Prodával své kresby za pár drobných nebo sklenku absinthu. Dnes se o ně přetahují muzea se sběrateli

Další fotky

Jak je možné, že žil v Paříži na počátku 20. století a zůstal nedotčen kubismem a dalšími ismy? Maloval tak osobitě, že jeho obraz pozná na první pohled i laik.

Amedeo Clemente Modigliani přišel na svět 12. července 1884 v toskánském Livornu. Otec byl směnárníkem, ale jeho byznys zkrachoval a rodina tak žila v chudobě. K malířství ho nasměrovala matka, až do deseti let ho vyučovala doma. Navíc jako dítě Amedeo trpěl sérií nemocí, které ho přivedly až na práh smrti. Nakonec se u něj rozvinula tuberkulóza. Po zotavení ho matka vzala na rekonvalescenční výlet po Itálii, umožnila mu poznat všechna italská muzea a poslala ho studovat do florentských a benátských akademií.

V Benátkách začal mladý Amedeo kouřit hašiš a navštěvovat laciné lokály a nevěstince.
V roce 1906 se přestěhoval do Paříže, kde si naplno osvojil svůj specifický styl malby ovlivněný umělci v okruhu svých přátel i primitivním uměním.
V Paříži také vytvořil svá nejvýznamnější díla a strávil tam zbytek svého krátkého života.

Aristokratický, pěkný, trochu podivínský a cynický, bez vůle, ale ne bez něhy, brzy patřil k největším bouřlivákům výstřední mládeže na Montrmartru, kde se toulal se z bistra do bistra, tak jako Toulouse-Lautrec, kterého Amedeo obdivoval. Byl v té době již silně závislý na absintu a hašiši.

Kandinskij byl jedním z aktérů největší revoluce v malířství od dob renesance. Spočívala v přechodu k abstrakci

V roce 1909, poté, co se spřátelil se sochařem Constantinem Brâncușim (1876, Hobița, Rumunsko – 1957 v Paříži) se přestěhoval z Montmartru na Montparnasse, kde měl Brâncuși ateliér.
Jako Ital dával přednost práci s kamenem, zvolil styl prodloužených linií, který demonstroval cyklem hlav, vystavených na podzimním Salonu 1912.

O dva roky později opustil ze zdravotních důvodů sochařství.
Jako malíř se věnoval téměř výhradně portrétům a aktům. Podobizny jeho přátel jsou stylizované, nicméně zachovávají podobu modelu. Jeho značkou se staly štíhlé manýristické postavy s dlouhými krky a těly.K aktům využíval modelek, placených jeho mecenášem, básníkem Léopoldem Zborowskim (1889, Zalishchyky, Ukrajina – 1932 v Paříži). Tenhle galerista a blízký přítel polského původu ho držel ekonomicky nad vodou, za cenu osobního odříkání.

Modigliani prodával svoje kresby za pár drobných. Často ho viděli na terase Café Rotonde črtat prudkými, jistými tahy portréty, které bezstarostně dával svým náhodným modelům za dvacet franků nebo za skleničku, kterou vypil jedním douškem.

Prožíval v té době velmi divoké vztahy se ženami. Ničil se drogami a alkoholem, zůstával však i nadále přitažlivý – slovy jedné z modelek – rozcuchanými černými vlasy a krásnýma planoucíma očima.

Malíř Paul Klee. O své technice říkával, že si čáry bere na procházku

V roce 1910 se stala jeho milenkou jednadvacetiletá ruská básnířka Anna Achmatovová (1889 v ukrajinské Oděse – 1966, Domodědovo, Rusko), která se shodou okolností ubytovala v domě, kde Modigliani bydlel. Rozvinul se mezi nimi vztah, ačkoli Achmatovová byla vdaná. Po roce se ovšem vrátila k manželovi.

Poté navázal milenecký poměr s jihoafrickou literátkou Beatrice Hastingsovou. Žili spolu téměř dva roky. Byla jeho modelkou. Modigliani ji v opilosti bil a týral, několikrát ji dokonce vyhodil z okna.
V roce 1914 se seznámil s britskou malířkou Ninou Hamnettovou (1890 – 1956). Ta se k Modiglianově životnímu stylu hodila mnohem lépe. Byla promiskuitní, bisexuální a závislá na alkoholu. Podle legend byla milenkou zřejmě všech osobností Montparnassu. Měla přezdívku Královna bohémů.

V červenci 1917 se Modigliani seznámil s devatenáctiletou studentkou umění Jeanne Hébuternovou. Rodina ji kvůli tomu prakticky vydědila, vadilo jim především, že Modigliani byl žid. I jejich vztah byl plný excesů a hádek, Hébuternová však Modiglianiho hluboce milovala. Vzali se.

