Přírodní pomocníci proti nachlazení. Ušetří vám peníze za drahé léky

25.2.2021
Jiřina Pouzarová

Heřmánek pravý

Tradiční léčivka má opravdu široké využití. Dříve se květ heřmánku sbíral v přírodě, ale často se zaměňoval s podobným rmenem rolním nebo rmencem sličným ze stejné čeledi, objevují se i kříženci těchto druhů. Rozeznáte je podle žlutého středu, který má heřmánek vypouklý, ale rmen nikoliv. Nejen kvůli záměně se proto léčivka stále častěji cíleně pěstuje, čímž je zaručena kvalita nasbíraných květů i obsah účinných látek.

Pěstování

Heřmánku se daří na slunných místech chráněných před větrem s propustnou půdou s dostatkem živin, poroste i na slunných stráních. Jde o letničku, vysévá se každý rok znovu – v teplých oblastech už na konci března, jinde od dubna. Květy se sklízejí zhruba od začátku prázdnin.

Pod dozorem Honzy Tuny: Kam pro přírodní antibiotika a antivirotika?

Využití

Využití heřmánku je široké. Při počínající bolesti v krku nebo nástupu angíny doporučujeme pravidelné popíjení čaje. Ten pomáhá i proti bronchitidě a zánětech nosních dutin.

Zázvor lékařský

Zázvor je jedna z nejstarších léčivých rostlin, lidstvo ho využívá už více než tři tisíce let. Pochází z Asie a je nepostradatelný pro povzbuzení celého organismu.

Pěstování

Nejjednodušší je si zázvor koupit. Lze jej ale docela snadno i pěstovat ze semen nebo právě z oddenku z obchodu. Můžete nechat oddenky namočené přes noc ve vodě, část inibitorů se tak vyplaví a rašení je snadnější. Závor rychle roste, proto je třeba jej několikrát za sezonu přesadit – květináč by měl být spíše široký než hluboký. Je náročný na vodu – zálivku vyžaduje denně, ale v misce nesmí zůstávat.

Využití

Ze zázvoru se využívá jeho dužnatý oddenek, který je daleko účinnější než čaje ze sušeného a mletého kořene. Čerstvý se strouhá nebo krájí na velmi jemné plátky. Pomáhá při celkovém prohřívání těla, což je potřeba právě při nachlazení.

Cukr jako bílá smrt. Z jakých přírodních zdrojů ho můžete nahradit?

Bez černý

Jde o ovocný strom, který má léčivé nejen plody, ale i květy, listy a kůru. Při bolestecfh v krku pomáhá právě květ.

Pěstování

Jde o naprosto běžný rozložitý keř, který roste prakticky všude s výjimkou horských oblastí. Není ho tedy třeba vysazovat do zahrady, květy si natrháte kdekoliv v přírodě. Objevují se nejčastěji počátkem června a na jejich sbírání máte jen několik týdnů. Doporučuje se je stříhat za slunečného počasí – dbejte na to, aby nebyly vlhké od ranní rosy. Sušte je ve stínu zavěšené na provázku, neměly by se ani trochu zapařit.

Využití

Bez černý společně s květem lípy patří mezi diaforetika, tedy rostliny vyvolávající pocení. Kromě toho čaj pomáhá i zvlhčovat sliznici horních cest dýchacích.

Bez receptu. Přírodní antibiotika máte ve své kuchyni, která to jsou?

Cibule kuchyňská

Cibule má silné antiseptické účinky, proto se hojně využívá hlavně v kuchyni. Lze ji ale použít jako trochu nezvyklé léčivo, a to i pro malé děti. Její šťáva výborně účinkuje při kašli i chrapotu.

Pěstování

Léčivé účinky má každá cibule, není proto ji třeba extra pěstovat. Neměla by být plesnivá, ale ani narašená, tedy měkká a s patrným základem nati.

Využití

Pro léčbu kašle asi polovinu cibule nakrájejte na plátky, přidejte šálek vody a nechte přejít varem. Až odvar trochu zchladne, sceďte ho a přidejte trochu medu a citronu. Užívejte po lžičce několikrát denně.Nepřehlédněte