Proslulý herbář i v českém jazyce. Čeština se zařadila mezi vědecké elity

Babka kořenářka je standardní postavou řady vesnických románů. Dbá v nich o zdraví lidí a umí i naslouchat tajemstvím, které se nesvěřují ani rodičům, natož ve zpovědnici. Divá Bára, nebo nešťastná Viktorka by o tom mohly vyprávět. Obydlí těchto lidových léčitelek jste na návsi nenašli. Do jejich oken už večerní klekání nedoléhalo. Přes den se tam chodívalo pro mastičky na loupání, za svitu měsíce pro škapulíře, které měly zaručit, aby láska byla opětována.

Začali jsme v Čechách, a tak zde zůstaneme.  První léčitelkou a respektovanou vědmou byla bájná Kazi. Nejstarší dcera mytologického knížete Kroka. Jistě, pověst je pověst, ale každá má reálné jádro, na rozdíl od pohádky. Snaží se nám sdělit, že znalost rostlin a jejich léčivých účinků patří k těm nejstarším, dnes bychom řekli, vědeckým disciplínám.

Lipový čaj, heřmánek, jitrocel, byly v každé domácnosti, k tomu lidé babku kořenářku nepotřebovali. U bylin vzácnějších byla nutná jejich aktivace nějakým pořádným zaříkáváním, nad kterým by se pan farář jistě mračil, a tak se odehrávalo hezky daleko od vsi.

Láska se trůnům nevyhýbá. Příběh Ferdinanda Tyrolského je jak z červené knihovny

Znalosti se předávaly z generace na generaci, nicméně ani zde, v Čechách, jsme nebyli nijak pozadu za světem a první česky psaný herbář pro širokou veřejnost byl vytištěn v roce 1517, v Norimberku. Tedy v době, kdy proslulý Matthioli, jako šestnáctiletý student, navštěvoval univerzitu v Padově.

Vydavatelem byl Němec Hieronymus Höltzel, sponzorem český lékař Mikuláš Klaudyán a tvůrcem litomyšlský lékař Jan Černý (1456 – 1530). Herbář se jmenoval Knieha lekarská, kteráž slove herbář aneb zelinář. Až do vydání proslulého Matthioliho herbáře byla jedinou knihou tohoto druhu v Čechách.

Hluchavka, kopřiva, nebo pampeliška. Za socialismu sbírali žáci léčivé byliny povinně

Pietro Andrea Matthioli, renesanční botanik a lékař italského původu, se narodil 23. 3. 1501 v Sieně. Vystudoval medicínu v Padově a působil na různých místech, například v Tridentu, jako osobní lékař biskupa, nebo v Gorizii, kam byl povolán ve čtyřicátých letech. Toto město se dnes nazývá Nová Gorica a nalézá se ve Slovinsku.

Od roku 1554 začíná Matthioliho pražské působení. Dosáhl totiž významného postavení osobního lékaře Ferdinanda II. Tyrolského, místodržitele v Čechách. Karma už zařídila, že v té samé době působil v Praze vydavatel evropského věhlasu Jiří Melantrich z Aventina. Jen díky jemu známe proslulý Herbář čili Bylinář, který vychází prakticky dodnes. V roce 1561 existoval ve dvou verzích, italské a latinské.

FOTO: Matthioli a jeho herbář

Matthioli a jeho herbář - botanika, herbáře, 16. století, Pietro Andrea Mattioli, by Alessandro_Bonvicino_called_il_MorettoMatthioli a jeho herbář - botanika,herbáře, 16. století Pietro_Andrea_Mattioli_by_MelantrichMatthioli a jeho herbář - botanika, herbáře, 16. století MelantrichMatthioli a jeho herbář - botanika, herbáře, 16. století CanalettoMatthioli a jeho herbář - botanika, herbáře, 16. století Archduke_Ferdinand_II_of_Further_Austria
Další fotky
Matthioli a jeho herbář - botanika, herbáře, 16. století PhilippineWelser

Pokud chtěl pan Matthioli se svým Herbářem uspět i mezi prostým lidem, nezbylo mu nic jiného než vydat svoji knihu v dalších jazycích. U knihy známe většinou jen autora. Oproti tomu neznáme ty, kteří ji přivedli fyzicky na svět. Neznáme tedy ani výrobce dřevěných matric, ani umělce, který podle předloh, vyryl s nekonečnou pečlivostí každý detail na lístku nebo okvětí, zobrazované rostliny. Příliš náročná práce jistě vyžadovala i dobrý plat.

Čeští páni nabídli sponzorský dar, ovšem s velmi oprávněným požadavkem. Herbář vyjde i česky, nejen německy. Překladatele už máme. Byl jím vědec a lékař Tadeáš Hájek z Hájku. Díky jemu se čeština bez uzardění zařadila mezi vědecké jazyky té doby. Pan Matthioli odešel v roce 1567 do Innsbrucku se svým pánem. Maxmilán II. se totiž už ve své nové funkci císaře rozkoukal a pomoc svého mladšího bratra Ferdinanda už nepotřeboval. Lékař Matthioli na svůj slavnostní slib nezapomněl. Roku 1578 zemřel v Tridentu na mor, před kterým se snažil ochránit pacienty, které neopustil. Jeho Herbář přežil staletí.

Dnes, 17:30
Kněz Archimedes Neto z farnosti Nossa Senhora do Perpétuo Socorro, která se nachází ve městě...
pečivo
Dnes, 15:35
Stát si nechal udělat test pečiva na koronavirus, virus v něm jihlavská veterinární laboratoř nenašla.
pivo_ilustrační obrázek
Dnes, 12:51
Pivovary spustily kampaň za záchranu hospod. Lidé si mohou na stránkách Zachranhospodu.cz kupovat poukazy, které...
Fake news_ilustrační obrázek
Dnes, 10:56
Dobrovolníci, kteří se dali dohromady v rámci platformy českých podnikatelů a technologických odborníků COVID19CZ, začali...
policejní zatčení_ilustrační obrázek
Dnes, 10:21
Kriminalisté zadrželi muže, který podle nich posílal jednomu z členů Ústředního krizového štábu e-maily, v...
divadelní představení_ilustrační obrázek
Včera, 16:18
Asociace nezávislých divadel (AND), která jako první upozornila na dopady vládních opatření na nezávislé umělce,...
Včera, 14:00
Smrt a vše, co s ní souvisí, je dnes velkým tabu, které většině lidí nahání...
adršpašsko-teplické skály
Včera, 13:26
Hromadnou dobrovolnickou úklidovou akci spolek Ukliďme Česko odložil, jeho zástupci však vyzvali obyvatele, aby se...
Včera, 13:15
Po mimořádném opatření na šíření koronaviru v domovech pro seniory a léčebnách dlouhodobě nemocných, spolu...
Včera, 10:57
V polovině dubna bude v Česku podle modelů zdravotnických statistiků kolem 8000 laboratorně potvrzených případů...
Reklama