20℃
Dnes je 22. duben , svátek má Evženie

Přízraky a vidiny přenesené na plátno. Baladický svět Jaroslava Panušky

Další fotky

Pokud toužíte po ochlazení v parném létě, máte několik možností. Ukrýt se před slunečními paprsky někam do stínu, nejlépe pod strop útulné hospůdky. Nebo pořádnou porcí zmrzliny. Bazén také není špatný. Pokud vám hospoda nic neříká, zmrzlina vám nechutná a voda ve vás vzbuzuje hrůzu, nemusíte ještě zoufat. Je tady malíř Jaroslav Panuška a jeho obrazy. Z pohledu na ně velmi často mrazí, nejen na těle, ale i na duši.

Reklama

Jaroslav Panuška se narodil v Hořovicích 3. 3. 1872. Studoval na Malířské akademii v Praze v letech 1889 – 1896, u krajináře Julia Mařáka. Panuška je snad jediný malíř, na kterém diváci nejvíce oceňují jeho obrazy příšer. Ze všech jeho prací máme pocit nejistoty. Od všech bytostí, které ztvárnil, očekáváme ohrožení a napadení. Pokud jste četli díla zakladatele analytické psychologie, Carla Junga, máte pocit, že Panuška také jeho díla opravdu četl, nebo s ním dokonce mluvil. Jeho obrazy totiž útočí spíše na naše nevědomí. Vzbuzují v nás tísnivé pocity strachu a úzkosti. Přízraky a vidiny přenesené na plátno.

Zámek Hořovice představuje téměř neznámou tvář

Již jeho první výstava ve spolku Mánes, v roce 1898, byla ohodnocena velmi pozitivně. Je to u Panušky zvláštní. Měl šťastné dětství, bezproblémové studium i životní lásku. Nebylo příčiny, aby na svět hleděl přes černé brýle. Dnešní odborníci, kteří studují lidské halucinace, způsobené například LSD jsou na rozpacích. Některé Panuškovy vidiny jsou opravdu znepokojující, nicméně neexistují žádné důkazy, že by Panuška užíval jakékoliv drogy. Ilustroval i svoji knihu pohádek, s názvem Letní noc, z roku 1905.

 

Jedním z nejpadělanějších českých malířů byl samotář a tulák krajinou František Kaván

Nebyly to však jen pohádkové příšery. Motivy smrti, nemoci, opuštěnosti, bezvýchodnosti. Jeho manželka pocházela z Kovár, vesničky pod Budčí. Zde se poprvé seznámil s archeologií a motivy příšer byly vystřídány kresbami pohanských chrámů, obětišť, kamenných kruhů i osamocených kamenů, což potěší milovníky záhad. Kniha Eduarda Štorcha, Lovci mamutů, se rovněž dočkala jeho ilustrací, stejně tak i knihy Karla Jaromíra Erbena. Panuška byl výborný plavec a několikrát navštívil Balkán. Možná, že některé jeho obrazy jsou ovlivněny změněným pohledem pod vodní hladinou.

FOTO: Jaroslav Panuška

Jaroslav Panuška - Panuška 1Jaroslav Panuška - J.PanuškaJaroslav Panuška - Panuška 6Jaroslav Panuška - Panuška 4 OpuštěnáJaroslav Panuška - hrad Lipnice
Další fotky
Jaroslav Panuška - Panuška 5Jaroslav Panuška - Panuška 2 mor

 

V roce 1921 přivedl na Lipnici nad Sázavou Jaroslava Haška a později zachytil jeho posmrtnou podobu. V roce 1923 si zakoupil nemovitost v Kochánově u Světlé nad Sázavou, kde se usadil již natrvalo.  Jako zasloužilý umělec zemřel 1. 8. 1958. Výstavy jeho prací rozhodně stojí za shlédnutí.

 

Včera, 17:30
Milenky mocných byly vždy vděčným tématem klepů prostého lidu. Králové a císařové tím sestupovali ze...
Včera, 16:00
Těšil se dokonce i přízni carského dvora, přesto měl smůlu. Jeho vynálezy mohly ulehčit práci...
Včera, 14:00
Podle průzkumu NMS Market Research jsou ženy připraveny hůře, než muži. I celkově ale velmi...
Včera, 11:30
Alkohol s energeťákem je oblíbeným nápojem mladých. Ale co je na něm tak fascinuje?! Experti...
Včera, 10:00
Oficiálně byl znám jako François Duvalier, prezident Haiti. Narodil se 14. dubna 1907 a v...
Včera, 08:00
Vždycky jsem slýchávala, že snídaně je základ dne. Snídat jsem se naučila až skoro v...
20.4.2019
Jmenoval se Andrej Sládkovič, narodil se 30. března 1820 v Krupině a bylo mu jen...
20.4.2019
Mrazivé ticho polární noci. Divadlo, které se před užaslými lidskými zraky právě odehrává na obloze,...
20.4.2019
20. dubna si připomínáme 130. výročí narození Adolfa Hitlera. Varovné výročí, protože do čela Německa...
20.4.2019
Začala sezona, která se dostává do plného proudu. Čas se změnil na letní, je déle...
Reklama