Pro jeho tvrdou pravicovou linii ho podporoval Ku Klux Klan, média mu naopak nepřála

Další fotky

Barry Goldwater patřil mezi ty výraznější americké politiky činné v době studené války. Čas od času býval kritizován i v našem socialistickém tisku, ale psaly proti němu i americké noviny. Arizonský senátor se tím ale nenechal zviklat a stál si za svým.

Barry Morris Goldwater (2. 1. 1909 – 29. 5. 1998) se narodil v Phoenixu v tzv. Arizonském teritoriu. (Arizona byla přijata za stát USA až v roce 1912.) Jeho otec byl Žid, jehož rodina již nejméně od roku 1860 používala příjmení Goldwater namísto původního Goldwasser a založila velký luxusní obchodní dům Goldwater’s ve Phoenixu v Arizoně. Barryho matka byla protestantka, hlásila se k episkopální církvi a tuto víru přejal i její syn. I když chodil často do kostela, prohlásil, že když je člověk nábožensky založený a řídí se v životě etikou, pak je pobožný a nemá to nic společného s tím, jak často navštěvuje kostel.

Celoživotní tajemství Jacqueline Kennedyová. Zítra by slavila 90. narozeniny

Během své politické kariéry se Barry Goldwater ostře pravicově a protikomunisticky vymezil, s čímž měl problémy i v samotných USA. Jaké názory zastával a jak proti němu bojovali jeho odpůrci?

  • Barry Goldwater odmítal odkaz tzv. „Nového údělu“ (New Deal), programu prezidenta Roosevelta z 30. let minulého století zmírňujícího následky tehdejší hospodářské krize. Byl proti rozšiřování federální moci a byrokracie, odsuzoval schodky ve státním rozpočtu, kritizoval průmyslové svazy a většinu štědrých programů sociální péče pro chudé, čehož důsledkem jsou i vyšší daně. Amerika, ve kterou věřil, existovala do roku 1933 – než vznikl Nový úděl.
  • Během celkem pěti funkčních období (1953 – 1965 a 1969 –1987) by senátorem za stát Arizona.

Aféra Watergate zůstává stále záhadou. I po 45 letech

  • Spekulací zůstává, jak by pokračovala jeho politická kariéra, kdyby John F. Kennedy nebyl zabit při atentátu. Jeho popularita klesala, a to hlavně proto, že za jeho vlády stále rostl počet amerických vojáků posílaných do války ve Vietnamu. Už v roce 1963 z průzkumů veřejného mínění vyplývalo, že JFK by nebyl znovu zvolen na druhé čtyřleté období, protože pro Goldwatera by hlasoval Jih, Západ a Středozápad Spojených států a pro Kennedyho jen liberální Východ. V průběhu října 1963 média potom neustále v rozporu s tímto průzkumem zdůrazňovala, že Goldwater má jen malou šanci vyhrát volby, čímž ho předem připravovala o hlasy.
  • Po atentátu na JFK se prezidentem stal jeho viceprezident Lyndon B. Johnson a s tím se také v roce 1964 Barry Goldwater kandidující za Republikánskou stranu utkal. Během prezidentské kampaně prezentoval Goldwater výrazně antikomunistické postoje a odmítal politiku smiřování se Sovětským svazem.

McCarthyho odsuzovali za fanatické tažení proti komunismu. Jeho boj zůstal nedoceněný dodnes

  • K tomu, že byl v prezidentských volbách poražen, významně přispěla televizní reklamní kampaň „Daisy“ (Sedmikráska), kterou objednala a zaplatila demokratická strana. Ukazuje v ní dívenku, která otrhává okvětní lístky kopretiny a počítá od jedné do deseti. Bezprostředně potom hrozivý hlas odpočítává od deseti do jedné. Obličej dítěte vyjadřuje strach a hrůzu z následujících obrázků jaderných výbuchů a atomového hřibu. Reklama končí s výzvou ke zvolení demokratického kandidáty Lyndona Johnsona, z čehož plyne, že když bude prezidentem zvolen Barry Goldwater (ač není v tomto spotu jmenován), odhodlá se vyvolat jadernou válku. Reklama obsahovala jen několik slov a počítala s emociálním dopadem. Byla jednou z nejvíce provokativních amerických politických kampaní v historii a mnozí analytici ji považují za první použití negativní politické reklamy. V celostátní televizi se objevila pouze jednou, ale často ji potom vysílala místní televizní stanice se záměrem vyvolat kontroverzi.
  • Barry Goldwater neměl vazby na Ku Klux Klan (KKK), jak by se mohlo zdát, ale členové KKK jej veřejně chválili a oceňovali, i když Goldwater si to nepřál. Dobře věděl proč. Johnson to využil proti němu a připravil ho tak o další hlasy voličů.
  • Rovněž liberální guvernér státu New York Nelson Rockefeller vystoupil na začátku prezidentské kampaně proti Goldwaterovi s tím, že ho prezentoval jako odpůrce občanských práv a izolacionistu, který chce, aby Spojené státy odešly z OSN. Slíbil také, že Goldwatera zastaví „za každou cenu“.

