• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • První autobus na vodík jezdí z Jižního Města na Barrandov

  23.7.2023
  Jan Štoll

  Dvouletý zkušební provoz čeká autobus Škoda H´City poháněný vodíkem. Po tu dobu bude jezdit na lince číslo 170 z Jižního Města na Barrandov. Cílem testu je prověřit technické a provozní parametry a rovněž rozšířit možnosti alternativních pohonů.

  „Tohle bude první vodíkový pravidelný spoj v ČR. V Praze intenzivně investujeme do elektrické trakce, ale samozřejmě si uvědomujeme, že není dobré lidově řečeno dávat všechny vejce do stejného košíku. Proto by v Praze měla zůstat nějaká neelektrická trakce. A já si myslím, že vodík může být náhradou dieselových autobusů a alternativou k elektřině,“ řekl náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti). Linku číslo 170 vybral pražský dopravní podnik kvůli jejímu členitému a kopcovitému profilu a její trasa patří mezi nejdelší v Praze s délkou v jednom směru zhruba 20 kilometrů. A nedaleko konečné na Barrandově se pak nachází plnící vodíková stanice. „To nám umožní otestovat všechny provozní a ekonomické parametry,“ dodal generální ředitel podniku Petr Witowski.

  Vůz bude do konce července jezdit pouze ve všední dny v ranní a odpolední špičce, kvůli nutnosti proškolení řidičů i techniků. „Od srpna pak počítáme s jeho standardním denním vypravením v plném provozu včetně víkendů,“ řekl šéf autobusů v dopravním podniku Jan Barchánek. Autobus v plném provozu najede denně na 300 kilometrů. je nízkopodlažní a měří na délku 12 metrů a je široký 2,55 metru. Celkem má 85 míst, z nichž je 30 k sezení. Dovnitř se rovněž vejdou dva kočárky či invalidní vozíky. „Autobus je prototyp a pořizovací cena je zhruba čtyřnásobná než u naftového autobusu, to znamená někde mezi 18 až 20 miliony korun. Provozní náklady jsou zhruba na dvojnásobku provozu běžného autobusu. Jeden z důvodů, proč to testujeme, je zjistit, zda kromě ekologického smyslu, který to dozajista má, tak zda to má i ten smysl ekonomický,“ řekl Witowski. Průměrná spotřeba je deset kilogramů vodíku na 100 kilometrů.

  Zdroj: ČTK/sto


  Témata:

  Nepřehlédněte