18℃
Dnes je 21. květen , svátek má Monika

Prokletý „Rathův kraj“. Kryje středočeské hejtmanství korupci?

Kdyby díry v silnicích ucpaly bankovkami, jezdilo by se krásně. S 1,8 miliardami korun je rozpočet Krajské správy a údržby silnic štědrý. A tak asi Středočeskému kraji nevadí, kam zmizelo 890 milionů korun.

Reklama

Bývalý šéf krajského finančního výboru Michael Pánek (ODS) před rokem upozornil na podezřelé zakázky při opravách silnic u příspěvkové organizace Krajská správa a údržba silnic (KSÚS) Středočeského kraje. Podle jeho analýzy si za období 2014 až 2016 vycucalo z kraje sedm stále stejných firem z více než šesti set fakturujících téměř 3 miliardy korun z celkových 5,5 miliard, které za toto období organizace vyplatila. „Nezvykle velká část svěřených prostředků, se kterými hospodaří KSÚS, je soutěžena v režimu Veřejná zakázka malého rozsahu,“ uvedl Pánek. Škodu odhadl v letech 2014 až 2017 na 890 milionů korun. A žádal proto audit.

Chceš prošetřovat? Tak skončíš!

Tím si ale jako koaliční zastupitel v holportu s hnutím ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů rozhněval hejtmanku Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO) a s dobře placenou funkcí se rozloučil. Přišel tak o 80 tisíc korun měsíčně, služební vůz a další „držhubné“. Původní koalice se rozpadla, Jermanová si svou vládu pojistila sociálními demokraty a tichou podporou komunistů. A kraj vypsal tendr na auditora, který by Pánkovy pochybnosti vyvrátil.

Podhodnocený audit nic neodhalil

Vítězem se stala auditorská firma BDO Advisory za 551 850 korun, kterou kritizoval pro nezvykle nízkou cenu jak Pánek, tak tehdejší radní Martin Macháček (STAN). Auditor žádné zásadní nedostatky neshledal. „V objemu v jakém jsou soutěženy veřejné zakázky na KSÚS, z předložených podkladů a závěrů nevyplývá, že došlo k porušení právních předpisů či interních norem a byly shledány pouze teoretické nedostatky. Ze zjištění auditu tudíž nevyplývá, že by KSÚS porušovala právní předpisy,“ uvedl Miroslav Kvapil z BDO Advisory.

Kraj se bojí skandálu?

Ovšem Pánek zprávu auditora rozcupoval a ukázal prstem na vedení „Rathova kraje“, které prý nechalo účelově zkontrolovat jen oblasti, kde nehrozil průšvih. „Zadání auditu a jeho detailní zacílení vůbec nesměřuje do oblastí, kde zjevně existují významné nehospodárnosti a netransparentnosti KSÚS, na která poukazuje Zpráva předsedy finančního výboru. Jednoznačně tak vyplývá, že Rada kraje již od počátku účelově a zcela cíleně zadala obsah auditu tak, aby nesměřoval do oblastí, jež skutečně obsahují významné prvky nehospodárností KSÚS a možného korupčního jednání vedení této organizace,“ uvedl Pánek.

„Audit nezkoumal ekonomickou výhodnost nabídek a cirkulaci a provázanost firem, které vyhrávaly,“ dodal pro Náš REGION. Opoziční politik navíc připomněl, že kraj devět měsíců tajil některé údaje uvedené v auditu. „Devět měsíců tajily jednu třetinu auditu, byly tam začerněné údaje. Takto začernit audit a devět měsíců to tajit, je protizákonné. Já jako člen finančního výboru mám kontrolovat hospodaření příspěvkové organizace, které je začerněné, to nedává logiku,“ podivuje se Pánek.

Nespokojenost s menšinovou vládou hnutí ANO a ČSSD, kterou podporují komunisté, nabírá podle informací redakce na síle. Pohodové Vánoce a šťastný nový rok tak zřejmě nemusí mít první žena kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), která je v šestém měsíci těhotenství. Ačkoli se po šestinedělí plánuje vrátit do vedení kraje, může být už její židle obsazená.

Krampus jako chlupatá postava s rohy. Ukazují ho pohlednice až příliš děsivého?

Před 1 hodinou
Okrasnému keři s oranžovými plody se také říká citroník severu. Odborníky je považován za rostlinu...
Před 3 hodinami
Po husitských válkách, jimiž fakticky skončila požehnaná doba vláda Karla IV., nastal čas, aby se...
Doc. Monika Arenbergerová prohlíží projevy na kůži pacienta.
Včera, 20:30
REPORTÁŽ. Je to zhoubný nádor kůže? S takovou otázkou se obraceli pacienti na dermatology v...
Včera, 17:30
Asi byste čekali něco jako nízký krevní tlak, pocity na omdlení nebo epileptický záchvat. To...
Včera, 16:00
Povzbuzuje organismus, bojuje proti civilizačním chorobám. To jsou jen některé z obecně známých pravd o...
Včera, 15:25
Vynález revoluční konstrukční platformy pro desítky aplikací v medicíně, například pro bezpečnou katetrizaci močového měchýře,...
Včera, 14:00
Třetihory byly na planetě Zemi v plném proudu, když se před necelými patnácti miliony lety...
Včera, 13:27
V pondělí 13. května 2019 zemřel ve věku 80 let básník, dramatik a překladatel Petr...
Včera, 11:30
A ve skutečnosti bylo všechno možná ještě horší. Nechybělo mnoho a Maresjev by nepřežil. Zachránila...
Včera, 10:00
Majestátné hory, velkolepé stavby, ale i například stádo hrochů. Tyto dechberoucí snímky mají společné jedno:...
Reklama