13℃
Dnes je 17. únor , svátek má Miloslava

Proč svatá Priska pod saněmi píská? Mučednici nezlomil ani vroucí olej, ani hladový lev

Další fotky

Existuje několik různých legend vyprávějících o životě a smrti sv. Prisky, které si však navzájem protiřečí. Vypadá to tak, že na začátku křesťanství existovaly čtyři ženy stejného jména, které podle starého kalendáře 18. ledna Zobrazována bývá s palmou, symbolem mučednice, a s mečem, symbolem spravedlnosti.

Reklama

První svatá jménem Priska prý byla žena, která žila v Římě v době apoštola Petra, tj. v 1. století n.l. Pokřtěna byla ve svých třiceti letech přímo sv. Petrem a dostala jméno Priska, což znamená „první“. Byla zřejmě první ženou, která byla umučena pro víru v Krista. Traduje se, že jí sťali hlavu a pochovali ji v katakombách sv. Priscilly v Římě.

Pohnutý osud krásné Jenovéfy. Šest let žila jako poustevnice a trpěla nemravné návrhy

Někdy v 8. století se objevila legenda o tom, že sv. Priska byla manželkou sv. Akvily. Píše se o nich v Novém zákoně ve Skutcích apoštolů. Pozdravuje je i sv. Pavel ve svém listě Římanům, píše, že je jim zavázán za to, že pro něho nasadili vlastní krk.

Svatý Pavel Thébský dal práci pateřníkům a rozárníkům. Který jeho vynález se používá dodnes?

Třetí sv. Priska žila ve 3. století. Přisuzuje se jí, že nechala postavit kostel na jednom ze sedmi pahorků starého Říma – na Aventinu. Mučednicí se stala v době vlády císaře Klaudia Gothika (268 až 270). Pohřbena byla na Via Ostensis. Později její pozůstatky přenesli do kostela na Aventině. V bazilice sv. Pavla za hradbami v Římě, která je pravděpodobně postavena nad hrobem apoštola Pavla, se zachoval nápis z 5. století s jejím jménem. A čtvrtá sv. Priska byla, řečeno dnešními slovy, na prahu věku teenagera, když poznala křesťanské učení a zcela se mu oddala, i když žila v době pronásledování křesťanů. Císař Claudius II. Gothicus (vláda 268 až 270) pochopitelně jako pohan chtěl, aby všichni obyvatele Říma obětovali jeho pohanským bohům, kteří mu pomohli zvítězit nad germánským kmenem Gótů. A tehdy dala Priska najevo svou statečnost a přesvědčení, že ji nic nemůže odradit od lásky k Ježíši Kristu. Ani smrt, ani démoni, ani žádná moc (míněna světská). Odmítla konat oběť falešným bohům, a tak ji vojáci násilím odvlekli do Apollónova chrámu. Znovu odmítla přinést oběť s tím, že je jen Bůh, kterému se klanějí křesťané, a to je ten pravý Bůh. Pevně stála na svém přesvědčení, i když pak musela snést strašné týrání. Polili ji vřelým olejem, zbičovali, drželi o hladu a pak při mučení na skřipci chtěli, aby odvolala. Když ani to nepomohlo, předhodili ji hladovému lvu, ale ten se jí ani nedotkl. Nakonec jí 18. ledna roku 270 mečem sťali hlavu.

Jediný démon, který nám může skutečně ublížit, jsme my sami. Stále aktuální poselství sv. Antonína

Můžeme čekat oblevu?

Podle pranostiky „Svatá Priska pod saněmi píská“ se čeká oteplení, sníh z cest mizí a sanice místy jedou už po holé zemi. To odpovídá skutečnosti, že s pravděpodobností 65 % bývají mrazivé dny předchozího období   (7. až 14. ledna)  nyní vystřídány oblevou nazvanou  podle sv. Prisky, tzv. Prisské oteplení. Toto teplejší období má trvat od 15. do 18. ledna a pak má opět nastoupit zima.

