První dáma českého filmu zůstala dámou do posledního vydechnutí

I přesto, že její herecká kariéra na stříbrném plátně byla složena z vedlejších rolí, zanechala po sobě takovou stopu, jako žádná herečka dlouho po ní. Komické postavy vážených dam z lepších vrstev, které představovala ale měly na míle daleko od jejího reálného života.

Růžena Šlemrová se narodila v Plzni v roce 1886 do rodiny významného historika Bedřicha Macha. Na rozdíl od jiných měla to štěstí, že jí rodiče v kariéře herečky nebránili, spíše naopak. A tak se mohla divadlu věnovat už od dětství, v roce 1909 se stala členkou vinohradského divadla, kterému zůstala věrná až do svého odchodu do důchodu v roce 1948.

Žena jedné role

Podobně jako její současníci, první zkušenosti s natáčením získala už v dobách němého filmu. Role, které ztvárňovala se však příliš neměnily. Dá se tak říct, že zůstala takřka po celý život ženou jedné role. Hrávala hlavně temperamentní a upovídané groteskní dámy z aristokratické společnosti, oblečené ve špičkových róbách a s drahými šperky.

Bez hvězdy stříbrného plátna by dnes nelétaly raketoplány

Z filmů, ve kterých tyto dámy ztvárnila jmenujme například Anton Špelec, ostrostřelec, Katakomby, Přednosta stanice, Muži v offsidu nebo Hotel Modrá hvězda.

Opravdový život měla klidný

Hádavé a pyšné paničky, jež představovala, však byly přesným opakem jejího reálného života. Své soukromí si totiž chránila. Nemáme žádné informace o bujarých večírcích a vypitých litrech alkoholu, jako tomu bylo u některých jejích kolegyň v té době. Pravděpodobně prostě proto, že Růžena taková nebyla.

Pražské nádraží i vypuštěná scéna. Co nevíte o Přednostovi stanice

Jejím manželem byl Robert Šlemr, člen správní rady a jeden ze zakládajících členů filmové společnosti A-B. Spolu žili život běžných smrtelníků, i přesto, že se Růžena stala hvězdou českého filmu na více jak čtyřicet let.

Poválečná éra jejímu stylu nepřála

Tak jako u mnohých dalších, poválečná éra českého filmu už Růženě nepřála a ve filmu se objevovala už jen sporadicky. S charakterem svých rolí na tom byla s možným obsazováním do filmu ještě hůře než někteří její kolegové. Honosné paničky musely ustoupit nastupující dělnické třídě, a tak si v padesátých letech zahrála už jen epizodní roli v Dovolené s Andělem a v Burianově komedii Muž v povětří. Jak se vyjádřili jiní, je smutné vidět tuto opravdovou dámu českého filmu v zástěře a s šátkem na hlavě.

Před 110 lety se narodila hvězda československé továrny na sny. Krásná Adina Mandlová

Konec kariéry

První dáma českého filmu, která byla mimochodem i velice krásná jako žena, tak v roce 1948 opouští ze zdravotních důvodů vinohradské divadlo. Ačkoliv měli s manželem harmonické manželství, v roce 1962 umírá ve věku 76 let jako bezdětná hvězda dob minulých.

Dnes, 16:03
Což je vlastně až neuvěřitelné, když uvážíme množství, brutalitu a především zvláštní provedení trestných činů....
Dnes, 14:00
Pamatovat si filmové hlášky je oblíbeným sportem, či koníčkem mnoha lidí. Soutěží mezi sebou, zkoušejí...
Dnes, 11:30
28. června jsme si připomněli 106. výročí zavraždění následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este. Jeho...
Dnes, 10:03
Jednotný konsensus, kde se vlastně nachází geografický střed Evropy, neexistuje. Záleží na použitých metodách výpočtu...
Dnes, 09:03
Nanočástice jsou pouhým okem neviditelné, přesto zásadně proměňují svět kolem nás. Jejich využití se šíří...
Dnes, 08:11
Pevný střed těla je velmi důležitý. Můžeme se díky tomu dobře pohybovat, správně sedět, nepotřebujeme...
Včera, 18:35
Že zdraví člověka začíná a končí ve střech je známá věc, o které snad už...
Včera, 18:00
Do pražských a brněnských letních kin míří šestý ročník filmové přehlídky DAS SOMMERKINO. V průběhu...
Včera, 16:59
Lidé úvěry od stavební spořitelny využívají převážně na rekonstrukce nebo na pořízení nového bydlení. Jejich...
Včera, 16:19
Rostliny se rozmnožují dvojím způsobem. Při tzv. nepohlavním množení, jako je například pomocí cibulek, hlíz,...
Reklama