• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Protipovodňová vrata Čertovky procházejí rekonstrukcí

  9.10.2021
  Redakce

  Městská organizace Správa služeb hlavního města (SSHMP) v těchto dnech rekonstruuje protipovodňový uzávěr vltavského kanálu Čertovka. Cílem prací je zrychlit instalaci protipovodňových opatření při vyhlášení druhého a třetího stupně povodňové aktivity. Úpravy by měly stát asi 2,4 milionu korun a hotové by měly být do konce roku.

  „Zjistilo se, že upevnění slupic už není dostatečné a že vodící lišty už neslouží tak, jak mají. Proto nyní upravujeme slupice a dělá se celková rekonstrukce hrazení,“ sdělil náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN), v jehož gesci je mimo jiné bezpečnost metropole. Slupice, tedy ocelové sloupky, které tvoří hlavní nosnou část protipovodňového hrazení, jsou na Čertovce umístěné přímo v protipovodňových vratech. Ta jsou mimo povodňové stavy zasunutá v nábřežní zdi. V případě ohrožení se protipovodňová vrata vysunou. Pokud hrozí třetí stupeň povodňové aktivity, vysunou se z vrat slupice a mezi tyto sloupky vkládají pracovníci integrovaného záchranného systému (IZS) hradidla. Ty mohou být na sebe položené až do výšky 2,8 metru.

  Úpravu slupic v protipovodňovém hrazení na Čertovce mají na starost pracovníci strojní a stavební firmy Labská. Kvůli zajištění bezpečnosti Kampy před případnou povodní se podle ředitele SSHMP Tomáše Stařeckého slupice rekonstruují na místě z pontonu a neodváží se do pracovních dílen. Do konce roku plánuje SSHMP ještě odstranit usazený sediment v Čertovce. Důvodem je to, že bahno, listí a další znečištění by se mohlo dostat do kolejové dráhy vrat a zpomalovat tak jejich uzavírání v hrozících záplav. Čistit se bude podle ředitele SSHMP úsek v délce 60 metrů před protipovodňovým uzávěrem, což by mělo stát odhadem dalších 600.000 korun.

  Vrata na Čertovce, která chrání před povodní Kampu, se naposledy uzavřela letos v květnu, kdy panoval první stupeň povodňové aktivity. Slupice podle SSHMP se na Čertovce naposledy vytahovaly v roce 2013.

  čtk/jik


  Témata:

  Nepřehlédněte