25℃
Dnes je 25. duben , svátek má Marek

Protiklady se nepřitahují, zjistili experti. Vztahy tvoří lidé, kteří mají stejné hodnoty

Protiklady se ve vztazích rozhodně nepřitahují, zjistili vědci. I když se to odjakživa říká, není to pravda. Ve skutečnosti totiž potřebujeme mít kolem sebe lidi, kteří jsou nám podobní.

Reklama

Platí to jak u partnerů, tak kamarádů nebo známých. Potřebujeme kolem sebe mít lidi nám podobné, nikoliv odlišné. Mimo magnetů teorie, že se protiklady přitahují, neplatí snad nikde. Vybíráme si totiž lidi, se kterými máme podobné hodnoty a priority, kteří mají stejné názory a mnohdy stejný pohled na svět nebo předsudky. Ti partneři, kteří mají opačné názory, spolu mohou nějakou dobu sice vydržet, jenže to nemívá dlouhého trvání.

Takové vztahy, nezaložené na podobných hodnotách, se většinou rychle rozpadají. Profesorka psychologie Angela Bahnsová působící na univerzitách v Massachusetts a Kansasu však pro to má vysvětlení. Podle ní se lidé dávají dohromady na základě takzvaného zákonu podobnosti. A to platí jak u kamarádů, tak partnerů. Čím jsou si dva lidé podobnější v názorech a hodnotách, tím je větší šance, že se jeden druhému zalíbí.

7 povolání, která mužům připadají nejvíce sexy. Patříte mezi ně?

„Cokoli, co narušuje harmonii vztahu, v oblastech neshod a nedorozumění zvláště v postojích, hodnotách a preferencích, které jsou důležité, většinou přetrvává. Změna je náročná a nepravděpodobná, je jednodušší vybrat si lidi, kteří jsou kompatibilní s vašimi potřebami a cíli už od počátku,“ říká profesorka Bahnsová.

„Snažíte se vytvořit si společenský svět, v němž se budete cítit dobře, v němž uspějete, v němž můžete lidem věřit a spolupracovat s nimi na dosahování svých cílů. Abyste tohle mohli tvořit, podobnost je velmi užitečná a lidé jsou většinu času přitahováni těmi, kdo jsou jim podobní,“ dodává k tomu spoluautor profesor Chris Crandall z University of Kansas.

Před 1 hodinou
Kde by byly současné tiskové kanceláře, kdyby se 21. července 1816 v Kasselu nenarodil Paul...
Dnes, 11:30
Potvrdit to mohou nejen ti, kteří si už sociální sítě pustili příliš k tělu a...
Dnes, 10:00
Klidně to mohly být jiné stupně, než ty Celsiovy, ale švédský přírodovědec Anders Celsius měl...
Dnes, 08:38
Divoká Šárka je romantické údolí Šáreckého (Litovického) potoka, které začíná divokým kaňonem v buližníkových skalách...
Dnes, 08:00
Naše zdraví ovlivňuje dědičnost, životní styl i prostředí, ve kterém žijeme. Dlouhodobý stres, tlak a...
Včera, 18:09
Chtěli byste se na jeden den přesunout do několika oblíbených středomořských zemí najednou? Tak přijďte...
Včera, 17:30
Skrývají se ve vás znaky geniality? Na to nikdy nepřijdete, když se budete vymlouvat na...
Včera, 16:00
Jeho jméno, Josif Iremašvili, je dnes prakticky neznámé. Proslavil se však knihou nazvanou „Stalin a...
Fototiskárny
Včera, 14:22
Vadí vám, že své fotografie máte pouze ve složkách v počítači, kde o nich snadno...
Včera, 14:00
Tento zářivý drahokam nalezneme na jarní obloze hned zvečera. Je nepřehlédnutelný. Nejjasnější hvězda severní oblohy,...
Reklama