16℃
Dnes je 23. březen , svátek má Ivona

Proč si Američani málem vylámali zuby na Iwo Jimě? O válce v Tichomoří se dříve spíše mlčelo

Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské bojové hrdinství. Jako Spojenci však ve válce bojovali i další státy a jejich vojáci. Spravedlivým připomenutím jejich podílu na celkovém vítězství jenom splácíme dávný dluh.

Reklama

Když 16. února 1945 začala bitva o Iwo Jimu, vypadalo to na snadné vítězství. Ostrov Iwo Jima (Iwodžima), česky „Ostrov síry“ nebo „Sírový ostrov“, vznikl vulkanickou činností a patří Japonsku. Je součástí Vulkánových ostrovů. Má rozlohu přibližně 21 km2 a nad zcela plochým ostrovem se tyčí jediná vyvýšenina, hora Suribači, vyhaslá, 166 metrů vysoká sopka. K dalšímu postupu směrem na Japonsko museli Američané tento ostrov dobýt. Sledovali přitom dva cíle:

  • Obsadit tamní tři letiště a získat tak leteckou základnu pro další letecké útoky na Japonsko s cílem narušení japonské válečné výroby a morálky civilního obyvatelstva. Americké bombardéry B-29 a jejich doprovodné stíhačky P-51 Mustang s dlouhým doletem by to měly z Iwo Jimy nad Japonsko asi 1200 km, tj. o polovinu méně než dosud.
  • Využít s tím související důležitý a převratný psychologický moment – Američané na Iwo Jimě poprvé vstoupí na japonské území.

Za druhé světové války velel největšímu uskupení amerických vojsk, po válce bojoval proti válce

Americká zpravodajská služba byla přesvědčena, že Iwo Jima bude obsazena během týdne. Tomu nasvědčovala i jasná americká převaha spočívající v ohromném přečíslení v počtech vojáků a zbraní, nadvládě ve vzduchu pomocí letadel námořnictva a námořní pěchoty a dělostřelecké podpoře námořních děl velké ráže z lodí.

Naproti tomu se Japonci potýkali s řadou problémů, omezení a nevýhod:

  • Neměli kam ustoupit a chyběly jim zásoby potravin.
  • Japonské námořnictvo už nemělo dost lodí na to, aby narušovalo plavby amerických lodí mířících k ostrovu.
  • Ztráty japonského letectva v průběhu roku 1944 byly velké, a i když japonská válečná výroba nebyla dosud narušována americkým bombardováním, předpokládalo se, že do března až dubna 1945 Japonci nebudou mít víc než 3000 letadel.
  • Tato letadla s doletem max. 900 km byla umístěna na Japonských ostrovech a na Tchaj-wanu na jejich obranu. Na 1200 km vzdálenou Iwo Jimu nebyla schopná doletět.
  • Projevoval se také vážný nedostatek vycvičených a zkušených pilotů i členů posádek, protože mnoho z nich padlo nebo bylo ztraceno v bitvě o Šalamounské ostrovy a během bitvy ve Filipínském moři.

Američané mohli ve Vietnamu vyhrát. Před 51 lety začala ofenzíva Tết

Vzhledem k těmto optimistickým informacím se americké vrchní velení rozhodlo ostrov co nejdřív napadnout a dobýt. Operace dostala kódové jméno „Operation Detachment“ a očekával se její celkem hladký průběh. Američané totiž nevěděli, že Japonci tentokrát nečekaně upustili od své obvyklé strategie prostě a jednoduše bojovat na pláži a na ostrově vybudovali komplexní a hlubokou obranu. Jak rozsáhlá byla, se v plném rozsahu zjistilo až o bitvě. Ukázalo se, že japonští vojáci jedinou horu na ostrově doslova provrtali a vytvořili v ní 18 km tunelů s bunkry a skrytými dělostřeleckými bateriemi předem přesně zastřílenými na pláž, kde Japonci čekali americký výsadek.

Samotná bitva pak začala 16. února 1945, čili řečeno vojenskou terminologií v den „D“ minus 3, a to třídenní dělostřeleckou přípravou, tj. palbou z lodních děl velké ráže. Stovky tun bomb a tisíce granátů z námořních děl velké ráže však japonské opevnění na ostrově téměř nepoškodily a způsobily jen malé ztráty na životech. Tím větší oběť musela potom přinést americká námořní pěchota. Její první vlna se vylodila na jihovýchodních plážích ostrova v den „D“, 19. února v 8:59 hod.

Očité svědectví. V Casablance politici psali dějiny, Arabové bili koně a výtržník chtěl džíp

Nikdo tehdy ani netušil, že boje o tento kousek země v Tichomoří potrvají až do 26. března 1945 a že se kvůli extrémně tvrdému a krvavému průběhu z bitvy o Iwo Jimu nakonec stane jedna z nejdůležitějších bitev druhé světové války. To dokumentuje i výčet ztrát. Američané na Iwo Jimě ztratili 26 504 mužů, z toho 6 821 mrtvých, 19 189 zraněných a 494 pohřešovaných, a Japonci 20 919 vojáků.

Před 1 hodinou
Rychlý pohled do aplikace předpovídající počasí, potom projet nejnovější zprávy, podívat se, co je nového...
Před 3 hodinami
Před 70 lety, 23. března 1949 Izrael ustoupil z dobytého území a uzavřel příměří s...
Dnes, 08:00
Napadají mě hříšné myšlenky, se kterými se raději nikomu nesvěřím. Rozlámaná záda, ani palčivá bolest...
Včera, 18:11
Revoluce, ohromná senzace, převratný vynález. Taková slova padala, když před rokem na jaře představoval tým...
Včera, 17:30
Počítačové simulace potvrdili, že polovina naší galaxie pochází odjinud. Jsme tak skutečně dětmi hvězd. A...
Včera, 17:16
Dívka ve věku 25 let odešla ve středu 20. března ráno z domova a od...
Včera, 16:25
Konec března je každoročně zasvěcen vodě. Slaví se mezinárodní den vody, který letos připadá na...
Včera, 16:00
Jde o jediný litevský námořní přístav v Baltském moři s pohnutou historií. V tzv. Východním...
Včera, 14:00
Med je významným antioxidantem a životabudičem. Jedna kávová lžička denně působí blahodárně na celý lidský...
Včera, 11:30
Nevím, z jakého směru se musíte k Milešovce vypravit, ale doporučuji tento celodenní výlet začít...
Reklama