používají různé metody, i trestní.“

Připomeňme, že prodej Kajgrova rodinného majetku v dražbě souvisí se střetem s Jindřichem Vařekou starším, který jej, jak tvrdí, připravil o firmu. Letitá kauza začíná u firmy KAJGR prodej pneu a. s., kdy Jindřich Vařeka starší půjčil Kajgrovi peníze na investice. Ty se později staly branou pro nepřátelské převzetí firmy pomocí insolvenčního řízení a postupně také k jeho soukromému rodinnému majetku. Soud už jednou nepravomocně rozhodl o tom, že právo stojí na straně Františka Kajgra. Jindřich Vařeka se proti rozhodnutí soudu odvolal a do dnešního dne případ neskončil. Poslední soudní stání bylo odloženo z důvodu nemoci Vařeky a změny advokáta, často používané zdržovací taktiky. Ta může rozhodnutí soudu oddálit o měsíce i roky.

Od kauzy spojené s příbramskou rodinou Vařeků dává starosta Příbrami ruce pryč. „Můj otec si své finanční záležitosti řídí zcela sám a o případu Kajgr jsem se dozvěděl až z tisku. Nevidím proto žádný důvod k napadání mé rodiny a mne samotného,“ říká Vařeka.

Vraťme se ale na začátek kauzy, k vysvětlení, proč se vlastně finančně spojila KAJGR prodej pneu a .s. s Františkem Vařekou starším, majitelem továrny Ravak. Důvod je jednoduchý, 16. prosince 2011 vznikla společnost Ravak Chemical a. s., která byla připravena převzít byznys Oleo Chemical. Ten souvisí s výrobou pohonných hmot při zpracování vyřazených pneumatik. Těch měl Kajgrův pneuservis doslova hromady.

V kauze Oleo Chemical figuruje v souvislosti s výrobou biopaliv druhé generace ze zvířecího tuku Vařekova společnost Ravak. Ta měla poskytnout v roce 2008 Oleu Chemical půjčku 160 milionů korun na výstavbu linky kyselé esterifikace, která dodnes vyrábí bionaftu z tuku. Půjčka Vařekova Ravaku se opět stala branou pro nepřátelské převzetí další firmy, stejně jako v případě Kajgrova pneurservisu.

Zloděj ukradl z návěsu kurty za devět tisíc

Pneuservis, ve kterém by se ve velkém zpracovávaly pneumatiky, byl pro Vařeku zajímavou investicí. S jejich likvidací totiž souvisí i jejich drcení, do něhož měl u Kajgra Vařeka investovat. Počítali i s dotací. Další proces zpracování pneumatik pak směřuje k budoucí možnosti vyrobit z ojetých pneumatik procesem vakuové pyrolýzy tzv. špinavou naftu. A potenciál tohoto budoucího byznysu si Vařeka dobře uvědomoval. Právě z kanceláří Olea pocházejí znalosti na výrobu biopaliv druhé generace. Ty představují strategickou konkurenční výhodu, protože podpora Evropské unie pro biopaliva řepky končí, vláda sice v roce 2015 vyjednala pro Českou republiku výjimku, ale další už EU nejspíše Česku neudělí. Řepkový byznys tak jednou skončí a tou dobou už musí být největší hráči na trhu připraveni. Nejde přitom o žádné drobné, jen odhadovaný objem vyplacených dotací na výrobu dosahuje 30 miliard korun. Největším producentem biopaliv v České republice je Agrofert z portfolia Andreje Babiše a o provázání Babiše a Vařeky už bylo napsáno mnohé.

František Kajgr, tehdy ještě s Vařekou v dobrém, začal s Vařekovým vnukem Janem Šimkem shánět linku, na kterou by právě bylo možné získat dotaci. Žádost o dotaci měla připravovat společnost, s níž měl Vařeka dobré zkušenosti. Ta ale propásla termín a tak i šanci na získání dotace. Tím okamžikem také začal spor mezi Jinřichem Vařekou a Františkem Kajgrem. Své peníze začal požadovat okamžitě zpátky, před splatností a rozhodl se KAJGR prodej pneu a. s. prostě převzít.

Rozjel se tak dlouholetý spor, v němž padala trestní oznámení a má soudní dohry. Když se 5. června 2014 konala bez vědomí Kajgra valná hromada, na níž se stal Vařeka stoprocentním akcionářem firmy, podal trestní oznámení kvůli podvodu s akciemi. Kajgr začal být sledován, někdo se jej dle jeho slov pokusil porazit autem. Kajgr byl zařazen i do programu na ochranu svědků. Dne 27. června 2014 pak měl dostat Kajgr „nabídku, která se neodmítá“. Vařekou s Šimkem měl být dotlačen k podpisu čestného prohlášení, že celou firmu prodá za osm milionů korun. Kajgr dostal výpověď ze své vlastní firmy.

Sám Kajgr si myslí, že postupy Vařeků vede chamtivost a jeho odpor. „Neuvěřitelná chamtivost a pomstychtivost, že jsem si vůbec dovolil bojovat proti nim za svá práva a spravedlnost. Vařeka a Šimek potřebují v uvozovkách klid na práci a v tichosti dokončit celkovou a totální likvidaci mojí osoby a následně celé mojí rodiny a získat navíc nad rámec původní půjčky náš majetek v řádech mnoha desítek milionů korun,“ řekl Našemu REGIONU Kajgr.

Perníčky jako zaručená klasika každých Vánoc. Jak to udělat, aby zůstaly měkké a neztvrdly?

Včera, 18:00
Město Dobříš chce v letošním roce zateplit sportovní halu. Projekt počítá i s rekonstrukcí kotelny...
Včera, 08:33
Ke konci loňského roku šokoval obyvatele Nového Knína pohled na lvíče koukající z panelákového okna. Nebezpečná...
20.2.2019
Komerční článek
Např. vysloužilou zářivku převezme každý odpovědný kolektivní systém zdarma, kdežto běžná odpadová firma si za...
20.2.2019
Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem vyhlašuje mezinárodní pátrání po světově proslulém výrobku, šindelce (Schindelmaschine) vynálezce...
20.2.2019
Seldčany a Sedlec-Prčice na Příbramsku by měla v budoucnu propojit Krčínova cyklostezka, kterou chce vybudovat...
19.2.2019
Divadlo Antonína Dvořáka v Příbrami uvede jako svou první premiéru v letošním roce dramatizaci satirického...
19.2.2019
Dobříš vybuduje v areálu 2. základní školy přírodní zahradu a altán, který bude sloužit jako...
19.2.2019
Hlavní cenu za cestopis roku při dnešním udílení Ceny Hanzelky a Zikmunda na zámku v...
19.2.2019
Dobříš na Příbramsku letos opraví chladicí zařízení na zimním stadionu. Práce vyjdou na 29,3 milionu korun....
18.2.2019
Příbramští policisté zapojili do namátkových kontrol rekreačních oblastí dron s termovizí. Už druhým rokem funguje jako preventivní...
17.2.2019
Příbramským policistům se podařilo dopadnout zloděje, který se zaměřoval především na vykrádání aut a obchodů....
Reklama