27℃
Dnes je 22. červenec , svátek má Magdaléna

Prohrané bitvy známe dopodrobna. Ale co ty vítězné? Moravské pole poprvé…

Další fotky

Česká povaha má jeden zvláštní rys. Obsahuje jisté prvky flagelantství, pocitů méněcennosti a ublíženosti. Dokonce bych řekl, že si někdy přímo rochní ve svých neúspěších, kdy se celý okolní svět spiknul proti naší holubičí povaze. Bitva na Moravském poli, u Kresčaku, na Bílé hoře. Ty prohrané známe dopodrobna. Ale co ty vítězné? Už to slyším, dejte pokoj s husity, stokrát omleté téma, o nějakých nekulturních barbarech středověku. To tedy máme nač být hrdi.

Reklama

Počkejme chvíli s odsudkem. Opravdu byly doby, kdy stažené obočí českého krále nevěstilo nic dobrého a u panovníků okolních zemí působilo neklid. I tenkrát, někdy v polovině třináctého století. Příčinou zloby na Pražském hradě byla jedna sto let stará listina, podepsaná tehdejším císařem Fridrichem Barbarossou.  Ze stejného důvodu se zlobil se i uherský král Béla IV.  Oba vládci měli pravdu, a to je pro případný konflikt ta nehorší konstelace.

Předpověděla smrt Přemysla Otakara II. a zachránila život Karlovi IV. Co všechno víme o Svaté Anežce České?

Co vlastně ta listina znamenala? V roce 1156 povýšil Barbarossa Rakousko z markrabství na vévodství a dědičně je věnoval rodu Babenberků. Mužům i ženám. Pokud se žena z rodu Babenberků vdala, připadl nárok na Rakousko rovněž i jejímu muži.  Rakousko, to bylo velmi lákavé území, a Přemysl Otakar II. i Béla IV. se rozhodli jednat.

Devatenáctiletý Přemysl byl rychlejší. Nejen že si ho za krále zvolila rakouská šlechta, on sám podpořil tuto volbu sňatkem s Markétou, která mohla být jeho babičkou. O rok později se něco podobného opakovalo i v uherském rodu, a rázem nastal problém. Komu připadne Rakousko, komu připadne Štýrsko? Následovalo několik let ozbrojených tahanic a každému bylo jasné, že se rozhodující střetnutí blíží. Dějiny je budou znát jako bitvu u Kressenbrunnu.

Po vítězství u Mailberku jsme mohli vládnout Rakousku. Jenže český kníže byl realista…

Město Marchegg, které založil Přemysl Otakar II., se nachází v Rakousku, na hranicích se Slovenskou republikou. Na pravém břehu řeky Moravy, nedaleko jejího soutoku s Dunajem. Lužní lesy, mokřady, nekonečná rovina. Zpočátku se zdálo, že jde o dokonale patovou situaci. Na pravém břehu vojsko českého krále, na levém vojsko uherské. Nikdo nechtěl vstoupit do Moravy a přepravit se na druhý břeh. Vojsko v brodu je velmi zranitelné, a to si oba velitelé uvědomovali.

Jedenáctého července 1260 navrhl Přemysl svému protivníkovi, že on se svým vojskem ustoupí od řeky, nechá uherské vojsko v klidu přebrodit a k hlavnímu střetnutí by došlo až o dva dny později. Béla IV. znal rovněž rytířské zvyky a byl ochoten tuto dohodu respektovat. Něco podobného však nerespektovali jeho Kumáni, příslušníci turkotatarského kmene, kteří ještě nezapomněli na divoké jízdy a bitvy, v rozlehlých asijských stepích. Přebrodili řeku, a bez varování napadli spořádaně ustupující Přemyslovy jednotky. Situace byla o to horší, že den před tím se rozjely po okolí oddíly zásobování pící pro koně.

FOTO: Bitva u Kressenbrunnu

Bitva u Kressenbrunnu - Kressenbrunn 2Bitva u Kressenbrunnu - Mapa bojištěBitva u Kressenbrunnu - památník králi v Českých BudějovicíchBitva u Kressenbrunnu - náhrobek Přemysla OtakaraBitva u Kressenbrunnu - Marchegg
Další fotky
Bitva u Kressenbrunnu - KressenbrunnBitva u Kressenbrunnu - koruna Přemysla OtakaraBitva u Kressenbrunnu - Kressenbrunn 3Bitva u Kressenbrunnu - Marchegg 2

Lehká kumánská jízda však tehdy narazila. Doslova. Na hradbu elitní železné jízdy. Kompletně oblečený a vybavený železný rytíř na koni, měl podle tehdejších vojenských příruček hodnotu sedmi pěších. Bitva dopadla pro uherského krále katastrofálně. Osmnáct tisíc mrtvých na bitevním poli, stejný počet se utopil v řece Moravě. Mrtvých bylo tolik, že stavěly tok řeky a po jejich mrtvolách se české vojsko přebrodilo na opačnou stranu. Panický útěk a bleskový postup, který se zastavil až před hradbami Prešpurku, kam Béla IV. poslal parlamentáře s prosbou o příměří. Jednalo se bezesporu o největší středověkou bitvu, ve které právem Přemysl Otakar získal nepsaný titul, král železný a zlatý.

 

Před 49 minutami
Už jako dítě se od jiných odlišoval – mnoho času trávil četbou a experimentováním s...
Před 3 hodinami
Jednalo se vlastně o největší aféru celého 18. století, v níž hlavní roli hrál unikátní...
Dnes, 10:00
Před třiceti lety se většině z nás ani nesnilo o tom, že budeme jednou létat...
lednice
Dnes, 08:00
Většina potravin má v lednici své trvalé místo. Jogurty nahoře, zelenina v krabicích dole a mléko s vajíčky...
Včera, 17:30
Lee Jun Fan, narozen v San Franciscu otci čínského a matce německého původu. Stal se...
Včera, 17:04
Středočeská města se obávají připravované reformy financování škol. Podle vedení Kladna a Slaného reforma pro...
Včera, 16:00
Jeho jméno nepatří v historii druhé světové války mezi ta „velká“ nebo dokonce úplně největší....
Včera, 15:30
Ve středních Čechách přibývá měst, která omezují sekání trávy. Důvodem je mimo jiné lepší zadržování...
Včera, 14:00
Jak dobře si pamatujete podrobnosti a fakta o lidech? Každého překvapí a potěší, když se...
Včera, 13:30
Středočeští hygienici dali v letošním prvním pololetí restauracím 392 pokut v celkové hodnotě 1,33 milionu...
Reklama