16℃
Dnes je 25. červen , svátek má Ivan

„Probouzí mě to i v noci!“ Zpověď nájemníka ze sídliště Písnice, který dostal výpověď z bytu

Kauza týkající se prodeje bytů na sídlišti Písnice se táhne dlouho. Nyní dostali někteří dlouholetí nájemníci výpovědi z bytu. O svém případu nám vyprávěl Ladislav Mikulíček.

Reklama

Ve zkratce k historii: Byty energetických závodů byly v 90. letech bezplatně převedeny na ČEZ, který následně nájemníkům opakovaně slíbil jejich odprodej. Ti za tímto účelem prodali majetky a založili družstva, kam vložili finanční prostředky. Následně ale ČEZ nastavil prodej tak, že nebylo v možnostech kohokoli z nájemníků byty (které se prodávaly jako celek) koupit. V otevřené soutěži zvítězil podnikatel Pavol Krúpa, který se nakonec koupě vzdal, druhá v pořadí byla společnost CIB RENT Písnice. Té byly byty v červnu 2017 prodány.

Nájemníci se nevzdávají

Již v únoru 2017, tedy dlouho před podepsáním kupní smlouvy, podali zástupci nájemníků žalobu o určení vlastnictví, poněvadž jsou přesvědčeni, že sídliště bylo v privatizaci převedeno na ČEZ neprávem. Bohužel tato žaloba byla zamítnuta z důvodu chybějící právní legitimace nájemníků a dotčené strany se teď domáhají soudních nákladů ve výši více než milion korun. Nájemníci se ale nevzdávají a loni jejich zástupci podali novou žalobu, tentokrát za vchody, na což firma reagovala tím, že jim letos v lednu zaslala výpovědi z bytů s tím, že vystěhovat se mají do tří měsíců.

Jedním z nájemníků, kteří výpověď z bytu dostali, je 70letý důchodce Ladislav Mikulíček. Firma mu napsala, že jako nájemník se dopouští „směrem k pronajímateli protiprávního jednání“, které ale „nedosahuje takové intenzity, abychom iniciovali zahájení trestního řízení proti vám a mohla vám být dána výpověď z důvodu uvedeného v § 2288 odst. 1 písm. b)“, proto společnost dala „výpověď z jiného závažného důvodu“.

Firma píše o projevu „protiprávního jednání“

Za projev „protiprávního jednání“ firma považuje zejména skutečnost, že se nájemce žalobou podanou u Obvodního soudu pro Prahu 4 domáhá určení, že společnost není vlastníkem v žalobě popsaných nemovitostí. Podle firmy nájemce „svým jednáním zpochybňuje a porušuje dobré jméno naší společnosti a způsobuje nám škody, které jsou jednak přímo spojeny s daným soudním sporem a jednak vznikají nepřímo“, čímž firma myslí to, že jednaní nájemníka „poškozuje důvěryhodnost naší společnosti jakožto potenciálního obchodního partnera“.

„Uváděním nepravdivých informací o pronajímateli, zpochybňováním vlastnického práva pronajímatele, zpochybňováním souvisejících práv pronajímatele, vyvoláváním zjevně nedůvodných soudních sporů a kampaní tak poškozujete dobré jméno a majetek pronajímatele, byť vám musí být známo, že o pronajímateli šíříte nepravdivé informace a způsobujete mu tak škodu na majetku,“ je uvedeno ve výpovědi, jejíž kopii má Náš REGION k dispozici.

Sídliště pomáhal budovat v rámci bezplatných brigád

Ladislav Mikulíček se proti výpovědi z bytu odvolal. S rodinou žije v písnickém bytě desítky let, v 80. letech v rámci bezplatných brigád pomáhal sídliště budovat. Na stavbě odpracoval ve svém volném čase 400 hodin a musel se zavázat, že v podniku, který mu byt přidělil, setrvá deset let. Celá situace na něj těžce doléhá, neví, které východisko je správné, tedy jak se nyní zachovat. Jiný nájemník totiž od žaloby odstoupil, firma ale přesto vymáhá „náklady řízení“, které si vyčíslila na 554 400 korun bez DPH plus 300 korun paušální částku za každý úkon. Obvodní soud pro Prahu 4 přitom již předtím rozhodl, že žádný z účastníků nemá v uvedeném rozsahu právo na náhradu nákladů řízení, proti čemuž se firma odvolala k Městskému soudu v Praze.

