16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

Pro svou zemi chtěl politickou stabilitu a ekonomickou prosperitu, podvratné živly netrpěl

Další fotky

I tak se dá popsat doba vlády diktátora Alfredo Stroessnera v jeho rodné Paraguayi. Začala pučem 4. května 1954 a trvala až do roku 1989, kdy moc v zemi uchvátil tchán jeho dcery. Pohledy na jeho osobnost jsou kontroverzní dodnes, jedno je ale jasné zcela jistě. Ekonomice jeho pevná ruka jenom prospěla.

Reklama

Alfredo Stroessner se narodil 3. listopadu 1912 v rodině německého emigranta Hugo Stroessnera, který pracoval jako účetní v pivovaru. Matka se jmenovala Heriberta Matiauda a pocházela z bohaté paraguayské rančerské rodiny s indiánskými kořeny. Jak se z něj stal obávaný diktátor a jak skončil?

 • V roce 1929 Alfredo Stroessner vstoupil do paraguayské armády a v roce 1931 byl povýšen do hodnosti poručíka. Během války o Gran Chaco sloužil jako dělostřelecký důstojník. Po válce byl postupně povyšován, až se v roce 1948 stal brigádním generálem. Byl nejmladším důstojníkem v generálské hodnosti v Jižní Americe a v tomto ohledu nebyl překonán dodnes.

Málem vypukla 3. světová válka, když se zelená ještěrka Karibiku změnila na rudou

 • Válka o Gran Chaco (1932 – 1935) byla válka mezi Bolívií a Paraguayí. Obě země se mylně domnívaly, že v této oblasti se nacházejí bohatá ložiska ropy. V té době působila v Bolívii „Československá vojenská mise“ v počtu pěti poradců. Následovaly dodávky zbraní ze zbrojovky Brno (55 000 pušek, asi 3 000 kulometů a 82 milionů nábojů). Nákladná a krvavá válka skončila vítězstvím Paraguaye, která si tuto oblast připojila ke svému území (její rozloha se zvětšila téměř o 60 %). Všichni, kdo se podíleli na tomto vítězství, byli samozřejmě bez diskuze za hrdiny.
 • Přetrvávající oblibu armády u obyvatelstva vnímal prezidenta Chaves jako ohrožení svého postavení. Rozhodl se proto ozbrojit policii a proti armádě se tak pojistit. Stroessner se proti tomuto záměru postavil, 4. května provedl 1954 státní převrat a 5. května 1954 se ujal vlády. Poté byl zvolen celkem osmkrát hlavou státu a v této funkci zůstal 35 let, což je naprosto neuvěřitelné. Jen pro srovnání, v letech 1927 – 1954 se v Paraguayi vystřídalo 22 prezidentů.

Portugalský diktátor Salazar byl možná podivín, ale svou zemi pozvedl

 • Stroessner brzy po nástupu do své nové funkce vyhlásil výjimečný stav a zrušil ústavní svobody. Roku 1955 vydal zákaz šíření marxismu a byl nesmiřitelný vůči komunistům. Kladl důraz na preventivní zastrašování a dával zavírat lidi za podvratnou činnost a „intelektuální terorismus“.
 • Jako vůdce v podstatě jediné strany v zemi zvané „Colorado“ měl Stroessner téměř absolutní kontrolu nad státem. Ekonomika země se však kupodivu nezhroutila, i když oproti jiným státům v podobné situaci byla v nevýhodě proto, že ji neomývá moře. Stroessner nechal zemi elektrifikovat, stavěly se dálnice, na řadu přišly velké projekty jako gigantická přehradní nádrž „Itaipú“, jejíž stavba poskytla zaměstnání mnoha chudým občanům. Velkorysost tohoto projektu dokládá to, že se jedná o druhou nejvýkonnější elektrárnu na světě – rozloha přehrady činí 135 000 ha a její 196 m vysoká a 7760 m dlouhá hráz zdržuje 29 km3
 • V zemi za Stroessnera nastala stabilita a ekonomický rozvoj. Během své vlády se diktátor držel úsporných opatření, která navrhl „Mezinárodní měnový fond“ a země řádně splácela půjčky, za což byl Stroessner náležitě oceňován. Není to totiž tak úplně běžné. ČR má třeba v zahraničí, např. u Libye, Iránu, zemí bývalé Jugoslávie nebo u Kuby, dodnes celkové pohledávky asi za 38 miliard Kč, které jsou často nevymahatelné, pouze Kuba projevila ochotu splatit svých 7 mld. Kč dluhů v rumu.

