Pro líné zahradníky. Nádherné čemeřice, radost bez práce

Další fotky

Nápadné a velmi dekorativní čemeřice zdobí zahrady častokrát už od prosince či ledna, leckdy kvetou ještě i pod sněhem. Pokud pro ně vybereme to správné stanoviště, její pěstování je velmi nenáročné. Dokonce to vypadá, že jí jakákoliv péče spíše škodí. Co chtít víc?

Poněkud opomíjený posel jara

Za symbol konce zimy a nastávajících jarních dnů se u nás tradičně považuje sněženka, rozkvétající leckdy již únoru. Následují typické jarní cibuloviny jako krokusy a narcisy a jarní květinový maratón končí v květnu tulipány. Při obdivování vší té nádhery ovšem zcela neprávem opomíjíme neméně dekorativní čemeřice, které dokáží kvést po celou tuto dobu a narozdíl od cibulovin nevyžadují žádnou péči – spíš právě naopak.

Začala sezóna medvědího česneku. Kam na divoké lupení a co z něj připravit

Lodyhy květnaté a listnaté

V zásadě rozeznáváme dva základní druhy čemeřice. Ten obvyklejší vytváří přízemní růžici listů, z níž ve středu vyráží stonky nesoucí pouze květy. Typickým zástupcem je poměrně častá čemeřice černá, kupodivu kvetoucí čistě bíle. Své jméno totiž dostala ne podle květů, ale podle svého černého podzemního oddenku. Jako „alpská“ nebo „vánoční“ růže se po celé Evropě pěstuje již od středověku. Do stejné skupiny náleží i čemeřice nachová a tmavočervená s květy těchto barev.

Král růží Starkl u nás po revoluci začal budovat zahradnické impérium. Přinesl s sebou tehdy nadšení i zklamání

Méně obvyklá čemeřice smrdutá, která v rozporu se svým jménem nepáchne, a její příbuzná čemeřice korsická nesou na jedné lodyze jak listy, tak květy. Floristé si je cení pro neobvyklou, totiž zelenou, barvu květů. Do vazeb se ovšem dají využít všechny druhy čemeřic, i když ve váze „jen tak“ pro své skloněné „hlavičky“ příliš dekorativní nejsou.

Kersko

Tip na výlet: Vydejte se po stopách Slavnosti sněženek do Kerského lesa

Péče raději méně

Jednou zasazená čemeřice má ráda svůj klid. Je třeba jí vybrat polostín, zaopatřit propustnou půdou, maximálně zalít, pokud nastanou větší sucha. Za přesazení se obvykle „pomstí“ tím, že příští rok, i dva, vůbec nevykvete. Je třeba tedy zvážit, kam v zahrádce ji, pokud možno natrvalo umístit a pamatovat na poměrně velké, i metrové a větší rozestupy mezi jednotlivými rostlinami, aby měly i do budoucna dost místa. I když to je velké pokušení, nedoporučuje se čemeřicím odstraňovat schnoucí listy, protože rostlina z nich čerpá živiny a lépe kvete. Odebrat je možné jen ty listy, které již samy odpadly.

FOTO: Čemeřice

Čemeřice - čemeřiceČemeřice - ČemeřiceČemeřice - ČemeřiceČemeřice - čemeřiceČemeřice - čemeřice
Další fotky
Čemeřice - čemeřiceČemeřice - čemeřiceČemeřice - čemeřiceČemeřice - čemeřiceČemeřice - ČemeřiceČemeřice - ČemeřiceČemeřice - ČemeřiceČemeřice - Čemeřice

Pěstovat čemeřici ze semen se obvykle považuje za náročné, nicméně některé druhy jsou schopné se takto rozmnožovat zcela spontánně. Bez problémů se však čemeřice množí dělením trsů. Sazenice méně obvyklých kříženců čemeřice, třeba plnokvětých nebo s dvoubarevnými květy, nabízí specializované obchody. I když ne právě levně, litovat nebudete, protože si tak kupujete jarní radost na roky dopředu.

 

Dnes, 17:30
Kněz Archimedes Neto z farnosti Nossa Senhora do Perpétuo Socorro, která se nachází ve městě...
pečivo
Dnes, 15:35
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
pivo_ilustrační obrázek
Dnes, 12:51
Pivovary spustily kampaň za záchranu hospod. Lidé si mohou na stránkách Zachranhospodu.cz kupovat poukazy, které...
Fake news_ilustrační obrázek
Dnes, 10:56
Dobrovolníci, kteří se dali dohromady v rámci platformy českých podnikatelů a technologických odborníků COVID19CZ, začali...
policejní zatčení_ilustrační obrázek
Dnes, 10:21
Kriminalisté zadrželi muže, který podle nich posílal jednomu z členů Ústředního krizového štábu e-maily, v...
divadelní představení_ilustrační obrázek
Včera, 16:18
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
Včera, 14:00
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
adršpašsko-teplické skály
Včera, 13:26
Hromadnou dobrovolnickou úklidovou akci spolek Ukliďme Česko odložil, jeho zástupci však vyzvali obyvatele, aby se...
Včera, 13:15
Po mimořádném opatření na šíření koronaviru v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných, spolu...
Včera, 10:57
V polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů...
Reklama