FOTO: Barry Goldwater

Barry Goldwater - Senátor Barry Galdwater v roce 1960 – wikipedieBarry Goldwater - Setkání prezidenta Johnsona (vpravo) se senátorem Barry Goldwaterem – wikimedia.commonsBarry Goldwater - C26304-6Barry Goldwater - Nálepka užívaná v prezidentské kmpani v roce 1964, představující příjmení Goldwater jako Au = zlato a H 2 O = voda – wikipediaBarry Goldwater - H89
Další fotky
Barry Goldwater - Barry Galdwater v roce 1983 – wikimediaBarry Goldwater - C29738-13Barry Goldwater - 1 – Reklamní kampaň Demokratické strany ukazuje dívku…(wikipedia)Barry Goldwater - 2 – …trhající a počítající lístky sedmikrádky…(wikipedia)Barry Goldwater - 3…od jedné do deseti a najednouse ozývá hrozivý hlas, který odpočítává od deseti do nuly..(wikipedia).Barry Goldwater - 4….dívce se objeví strach ve tváři ..(wikipedia)..Barry Goldwater - 5…a jakoby v jejím oku…(wikipedia).Barry Goldwater - 6 – …se zrcadlí…(wikipedia)Barry Goldwater - 7…výbuch atomové bomby a postup rázové vlny…(wikipedia).Barry Goldwater - 8 – …a růst atomového hřibu a spot končí výzvou k odevzdání hlasu pro..(wikipedia).Barry Goldwater - 9 – …presidenta Johnsona. Pokud bude zvolen Golswater (nebyl jmenován), vyvolá jadernou válku (wikipedia)
  • Goldwater byl solí v očích nejen jemu, ale všem liberálům z východního pobřeží, prezentovanými televizí a hlavně tiskem, např. novinami „New York Times“ a „Washington Post“. Svého času se tomuto washingtonskému deníku dokonce přezdívalo „Washingtonská Pravda“, podle bývalého tiskového orgánu ústředního výboru Komunistické strany Sovětského svazu „Pravda“. Už v prosinci 1961 proto Goldwater prohlásil, že má někdy dojem, že by bylo lepší, kdyby se východní pobřeží (USA) oddělilo od pevniny a plavalo v moři někde jinde.
  • Do politického důchodu odešel v roce 1987, kdy skončilo jeho poslední senátorské období. Zemřel května 1998 ve věku 89 let na komplikace způsobené mrtvicí.

 

Dnes, 17:45
Karafiáty se v západočeských Klatovech pěstují déle než dvě staletí. Božskou květinu, jak nazval karafiát...
Dnes, 11:01
Dneska si vyzkoušíme opravdu náročný recept, větrník. Tento zákusek kupujeme v cukrárnách za pár korun....
Dnes, 08:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 08:00
Československou horolezeckou expedici „Peru 1970“, jejíž členové chtěli vystoupit na vrchol hory Huandoy (6 360...
Včera, 17:40
Grilování je nejlepší úprava masa. Víte proč? Díky krátké přípravě je dobře stravitelné a neleží...
Včera, 14:00
Muž, který je dodnes neprávem opomíjen. Jeho osud se naplnil jen o necelý rok později,...
Včera, 11:30
Česká republika má mnoho památek, z nichž některé jsou nádherně zrekonstruované, některým se snad již...
Včera, 10:00
Zatímco většina jiných hradů stojí na vrcholu kopce a tvoří dominantu kraje, Kost se uhnízdila...
Včera, 09:02
Pohádkový příběh o přátelství, pomoci a nových výzvách Puntička vychází u příležitosti Světového dne roztroušené...
Včera, 08:03
Vystudoval technické učiliště, obor konstrukce mostů, byl vězněn na Sibiři, trpěl epilepsií a propadl vášnivému...
29.5.2020
Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ostře ohradil proti nátlaku a šikaně, které vystavila...
Reklama