Zpustlé poutní místo v Brdech z období baroka bylo zrenovováno. Stane se nejlepší opravenou památkou?

Další fotky

Kapličky na Křížové cestě na Skalce se dostaly do finále celostátní soutěže o nejlepší opravenou památku. Vítěze vybere pořadatel soutěže, jímž je Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska.

Skalecké kapličky se poměří s dvěma dalšími památkami v kategorii rekonstrukcí do dvou miliónů korun. K opravě kapliček Mníšku pod Brdy pomohla i dotace Středočeského kraje.

Vojenská technika v Brdech pomáhá vzácné kuňce žlutobřiché

Vítěze se dozvíme v druhé polovině března

Oprava kapliček skončila v loňském roce a město je tak na začátku letošního února mohlo přihlásit do soutěže, kde se o titul Památka roku 2017 letos utkalo celkem 37 památek, a to v kategoriích malých a velkých oprav. Skalecké kapličky získaly nominaci do finále soutěže v kategorii rekonstrukce do dvou milionů korun spolu s křížovou cestou a kaplí Ukřižování z Jiřetína pod Jedlovou a krovy měšťanských domů v Chebu. Vítěze pořadatel oznámí ve Valticích 22. března.

Obdivoval ji Mácha, Erben i Vrchlický. Proč je zřícenina hradu Valdek nepřístupná?

Skalku postavil v 17. století Kryštof Dietzenhofer

Kapličky lemují naučnou stezku, která vede z města severním směrem na skalnaté návrší, na němž na sklonku 17. století vyrostl komplex budov později nazývaný Skalka. První stavbou byl kostelík sv. Máří Magdalény vybudovaný v letech 1692-1693 stavitelem Kryštofem Dietzenhoferem na náklady Serváce Ignáce Engela z Engelsflussu. Interiér kostela měl imitovat jeskyni, kdy ze stěn a stropu visely krápníky a na zemi se rozprostíraly oblázky z nedaleké Berounky. Od kostelíka je krásný výhled na město Mníšek pod Brdy i jeho okolí.

V roce 1694 byly dokončeny další významné stavby Kryštofa Dietzenhofera – klášter nedaleko od kostelíka a na samém vrcholu Skalky poustevna, obě určené pro benediktinské mnichy. Kapličky pocházejí z let 1755-1762, kdy v klášteře na Skalce žila hraběnka Benedikta Čejková, tchyně hraběte z Unwertu. Ta dala kapličky křížové cesty, propojující poustevnu s kostelíkem, vybudovat. Díky tomu se Skalka záhy stala známým a vyhledávaným poutním místem.

Kdo byli cvočkaři a co dělali? V Podbrdském muzeu v Rožmitále se to dozvíte

Skalku poškodilo poddolování

Kostelík i celý areál utrpěly necitlivým poddolováním Skalky v padesátých letech. S postupem těžby železné rudy se ve zdech kostelíka i ostatních staveb začaly objevovat trhliny a v okolním terénu propadliny. Ačkoli byl po 2. světové válce celý areál nákladně zrekonstruován, později byl zdevastován a zcela opuštěn. Některá umělecká díla byla naštěstí zachována – například vzácný nástropní obraz sv. Máří Magdalény od Petra Brandla byl restaurátory sňat a přenesen do mníšeckého kostela sv. Václava.

Zámek v Mníšku pod Brdy si můžete prohlédnout i během zimy. Láká na období První republiky

Na opravu přispěla krajská dotace

Čtrnáct kapliček mezi kostelíkem sv. Máří Magdalény, budovou kláštera a poustevnou město postupně opravovalo od roku 2014. V roce 2016 a 2017 využilo i dotace Středočeského kraje v celkové výši 349.000 Kč. „Každá kaplička byla v trochu jiném stavu, a proto se i rozsah prací té které z nich trochu lišil,“ říká vedoucí odboru správy majetku a investic města Pavla Duchoňová a upřesňuje, že „kapličky, které stojí v lese a chrání je stromy, byly v lepším stavu než ty, které stojí na otevřené, nechráněné ploše.“ Kapličky se musely pečlivě očistit, oklepat, znovu natáhnout omítku, případně domodelovat. Provedla se také drenáž, aby se od kapliček odvedla voda, a každá z nich se obsypala kačírkem.

Prastarý kostel v Praskolesích je v zuboženém stavu, dočká se nové střechy?

Skalka je jedním z nejnavštěvovanějších míst ve městě

Barokní areál Skalka patří k nejnavštěvovanějším místům města a jeho okolí. Od začátku 90. let procházel postupnou rekonstrukcí, která se dotkla kláštera i poustevny (tzv. rekolekčního domu). Po opravě kapliček by se radnice chtěla v příštím období věnovat opravě pláště kostelíku sv. Máří Magdalény a opravě mostku přes nebeský rybníček, který je ve špatném stavu. S památkáři a restaurátory se také bude řešit postup úpravy nik jednotlivých kapliček. Před zahájením sezony dojde k úpravě terénu zrytého divokými prasaty.

FOTO: Skalka – poutní místo

Skalka – poutní místo - Skalka – KapličkySkalka – poutní místo - Skalka – zbytky staré stavbySkalka – poutní místo - Skalka – KlášterSkalka – poutní místo - Skalka – PoustevnaSkalka – poutní místo - Skalka – Kaplička
Další fotky
Skalka – poutní místo - Skalka – Kostel sv. Maří Magdaleny – detail vchoduSkalka – poutní místo - Skalka – Kostel sv. Maří Magdaleny

 

24.6.2021
Dům Natura nacházející se na dolním okraji příbramského náměstí TGM má bohatou a pestrou činnost.
16.6.2021
Zahrádkáři z osady Baník na Příbramsku upozornili, že zde opět řádí zloděj. Krade se za...
14.6.2021
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
14.6.2021
Tři dny, čtyři nehody, vše spojuje mezi mnoha řidiči neoblíbená činnost – couvání. Řidiči na...
11.6.2021
Letos vyjel z Příbrami 5. června autobus, který pěší turisty i cyklisty zavezl až na...
11.6.2021
Rána na noze a ruce od nože. To jsou zranění žáka 4. základní školy v...
1.6.2021
Starosta Rožmitálu pod Třemšínem Pavel Bártl nejdříve domek pro opuštěnou kočku s koťaty označil za...
24.5.2021
V příbramském Q-Clubu začne od 1. září fungovat nová soukromá mateřská a základní škola. O...
23.5.2021
Malá firma z Brd získala ocenění za design v mezinárodní soutěži se svým designovým otvírákem....
20.5.2021
Mnohokrát se stalo, že moderní výstavba "zničila" genia loci určitého místa. Bezesporu se to stávalo...
18.5.2021
Město Příbram si dalo nelehký úkol, zbavit veřejná prostranství záplavy nelegálních billboardů, které jsou rozsety...
Reklama