Patrně nejstarší detektivkou na světě je totiž Vražda v ulici Morgue nebo též Záhadné vraždy v Márniční ulici. Povídka vyšla v roce 1841 a jejím autorem není nikdo jiný než zakladatel hororu Edgar Allan Poe. Jak jsme už řekli, povídka patří mezi první detektivní příběhy na světě a je zároveň prvním popisem zápletky, která se dnes označuje technickým termínem „záhada uzavřené místnosti“ či „záhada zamčeného pokoje“, tzn. že v uzavřené místnosti, odkud nebylo možné uniknout se najde mrtvola bez pachatele.
V povídce se také používá motiv bezradné policie, která z neschopnosti nebo z lehkomyslnosti přehlíží stopy, později objevené velkým detektivem, nebo z nich vyvozuje falešné dedukce. Policie je vedena fixní ideou o povaze zločinu nebo pachatele a zatýká nevinné a přizpůsobuje indicie své utkvělé představě. V této souvislosti ale musíme mít na mysli fakt, že v roce, kdy se příběh odehrává vlastně o nějaké moderní policii nelze hovořit. Policie té doby, pokud ji tak budeme nazývat, fungovala úplně jinak než ta současná.
Kriminální případ řeší muž s geniálními analytickými schopnostmi C. Auguste Dupin, který byl vlastně prvním předchůdcem pánů Holmesů, Watsonů, Poirotů a dalších. Sám pak vystupuje i v dalších detektivních příbězích, jako například v Záhadě Marie Rogetové (1842´1843) a v Odcizeném dopise (1844).
Povídka však není žádným muzejním či dokonce mrtvým dílem. Česky či slovensky vyšla pod názvem Vraždy v ulici Morgue v roce 1999, 2002 nebo 2010 v rámci dalších publikací Edgara Alana Poea. Pod názvem Záhadné vraždy v Márniční ulici pak vyšla v roce 2008 v publikaci Edgar. Ve slovenštině vyšla v letech 1967 a 1984.