Po první soudní instanci se nájemníci Písnice nemusí omlouvat majitelům sídliště

„Je to obrovský tlak, nejistota bydlení, nejistota, co bude, probouzí mě to i v noci. Takovou nespravedlnost jsem od státu po celoživotní poctivé práci nečekal,“ uvedl Mikulíček pro Náš REGION. „Trestáni jsou ti, kteří se ozvali. Navíc byl lidem, i přes původní sliby bývalého majitele ČEZu, výrazně zvýšen nájem. Náklady na bydlení nám tak celkově stouply o 65 procent. Spousta nájemníků, převážně důchodců, už byla nucena se vystěhovat. Prodejem sídliště jsme přišli nejen o klid, ale i o společenství lidí, kteří se navzájem znali a dokázali si pomáhat. Tento morální zločin bohužel soudně postižitelný ani vyčíslitelný není,“ dodal.

Interpelace, jednání, demonstrace, medializace…

Kauza, jak už bylo uvedeno, se táhne roky, nájemníci po oznámení toho, že ČEZ prodá byty jako celek, založili sdružení „Moje Písnice“, jednali s politiky, s ČEZem, pořádali demonstrace, soudili se, čelili žalobám… „Snažili jsme se jim maximálně pomoci,“ uvedla v prohlášení, zaslaném Našemu REGIONU, bývalá poslankyně a pražská zastupitelka Marta Semelová (KSČM). Současné jednání firmy považuje za „prachobyčejnou pomstu ze strany firmy, jejíž cynismus zřejmě nezná mezí“.

„Interpelace na předsedu vlády, na ministry, primátorku hlavního města i příslušné radní, oslovení poslanců napříč politickým spektrem, zařazení k projednání ve sněmovních výborech i na pražském zastupitelstvu, návrh, aby byty koupilo hlavní město, které by lidem dalo jistotu stabilního a dostupného bydlení, účast na demonstracích spolu s místními občany, medializace,“ vypočetla kroky. Nic bohužel nepomohlo. Ladislav Mikulíček spolu s dalšími nájemníky nyní přemýšlí, zda se konce soudů vůbec dožije…

Dnes, 17:30
Zamilovanost a láska. To jsou pojmy, které neznají hodnocení, soud. Říká se, že láska je...
Dnes, 16:00
Bojíte se rádi? Zbytečná otázka, že? Příjemné mrazení v zádech, pokud sedíte v kině, nebo...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Válka v Koreji začala 25. června 1950 a její následky v podobě severokorejského totalitního režimu...
Dnes, 13:26
Ročník číslo 5, 72 týmů v 6 věkových kategoriích od 8 do 13 let, 188...
Dnes, 12:32
Zaměstnavatelé ve všech třech regionech (Praha, Čechy, Morava) očekávají ve třetím čtvrtletí (červenec, srpen, září)...
Dnes, 12:27
Dobrou zprávou je, že enormní zdražování hypoték tak, jak bylo před pár lety predikováno, se...
Dnes, 12:14
Vyšetřovatelé z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) dnes ráno obsadili budovu Krajského úřadu Středočeského...
Dnes, 11:30
Příslušníci královských rodin to mají někdy komplikované a bez ohledu na konkrétní rodinné vazby stejně...
Dnes, 10:00
Rodiny s dětmi v kočárku hledají obvykle trasy výletů obtížně. Máme hned dvě místa, která...
Dnes, 09:03
Pražského náměstka pro dopravu Adama Scheinherra interpelovala při jednání zastupitelstva hlavního města ve věci rušení...
Reklama