Před 80 lety spáchal sebevraždu výtvarný solitér Zdenek Rykr

3. prosince 1917 měl Modigliani v galerii Berthe Weillové svou první samostatnou výstavu. Vystavené akty však vyvolaly pohoršení a šéf pařížské policie nařídil po několika hodinách výstavu ukončit.
S Jeanne pak malíř odjel do Nice, kde mu v listopadu 1918 porodila dceru Jeanne (1918 – 1984).
V květnu 1919 se vrátili do Paříže. Modigliani si pronajal ateliér na Rue de la Grande Chaumière, kde v minulosti žil Gauguin. Jeanne podruhé otěhotněla, ale Modiglianiho znovu zradilo zdraví.
Na Nový rok 1920 absolvoval divokou pitku. Když se poté dlouho neobjevil na veřejnosti, vstoupil do jeho bytu soused a malíř Ortiz de Zarate. Našel Modiglianiho v horečkách, jak objímá těhotnou Jeanne. Okamžitě zavolal lékaře, ale bylo již pozdě.

Modigliani zemřel 24. ledna 1920. „Drahá, drahá Itálie!“ byla jeho poslední slova.
Lékaři za příčinu smrti označili tuberkulózní meningitidu podpořenou chudobou, přepracováním, drogovým návykem a alkoholismem.
V den malířova pohřbu vyskočila těhotná Jeanne z pátého patra domu svých rodičů.
Na přání rodiny byla pohřbena na místním hřbitově Cimetière de Bagneux.
Až roku 1930 byly její ostatky přemístěny na hřbitov Père Lachaise, po bok milovaného Modiglianiho.

O vztahu Modiglianiho a Jeanne pojednává slavný snímek Milenci z Montparnassu z roku 1958, kde malíře ztvárnil Gérard Philipe a Jeanne Anouk Aimée. Roku 2004 vznikl též životopisný snímek Modigliani, který se více soustředí na rivalitu s Picassem, Modiglianiho zde hraje Andy Garcia, ve filmu hraje také modelka Eva Herzigová.

FOTO: Amedeo Modligliani

Amedeo Modligliani - 1 ležící akt DSC04625Amedeo Modligliani - 2 Amedeo-modigliani-identification-photo-nice-1918 qAmedeo Modligliani - 3 christina wicoAmedeo Modligliani - 4 ladá žena wicoAmedeo Modligliani - 5 almaiisa w
Další fotky
Amedeo Modligliani - 5 madame kisling wAmedeo Modligliani - 6 srtom a dům wAmedeo Modligliani - 8 Alice_(Amedeo_Modigliani) wAmedeo Modligliani - 8 děvčátko v modrém DSC04630Amedeo Modligliani - 8 pinteAmedeo Modligliani - 8 podobizna madame reynouar wicoAmedeo Modligliani - 9 léopold z wiAmedeo Modligliani - 9 jeaneAmedeo Modligliani - 99 pinterAmedeo Modligliani - 0 sm-1345

Zdroje: Frank Elgar, Lexikon moderního malířství, 1968; Ch. Gerlingsová: 100 největších malířů; M. Galimbertiová: Ze vzpomínek na Modiglianiho, Umění dneška, 1942; Wikipedie

Dnes, 17:30
Podobnou situaci by stěží vymyslel i ten nejlepší filmový scenárista. Zkušenému pilotovi, který měl za...
Dnes, 16:00
Slyšeli jste někdy slovo gaslighting? Není to název nové diety ani nový módní trend. Možná...
Dnes, 14:00
Četly a milovaly jej miliony lidí... a stále je tomu tak. Knihy psal skromný, nenápadný...
Dnes, 12:11
Vinou narkolepsie měl třiatřicetiletý Martin z Ostravy autonehodu. Toto vzácné nervové onemocnění se projevuje nadměrnou...
Dnes, 11:30
Hamburgery máme dneska spojené s Amerikou. Ovšem je to trochu mylná záležitost. Opravdovým rodištěm tohoto dneska...
Dnes, 10:00
Život i dílo Leonarda da Vinciho (15. dubna 1452 – 2. května 1519) jsou až...
Dnes, 08:00
Minule jsme se podívali na skvrny, špínu a mastnotu, a hlavně jak s nimi zatočit, lépe...
Včera, 17:30
Po revoluci zazářil na pražském divadelním nebi jako hvězda nejvyšší velikosti. Diváci jeho hry milovali,...
Včera, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Včera, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Reklama