Rekordní inflace a vyvlastnění půdy bez náhrady aneb vláda komunisty Mugabeho v Zimbabwe

 • Další Stroessnerův program se týkal poskytnutí půdy vysloužilým vojákům. Každý dostal 20 hektarů zemědělské půdy téměř zadarmo jen s tou podmínkou, že ji bude využívat pro zemědělskou činnost. Tuto možnost využilo více než 10 000 veteránů.
 • v únoru 1989 byl Stroessner svržen pučem, který proti němu vedl jeho dlouholetý přítel, generál Andrés Rodriguez, obviňovaný mj. z obchodování s heroinem. Patřil přitom do rodiny, protože jeho dcera byla manželkou Stroessnerova syna. Při puči bylo zabito asi 500 vojáků.
 • Stroessner potom žil v pohodlném exilu ve vile v hlavním městě Brazílie a na ranči u Belo Horizonte. Jeho návštěvy ho pak pomlouvaly, že celý den chodí neustrojený, jen v pyžamu, a dopoledne se dívá v televizi na dětský pořad, který uvádí jeho oblíbenkyně, blonďatá filmová herečka a zpěvačka „Xuxa“ Maria Meneghel (*1963), svého času přítelkyně fotbalisty Pelého a dalších. „Xuxa“ se angažuje proti násilí na dětech a je nazývána „Královna dětí“. Začínala v modelingu, objevila se jako playmate v časopisu „Playboy“ a určitou pověst si získala produkcí pro dospělé. Patří k nejbohatším lidem v Brazílii.

Tomu neuvěříte. Bavorská sovětská republika opravdu existovala. Naštěstí jen krátce a jako odstrašující příklad

 • Stroessner měl vůbec slabost pro blondýnky. V 70. letech udržoval dlouhodobý vztah s Michele Fleitas a měl s ní tři děti. Líbila se mu její podoba s Brigitte Bardot. Pro Michele byl schopen vše opustit a odstěhovat se s ní do Španělska, což ona odmítla. Vztah zůstal tajný až do jeho smrti a až po ní propukl spor o dědictví.
 • Stroessner zemřel 16. srpna 2006 v Brasílii ve věku 93 let. Příčinou smrti byla mozková mrtvice. Paraguayská vláda rychle odmítla uspořádání státního pohřbu s příslušnými poctami. Krátce před smrtí se Stroessner pokoušel vrátit do země, aby mohl zemřít doma, ale byl odmítnut pod pohrůžkou zatčení.

FOTO: Alfredo Stroessner

Alfredo Stroessner - Generál Stroessner -wikipedieAlfredo Stroessner - Xuxa – wikiFeetAlfredo Stroessner - Alfredo Stroessner – prezident 1954 – 1989 – ABC ColorAlfredo Stroessner - Mapa Paraguaye – mapy googleAlfredo Stroessner - 1 – Alfredo a Michele Fleitas – ADN Paraguayo
Další fotky
Alfredo Stroessner - 2 – Alfredo a Michele Fleitas – La NaciónAlfredo Stroessner - 3 – Podoba Stroesnerovy milenky Michele Fleitas s Brigitte Bardot – Hoy ParaguayAlfredo Stroessner - Alfredo Stroessner – wikipediaAlfredo Stroessner - Alfredo Stroessner a manželka Eligia Mora – twitterAlfredo Stroessner - Alfredo Stroessner na poštovní známce. – 2jpgAlfredo Stroessner - Alfredo Stroessner na poštovní známceAlfredo Stroessner - Elektrárna Itaipú (Paraguay) – hráz je dlouhá 7,76 km a 196 metrů vysoká . wikipedieAlfredo Stroessner - Graca Meneghel (Xuxa) – Mercado LivreAlfredo Stroessner - Maria Meneghel (Xuxa) v roce 2014 – wikipediaAlfredo Stroessner - ANCENSORED.COMAlfredo Stroessner - ANCENSORED.COMAlfredo Stroessner - ANCENSORED.COMAlfredo Stroessner - ANCENSORED.COMAlfredo Stroessner - ANCENSORED.COMAlfredo Stroessner - Na přehlídce – laprensaAlfredo Stroessner - Přehrada Itaipú na řece Paraná v Paraguayi – wikipediaAlfredo Stroessner - Stroessner a argentinský prezident při otevření Mostu přátelství mezi Brazilií a Paraguayí (1965) – wikipediaAlfredo Stroessner - Stroessner na paraguayské poštovní známce. – wikipediaAlfredo Stroessner - Švédská královna Silvia a Xuxa se zúčastnily semináře o násilí na dětech (Brazílie) – wikipediaAlfredo Stroessner - Xuxa – vivomusica.napsterAlfredo Stroessner - Xuxa a Pelé – Daily MailAlfredo Stroessner - Xuxa s tehdejším brazilským prezidentem v roce 2007 – wikipediaAlfredo Stroessner - Xuxa v dětském pořadu – Incrível.clubAlfredo Stroessner - Xuxa v roce 1994 – wikipediaAlfredo Stroessner - Xuxa v roce 2004 – wikipediaAlfredo Stroessner - Xuxa v roce 2009Alfredo Stroessner - Vlajka Paraguaye – wikipedia
 • Stroessner vedl i rodinný život a byl ženatý s Ligií Mora (1910 – 2006). Jeho žena pocházela ze skromných poměrů a měli spolu tři děti – Gustava Huga Alfreda a Gracielu. Ligia nenáviděla společenské aktivity, které vyplývaly z postavení jejího manžela. Raději se věnovala rodinnému životu a své zahradě. Neustálé manželovy nevěry přehlížela, přestože z nich vzešlo údajně až 15 nemanželských potomků. Po jeho svržení neemigrovala s ním, ale zůstala s dětmi v Paraguayi. Zemřela v americké nemocnici ve věku 95 let, v den 17. výročí puče, který svrhl jejího manžela. Stroessner ji následoval o šest měsíců později.

 

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama