Případ Babice: podle čeho vznikl jeden z dílů majora Zemana?

18.3.2023
Jaroslav Svoboda

Divoká padesátá léta dala námět několika dílům známého seriálu 30 případů majora Zemana. Ten jeden s názvem Vrah se skrývá v poli se odehrál na základě příběhu jedné nevelké moravské vesničky. V době, kdy sílila komunistická represe, sílil v některých obcích i odpor proti novým řádům.

Jedním z důvodů zvýšení represí vůči zemědělcům v roce 1951 byl neúspěch kolektivizace v tehdejším Československu. Zemědělci tak byli v desítkách různých procesů odsuzováni většinou k propadnutí majetku a často i k dlouholetým trestům vězení. Komunistické moci však stále chyběl nějaký exemplární proces. Ten se nakonec zrodil počátkem července 1951. Oficiální propagandou byl řazen na roveň procesů s Horákovou a podobným.

Dějištěm akce, která měla odhalit škůdcovské působení vesnických boháčů, byla malá vesnice na Třebíčsku – Babice. V místní škole byli 2. července po schůzi místního národního výboru zavražděni jeho předseda řídící učitel Tomáš Kuchtík spolu se dvěma dalšími funkcionáři, předseda místního akčního výboru Národní fronty utrpěl zranění. Dva z pachatelů, kteří se skrývali v nedalekém poli, byli při razii SNB na místě zastřeleni, dva se podařilo zadržet. Brutální vražda se stala vhodnou příležitostí k rozpoutání štvanice proti tzv. vesnickým boháčům. Ministr informací V. Kopecký, který v zastoupení vlády promluvil 6. července na pohřbu tří funkcionářů v Moravských Budějovicích, zakončil smuteční řeč hysterickým zvoláním: „Smrt bídným strůjcům teroristických zločinů!“

Už 12. července byl před krajským soudem v Jihlavě zahájen proces se 13 osobami, z nichž dvě byly obviněny ze spáchání vraždy a ostatní souzeny jako příslušníci „ilegální organizace“. Sedmi obžalovaným, z toho dvěma kněžím, byly uloženy tresty smrti, zbývající dostali tresty od 20 let po doživotí.

V polovině listopadu pak proběhl druhý proces se „skupinou pomahačů vrahů z Babic“. Ze 17 obžalovaných byl jeden odsouzen k smrti, zbývající k vysokým trestům odnětí svobody. Dosud není jasné, zda vedoucí teroristického komanda Ladislav Malý byl agentem-provokatérem StB, nebo zda byl psychopatem vydávajícím se za agenta CIA.

Zdroj: WikipediaNepřehlédněte