Případ Babice aneb Podle čeho vznikl jeden z dílů majora Zemana

„Divoká padesátá léta“ dala námět několika dílům známého seriálu 30 případů majora Zemana. Ten jeden s názvem Vrah se skrývá v poli, se odehrál na základě příběhu jedné nevelké moravské vesničky. V době, kdy sílila komunistická represe, sílil v některých obcích i odpor proti novým řádům.

Jedním z důvodů zvýšení represí vůči zemědělcům v roce 1951 byl neúspěch kolektivizace v tehdejším Československu. Zemědělci tak byli v desítkách různých procesů odsuzováni většinou k propadnutí majetku a často i k dlouholetým trestům vězení. Komunistické moci však stále chyběl nějaký exemplární proces. Ten se nakonec zrodil počátkem července 1951. Oficiální propagandou byl řazen na roveň procesů s Horákovou a podobným.

České hrady byly skvostné už za Přemysla II., dodnes mají významné prvenství

Dějištěm akce, která měla odhalit škůdcovské působení vesnických boháčů, byla malá vesnice na Třebíčsku – Babice. V místní škole byli 2. července po schůzi místního národního výboru zavražděni jeho předseda řídící učitel Tomáš Kuchtík spolu se dvěma dalšími funkcionáři: předseda místního akčního výboru Národní fronty utrpěl zranění. Dva z pachatelů, kteří se skrývali v nedalekém poli, byli při razii SNB na místě zastřeleni, dva se podařilo zadržet. Brutální vražda se stala vhodnou příležitostí k rozpoutání štvanice proti tzv. vesnickým boháčům. Ministr informací V. Kopecký, který v zastoupení vlády promluvil 6. července na pohřbu tří funkcionářů v Moravských Budějovicích, zakončil smuteční řeč hysterickým zvoláním: „Smrt bídným strůjcům teroristických zločinů!“

Poslední chvíle druhé světové války u nás: Nebylo to jen Pražské povstání

Už 12. července byl před krajským soudem v Jihlavě zahájen proces se 13 osobami, z nichž dvě byly obviněny ze spáchání vraždy a ostatní souzeni jako příslušníci „ilegální organizace“. Sedmi obžalovaným, z toho dvěma kněžím, byly uloženy tresty smrti, zbývající dostali tresty od 20 let po doživotí.

V polovině listopadu pak proběhl druhý proces se „skupinou pomahačů vrahů z Babic“. Ze 17 obžalovaných byl jeden odsouzen k smrti, zbývající k vysokým trestům odnětí svobody. Dosud není jasné, zda vedoucí teroristického komanda Ladislav Malý byl agentem-provokatérem StB, nebo zda byl psychopatem vydávajícím se za agenta CIA.

Dnes, 15:14
Anonym vyhrožoval útokem na neurčenou mateřskou školu. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ)...
Dnes, 14:24
Nemocnice podle ministerstva zdravotnictví dostaly peníze na to, aby mohly vyplatit odměny zdravotníkům za nasazení...
Dnes, 14:08
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Kompost na zahradě
Dnes, 14:08
I na té nejmenší zahrádce byste měli založit kompost. Nepotřebný rostlinný odpad se postupně přemění...
Dnes, 13:46
Školy ve Zlínském a Jihočeském kraji a na Vysočině se v pondělí přidají ke zbývajícím...
Dnes, 13:29
Kompenzační bonus až 1 000 korun denně pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na...
Dnes, 12:38
Evropskými zeměmi a pravděpodobně i v ČR se šíří virus napadající mobilní telefony s Androidem....
Dnes, 11:23
Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni...
Dnes, 11:04
Byla to hlasitá polemika. Kupodivu, nikdo se neohlížel přes rameno, jestli nejsou nablízku udavačské uši....
Dnes, 10:37
Samozřejmě to tak je. A to si ještě uvědomme, kolik významů ono „hraní si“ může...
Dnes, 09:53
Současný ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) inkasoval podle zdrojů TV Seznam miliony korun za...
Reklama