24℃
Dnes je 19. srpen , svátek má Ludvík

Problémem jsou sucha, požáry či plýtvání jídlem. Naděje na zlepšení půdy a klimatu existuje!

Na půdu, krajinu a zemědělství je zaměřena nová zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Vyplývá z ní, že bez zásadních řešení v produkci potravin a péči o krajinu nebude možné splnit požadavky Pařížské klimatické dohody z roku 2015 ani zajistit dostatek potravin pro světovou populaci.

Reklama

Na zprávě po dobu dvou let pracovalo 107 vedoucích vědců z 52 zemí světa. Poprvé byli vědci z větší části (z 58 %) z rozvojových zemí, jichž se problémy, týkající se půdy, krajiny a zemědělství, značně dotýkají. Ze zprávy, která má asi tisíc stran a hodně se zabývá regionální situací, vyplývá, že využívání půdy se na skleníkových plynech způsobených člověkem podílí 23 procenty. I ty je třeba, spolu s emisemi oxidu uhličitého v energetice nebo dopravě, omezit.

Podvýživa versus obezita

Problémem jsou sucha nebo požáry i plýtvání jídlem. Na jedné straně asi 820 milionů lidí na světě trpí podvýživou, na druhé téměř dvě miliardy lidí tíží obezita. Jídla je na planetě dostatek, plno se ho ale místo potřebným dostává do kontejnerů. Přístup je potřeba změnit, zároveň je nutné upravit stravovací návyky, především omezit spotřebu masa. Důležité je i šetrněji přistupovat k využívání půdy – obnovovat přírodní ekosystém.

Na Praze 12 podpoří činnosti vedoucí ke zmírnění klimatické změny

Podle slov analytika Glopolisu Vojtěcha Koteckého je třeba, aby stát postupně intervenoval do toho, za jakých podmínek zemědělci dostávají dotace. Podmínky by měly být jasněji nastavené, což podle něj nejde ze dne na den.

Kukuřice, rýže, pšenice a sója

Ze zprávy vyplývá, že změna klimatu už nyní silně ovlivňuje produkci potravin, přičemž do budoucna bude tento vliv stoupat. Dopady budou odlišné v různých regionech. Přes 60 % veškeré sklizně tvoří kukuřici, rýže, pšenice a sója, produkce potravin je zcela závislá na tom, co s nimi bude.

„Například v oblasti subsaharské Afriky poklesne vlivem změny klimatu produkce kukuřice až o dvě pětiny do poloviny století a úroda pšenice může být o více než třetinu nižší,“ je uvedeno ve společné tiskové zprávě Klimatické koalice, Českého fóra pro rozvojovou spolupráci – FoRS, Greenpeace a Česka proti chudobě a nerovnostem ve spolupráci s Informačním centrem OSN. Tyto organizace v Praze přenášely a pro české publikum zajistily překlad tiskové konference ze Ženevy.

Začít se může už zítra

Zástupce České republiky v IPCC Radim Tolazs z Českého hydrometeorologického ústavu uvedl, že na zemědělských expertech z univerzit nyní bude, aby ze zprávy vytáhli to, v čem by mohla situaci zlepšit Česká republika. Ekolog Bedřich Moldan řekl, že důležité je, aby česká vláda vzala zprávu se vší vážností na vědomí. Kotecký řekl, že se „může začít už zítra“ – kupříkladu přijetím dávno připravené protierozní vyhlášky.

FOTO: OSN o půdě, krajině a zemědělství

OSN o půdě, krajině a zemědělství - sucho p7OSN o půdě, krajině a zemědělství - panel klima 1 – foto ACOSN o půdě, krajině a zemědělství - panel klima 2 – foto ACOSN o půdě, krajině a zemědělství - panel klima 3 – foto AC

Podle Moldana zpráva nevyznívá katastroficky, byť situace je vážná, a dává naději na řešení. Ta je podle expertů právě třeba ve zvyšování organické hmoty v půdě, v protierozních opatřeních, obnově lesů, omezení odlesňování nebo plýtvání potravinami. To vše může zabránit oteplení až o půl stupně Celsia, přičemž zároveň je třeba srazit emise ze spalování fosilních paliv a průmyslu.

Před 57 minutami
Moderní doba je podivná a ženy mají nejrůznější fígle, jakými z muže vymámit peníze navíc. Nechme...
Před 2 hodinami
José Gabriel Condorcanqui Noguera, Túpac Amaru II. se prohlásil přímým dědicem z královské krve Inků....
Dnes, 14:00
Už je to 18 let, kdy skončilo jeho druhé prezidentské období, jeho hříchy, hříšky a...
Dnes, 11:30
Pronikavý, pichlavý pohled, který proniká do hloubi duše. Před jeho očima uhýbá i král. Hypnotizuje...
Dnes, 10:00
A už před více jak 60 lety. Inspirací se mu stal vyřazený armádní Jeep Willys...
Dnes, 08:00
Steve Jobs, vlastním jménem Steven Paul Jobs – zakladatel, výkonný ředitel a předseda představenstva firmy...
Včera, 17:30
Ne každý den v týdnu má svůj protějšek v názvu místa. Bohužel. Ale i přesto...
Včera, 17:30
Jestli si ještě užíváte pohlavní styk klasickým způsobem, jste dávno za zenitem. Z britského průzkumu Global...
Včera, 16:00
Hrozba, která v těle spí desítky let? To je žloutenka typu C. Jedná se o...
Včera, 14:00
Stal se pojmem už kvůli svému značně nevojensky znějícímu jménu. Hrůzu však o to menší...
Reklama