29℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

Proslavila ho postava inspektora Brůžka. Herec Josef Bláha by dnes měl pětadevadesát

Josef Bláha se narodil 8. června 1924 ve slovinském Novom mestě. Jeho otec byl Čech, lesní inženýr, a matka Slovinka. Do školy chodil v Písku, rodném městě otce, když mu bylo jedenáct, rodina se přestěhovala do Prahy.

Reklama

Tady vystudoval měšťanku a dvouletý obchodní kurz. Už za studií ochotničil, proto se rozhodl ke studiu na konzervatoři. Ze studií byl však odvolán do Říše do totálního nasazení. Z transportu nakonec díky českému lékaři vyvázl.

Po skončení války nastoupil do Divadla Ference Futuristy (1945-46) a vystudoval u Ladislava Peška Stání konzervatoř – DAMU (1946–50). Krátce byl členem Krajského oblastního divadla v Hradci Králové (1950–51) a nakonec se jeho domovskou scénou stalo Divadlo na Vinohradech (tehdy Divadla Československé armády), kde ztvárnil desítky výrazných vedlejších rolí, jako byl třeba Belzebub ve hře Dalskabáty, hříšná ves nebo hampejzník Feuraillon ve frašce Brouk v hlavě (obě figury známe v jeho podání i z televizních záznamů). Jeho derniérou byla divadelní hra Faust a Markétka v červnu 1994 – poté už ani nevycházel z domova, jeho panická hrůza ze smrti byla pověstná.
Jak vzpomněl jeho syn Pavel, koncem listopadu Josef Bláha ochrnul na polovinu těla a po převozu do nemocnice 6. prosince 1994 zemřel, příčinou byl mnohotvar na mozku.

První filmovou roli mu přinesl rok 1947, kdy hrál epizodní roli vzbouřeného studenta v husitském dramatu Jan Roháč z Dubé (mimochodem jiného studenta hrál taktéž debutující Miloš Kopecký).
Všeobecně známým se přesto stal až koncem šedesátých let, především díky roli zkušeného inspektora Brůžka z televizního seriálu Hříšní lidé města pražského a čtyř navazujících filmů.

Představitelka hodných a laskavých maminek nebo babiček Libuše Havelková by měla pětadevadesát

Poté vytvořil postavu hraběte Šternberka ve Vávrově Kladivu na čarodějnice, vraha Halíka z detektivky Na kolejích čeká vrah podle předlohy Eduarda Fikera, otce Toma v Rážově televizním filmu Princ a chuďas, ředitele čarodějnické školy ve Vorlíčkově Dívce na koštěti, velitele hradní stráže v Podskalského Noci na Karlštejně, noblesního Achilese Nerudného ve Filipově televizním seriálu Byl jednou jeden dům, cholerického otce Pavelku v rodinných komediích Můj brácha má prima bráchu a Brácha za všechny peníze, funkcionáře Hlavica v Dietlově seriálu Muž na radnici, starostlivého tátu Iny v Nemocnici na kraji města od stejného autora, despotického otce v Míkově filmovém debutu Tchán, šéfa vědecké expedice cestovatelů v čase v Polákově kultovním sci-fi seriálu Návštěvníci. Posledním filmem, kde hrál, byl dobrodružný Poklad rytíře Miloty (1989).

V roce 1984 mu komunisté udělili titul „zasloužilý umělec“, přestože ho v 50. letech vyloučili ze strany. Důvodem tehdy byla ztráta stranické knížky, ale ve skutečnosti ji Josef Bláha ztratil jen naoko.

Zdroje: Oskar + Jaroslav „Krib“ Lopour: Československá filmová databáze; Angelika 2808: Filmová databáze

FOTO: Josef Bláha

Josef Bláha - 1 starý burgunďan fdbJosef Bláha - 2 filpřJosef Bláha - 3 fdbbJosef Bláha - 4 fdbbbJosef Bláha - 9
Další fotky
Josef Bláha - 0 přišel na večeři divnnvih
Před 54 minutami
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Včera, 11:30
Proslavily ho kočky. Stovky koček, které Louis Wain kreslil a maloval v nejrůznějších lidských pozicích....
Včera, 10:00
Zdálo by se, že nám nemůže být nic vzdálenějšího, přesto lidé ve starém Egyptě uvažovali...
Včera, 09:33
Středočeské nemocnice by měly dostat 38 milionů korun na investiční akce. Rozhodli o tom krajští...
Včera, 08:00
Ano, vypůjčil jsem si název českého filmu, kterým Jiří Menzel vzdal hold průkopníkům a prvním...
18.6.2019
Uvažujete nad tím, že si pořídíte domů nějakou květinu, která by vám vyráběla kyslík, ovšem...
Reklama