Primark otevře pobočku v Praze. Čechům skončí tradiční vánoční cesty do Drážďan

Ubyde jedna vánoční tradice. Za výhodnými nákupy v Primarku už nebudou muset Češi cestovat do Drážďan či Vídně. Irský obchodní dům otevře v květnu 2020 pobočku na Václavském náměstí v Praze.

Kvalitní zboží a přitom levné. Tak o nákupech v Primarku uvažuje spousta Čechů, a proto podniká tradiční většinou se svátkem spojené cesty do německých Drážďan nebo rakouské Vídně, aby si tam nakoupili. Do roka mohou naopak Češi i zahraniční turisté jezdit na Václavské náměstí do Prahy, kde má být pobočka Primarku v květnu 2020 otevřena. Má být součástí Květinového domu, který se staví na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Módní řetězec by měl vzniknout v dolních patrech domu.

Drážďany

Drážďany vlakem vyjdou letos dráž. Kolik kdo zaplatí?

„Prodejna bude stejně velká, jak to znají zákazníci ze zahraničí. Dá se předpokládat, že bude nabízet i stejný sortiment,“ uvedl Jan Kotrbáček z realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield, která je partnerem Primarku v Česku.

Obliba tohoto řetězce je zejména v poměru ceny, kvality a originality. Dětské triko se dá pořídit i za 50 korun, svetr za 150 korun, pánské kalhoty za 400 korun. To bude znamenat konkurenci místním obchodům.

„Karlák“ i „Kulaťák“ dostanou nový kabát

„Pro řadu značek střední úrovně bude vstup Primarku na český trh tvrdá konkurence. Řada lidí vnímá jeho zboží jako kvalitní a za velmi dobré ceny. Pokud udrží cenovou hladinu, kterou mají nastavenou například v Drážďanech, kam jezdí spoustu Čechů, budou mít úspěch,“ řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Rovněž ovšem přiznal i opačný scénář.

Řetězec by mohl rychle vytěžit poptávku a fakt, že Češi měli značku dlouhá léta daleko, pak by ale Primark mohl narazit. „Čeští zákazníci jsou relativně zvyklí nakupovat za daleko vyšší ceny, takže to může svádět,“ naznačil, že by v českém Primarku mohlo být dráž než třeba v sousedním německém.

Dnes máme obchoďák IKEA, za komunistů byla populární Krásná jizba. Co bylo tehdy na prodej?

Spekulace, že se pražský Primark stane „popelnicí“ stejnojmenných řetězců v Londýně, Paříži a dalších metropolí, Kotrbáček odmítl. „Obchod, který vzniká v Praze, bude vlajková loď střední a východní Evropy. Zákazníci z Čech a Moravy, kteří doteď jezdili do Drážďan, Lince a do Vídně, začnou jezdit do Prahy, protože půjde o obrovskou pobočku, která se navíc bude nacházet na zajímavém místě a v nové budově v samém centru Prahy,“ míní. Kotrbáček má za to, že tito lidé by do hlavního města jinak nejeli a že z jejich přílivu budou těžit i další obchodníci i podniky. „Jde o obrovský magnet. Díky němu si tito lidé udělají výlet do Prahy, kde utratí peníze nejenom v Primarku i jinde,“ naznačil.

V Evropě a USA má Primark celkem 363 prodejen. Nejvíce jich je ve Velké Británii, ve Španělsku a v Irsku. Za svůj úspěch vděčí řetězec strategii, která kombinuje módní zboží a nízké ceny. Primark je známý nízkými maržemi. Největší je v Manchesteru, má 14 400 m2.

(mim)

1989, Berlín, pád komunismu
Dnes, 17:30
Původem korejský zakladatel nového náboženského hnutí nazvaného příznačně „Církev sjednocení“ Son-mjong Mun (25. 2. 1920 - 3....
Dnes, 17:01
O narkolepsii promluvili pro noviny Ze zdravotnictví přední čeští neurologové, prof. Soňa Nevšímalová, a prof....
Dnes, 16:00
Spánkovou paralýzu pravděpodobně zažila většina z nás. Někdo to popisuje jako nejhorší zážitek, který se...
Dnes, 14:00
Kriminálník, zloděj a recidivista, s policejními záznamy a bohatým trestním rejstříkem. Nemrava, který svými příběhy...
Dnes, 13:11
Usíná za chůze, dokonce i při plavání. Šestnáctiletý Jaroslav z Červené Řečice na Pelhřimovsku trpí...
Dnes, 11:30
Zig Ziglar. Americký spisovatel a motivační řečník. Významný člověk, jenž ovlivnil svými myšlenkami mnoho lidí...
Dnes, 10:00
Josef Slavík se narodil v Jincích 26. března 1806. Již od útlého věku projevoval svůj...
Dnes, 08:00
Na začátku 17. století Evropu sužuje neúroda, hladomor a nemoci včetně moru. Situace je horší...
Včera, 17:30
Povídání o pejskovi a kočičce. Nádherná, dětská knížka, které bylo nedávno neuvěřitelných devadesát let. Takže...
Včera, 16:00
I když to nezní příliš uvěřitelně. Přece to tak ale přesně je. Robotní povinnosti sedláků...
Reklama