Proč soudit vojáka? Německý generál Alfred Jodl nepochopil trest za zločiny nacistického Německa

V listopadu 1945, jen pár měsíců po válce, otevřel americký žalobce Henry Jackson pětihodinovou obžalobou proces, který nemá v historii obdoby. Hlavní viníci již ale byli po smrti – Hitler, Goebbels či Himmler spáchali sebevraždu. A tak vedle Göringa nesli odpovědnost za zločiny nacistického Německa „vojáci“ Keitel s Jodlem. Zatímco první byl spíše Hitlerovou loutkou, Jodl patřil mezi přední „jestřáby“. I když se bránil zuby nehty, nebylo mu to nic platné. Spravedlnost dostihla i jeho.

Hvězda stoupá vzhůru

Generace vojáků, ale také vzdělanci a filozofové. Takový byl bohatý rodokmen Jodlových bavorských předků. Uniforma učarovala i Alfredovi a už v příkopech první světové války si vysloužil skvělé renomé jako dělostřelecký důstojník. Odtud už vedla přímá cesta na generální štáb. A hvězda jeho strmé kariéry stále stoupala.

Přehmat obchodníka s vínem. Joachim von Ribbentrop se slepé oddanosti vůči Hitlerovi nezbavil ani během Norimberského procesu

Klíčový muž Wehrmachtu

Těsně před začátkem války se ambiciózní a schopný důstojník stal náčelníkem operačního oddělení Vrchního velitelství armády. V této funkci byl vlastně klíčovým mužem Wehrmachtu. Co si Hitler vymyslel, to uskutečnil. Aktivně tak připravoval slavné bleskové útoky na Polsko, Řecko či Sovětský svaz. Jako hlavní stratég německé armády to dotáhl až na generálplukovníka. A v této hodnosti také podepsal po Hitlerově smrti kapitulaci německé armády.

Symbol nacismu byl pokořen. Spravedlnost ho dostihla v Norimberku

Obhajoba v Norimberku

Jodla postavili před Norimberský tribunál. Hájil se urputně: byl pouze voják, se zločiny neměl nic společného. Také svému advokátovi sdělil: „Buďte ujištěn, že kdybych cítil jen kapku viny, nebral bych si vás za obhájce.“ Využil každé zaváhání žaloby, například když přišla řeč na bombardování měst. Jen mu nahráli na smeč: Kolik lidí zahynulo při bombardování Bělehradu…? „A kolik v Drážďanech, navíc v době, když už byla válka rozhodnutá,“ kontroval. Jindy zase prohlásil: „Zachránil jsem 700 tisíc lidí před ruským zajetím. Kdybych měl více času, mohlo to být ještě víc.“ Ale nikdo nevěděl, o čem Jodl mluvil. Zkušenosti z ruských lágrů, kde zahynuly tisíce německých zajatců, se provalily až mnoho let po procesu.

Náhodný terč Hitlerovy zvůle. Marinus van der Lubbe ve zmanipulovaném procesu se žháři Říšského sněmu

Oprátka pro generála

Snažil se přesvědčit porotce, že mu nic jiného nezbývalo. Nesloužil ani peklu, ani chorému zločinci, ale jen národu a vlasti. Byl voják, a tak poslouchal rozkazy a vedl válku. To však nikoho nezajímalo – vítězné velmoci potřebovaly popravené viníky. Konečný verdikt tedy zněl: trest smrti provazem. „Opustím tuto soudní síň s hlavou vztyčenou, jako jsem do ní před několika měsíci vstoupil,“ rozloučil se Jodl. Co řekl, dodržel. Oprátku přijal jako voják. A poslední svědectví? Když do jeho cely vstoupil před popravou holič, Jodl nevěřícně opakoval: „Trest smrti, to jsem nečekal. To nepochopím.“ Šestapadesátiletý muž odcházel na smrt s filozofickou otázkou: „Proč jsem se narodil? A proč jsem vlastně žil?“

Zdroj: Libor Budinský (Popravy slavných, 2002)

Dnes, 16:38
Zbyly nám oči pro pláč a smysl pro humor. Vybrali jsme pro vás ukázku z...
Dnes, 16:00
Dovolená v zahraničí letos zřejmě vyjde málokomu. To není škodolibost, nýbrž konstatování holého faktu. Netřeba...
Dnes, 14:00
Komerční článek
Kvůli šíření nového typu koronaviru zakázal ministr zdravotnictví vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí...
Dnes, 14:00
Aby příloha k řízku či sekané nechyběla, oloupeme a uvaříme brambor více. Zbudou a je...
Dnes, 13:11
Krásný, zdravý a zářivý úsměv je zřejmě snem nejednoho z nás. Prvním krokem k jeho...
Dnes, 10:00
Otázka pogromů a honů na Židy se proplétá historií jako červená nit. Největší zásah do...
Dnes, 09:03
Od pondělí 25. května se uvolnila další z řady protikoronavirových opatření. Mezi to patří také...
bezinky
Včera, 14:00
Před lípou smekni, před bezem klekni, říká stará pověra. Bezinky nám teď pokvetou, zpracovávat se...
Včera, 12:22
Hrady a zámky otevřely své brány návštěvníkům. Landštejn v srdci České Kanady si pospíšil, návštěvníkům...
Včera, 11:37
Na začátku pandemie řediteli finančáku pro Prahu 10 J. M. zakázali nadřízení zavřít úřad kvůli...
Včera, 10:12
I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala...
Reklama