Pohnutý osud krásné Jenovéfy. Šest let žila jako poustevnice a trpěla nemravné návrhy

Výskyt jména Priska

Dnes neobvyklé jméno Priska pochází z latiny a znamená první, prvotní, starobylá. Nosí jej u nás 46 žen, věkový průměr je 60 let. Od 30. let se vyskytuje v některých letech po jednom, po dvou i po třech. Nejvíce v roce 1958 – 4. Jméno Priška má 35 žen, věkový průměr 71 let. Nejvíce ve 40. letech, poslední roku 1982.Další obměny jména: Prisinka, Prisuška, Prisa. Jméno Priscilla mají 3 ženy, věkový průměr je 18 let, Praha (2) a Ostrava (1). Nejznámější nositelkou jména Priscilla je Priscilla Presley (*1945), americká herečka, manželka Elvise Presleyho (1967 až 1973).

FOTO: Svatá Priska

Svatá Priska - mystagogy resource centerSvatá Priska - Sv. Priska – ŽIVOTOPISY SVATÝCHSvatá Priska - AlchetronSvatá Priska - Manželé Akvila a Priscilla – Manzelstvi.czSvatá Priska - mystagogy resource center
Další fotky
Svatá Priska - Claudiova tetradrachma – wikipediaSvatá Priska - Claudius II. Gothicus -WikipediaSvatá Priska - Mapa katokomb sv. Priscilly – Associazione Archeosofica RomaSvatá Priska - Katakomby sv. Priscilly – 2 – www.catacombepriscillaSvatá Priska - Katakomby sv. priscilly – RomeingSvatá Priska - Katakomby sv. Priscilly – Ústav pro dějiny umění – Univerzita KarlovaSvatá Priska - Panna Maria se synem – Soukromá filokartie – Blog.czSvatá Priska - Romantické zpodobnění Gótů – wikipediaSvatá Priska - Sv. Priska – Spoločnosť svätého Bazila VeľkéhoSvatá Priska - Via Ostiense – wikipediaSvatá Priska - Svatba Priscilly a Elvise – Billboard

Katakomby sv. Priscilly

Nazvány byly podle jména ženy, která darovala pozemek na jejich stavbu nebo je založila. Mají tři úrovně sahající až do hloubky 35 metrů a pohřbeno je tam asi 40 000 osob. Jsou vyzdobeny freskami z příběhů ze Starého zákona (např. Tři mládenci v peci ohnivé; Jonáš a velryba) a z Nového zákona (např. Madona s dítětem; Vzkříšení Lazara). Pohřbívalo se od 2. do 5. století.

 

Před 17 minutami
"Občané, občanky, soudruzi, soudružky! Právě se vracím z hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem...
Včera, 17:30
Pamatujete se ještě na verše slezského barda a ikony socialistického školství Petra Bezruče, na Maryčku...
Včera, 16:00
Kubánská revoluce dnes slouží jako odstrašující příklad. Fidél Castro uchvátil 6. února 1959 moc na...
Včera, 14:00
Po 2. světové válce a roce 1948 se u nás kladl důraz především na sovětské...
chia semínka
Včera, 11:30
Chia semínka jsou v poslední době velice populární. Patří mezi tzv. superpotraviny, což jsou potraviny,...
Včera, 10:00
Po valentýnské zimě, která se letos moc nevyvedla, protože někdy bylo místy přes den až...
Včera, 09:39
Ve Středočeském kraji hygienici zaznamenali mírný pokles celkové nemocnosti, a to o 3,2 procenta. Celková nemocnost činila 1765 onemocnění na 100 tisíc...
Včera, 08:00
Na chřipku jsou jakákoli antibiotika z lékárny krátká, to je známá věc. Proti přírodním antibiotikům...
15.2.2019
Marie de León Bello y Delgado se narodila 23. března 1643 a zemřela před 288...
15.2.2019
Herman Kahn nevěřil v pokrok lidstva jako celku. Atomová bomba, jaderná válka, hospodářská prosperita a...
Reklama