První máj – den, kdy jsme povinně mávali vlaječkami a dávali holubice do oken

Další fotky

Fenoménem minulého režimu byly nejrůznější komunistické oslavy, kterých jsme se museli účastnit už jako žáci základních škol a i později jako „pracující lid“. Ať už to byl 1. máj – Svátek práce, 9. květen – vojenská přehlídka na Letné u příležitosti osvobození Československa Sovětskou armádou, 7. říjen – oslavy Velké říjnové socialistické revoluce, oslavy Vítězného února a mnoho dalších.

Kdo nepřišel na mávání, ten to schytal

Mnohé z nich jsme slavili povinnou účastí, někteří v průvodu, s mávátky v barvách trikolory a jiní na povinných přednáškách v tělocvičnách a kulturních domech. Účast na těchto akcích se brala jako „dobrovolně povinná“, pokud se snad někdo nedostavil, měl pak docela polízanici, musel se zpovídat před stranickým výborem a vysvětlovat, že to nebylo pohrdání stranou, ale že ho třeba přepadla nevolnost.

Inkvizitorská bible popisuje zločiny čarodějnic. Upalovaly se proto, že mužům zaklínaly penisy

Jako pionýři jsme chodívali v kroji do prvomájových průvodů, v rukách střapatá mávátka, s nimiž jsme zdravili přítomné na tribuně. Nosily se tehdy rudé vlajky, balonky, obrázky mírových holubic a transparenty s nejrůznějšími hesly. V průvodu jely také alegorické vozy, na jejichž korbách se pyšnily nejrůznější artefakty socialistických úspěchů.

Plameny spolknou Petřín a ten se zřítí do Vltavy. Děsivá věštba o zkáze Prahy se má vyplnit na prvního máje

Prvomájové průvody probíhaly v každém městě. Kdo se nezúčastnil toho pražského, povinně a s napětím jej sledoval v televizi. Na tribuně seděl prezident Gustáv Husák a pronášel proslovy, v městech a obcích pak místní stranické i jiné špičky Pranic nás to nebavilo, ale koukat jsme se museli.

Budovatelská hudba, holubice a vlaječky

Vše doprovázela radostná budovatelská hudba z místních tlampačů. Na všech budovách byly vyvěšeny československé a sovětské vlajky. Do oken jsme vylepovali plakátky s prvomájovými motivy, holubice a papírové vlaječky. Výzdoba se nesla v duchu blížících se oslav výročí zahájení Pražského povstání a osvobození Československa Rudou armádou.

FOTO: Jak jsme mávali na 1. máje

Jak jsme mávali na 1. máje - Praha – prùvod  1.máj 1987 – oslava – manifestace – obrazyJak jsme mávali na 1. máje - první máj_1Jak jsme mávali na 1. máje - retrofoto 1 máj nedatováno104 – kopieJak jsme mávali na 1. máje - retrofoto 1 máj nedatováno 107Jak jsme mávali na 1. máje - retrofoto 1 máj v praze 1959 106
Další fotky
Jak jsme mávali na 1. máje - první máj_6Jak jsme mávali na 1. máje - Leonid Iljiè BREŽNÌV – Gustáv HUSÁK – polibek, politikJak jsme mávali na 1. máje - první máj_3

Pak jsme se dali v pochod a radostně mávali mávátky směrem k tribuně i davům na chodnících. Na ty jsme volali: Nestůjte teď na chodníku, pojďte s námi v jednom šiku! Trochu nám bylo divné, že třeba slavné „žižkovské ženy“ v průvodu reprezentují studentky Vysoké školy ekonomické a pracovnice podniku zahraničního obchodu Cebtrotex, zatímco skutečně dělnice si mohly dovolit do průvodu nejít. Nakonec jely alegorické vozy, ty jsem měla nejradši.

Chátrající obchod či honosná vila z první republiky. Proč opuštěné skvosty nikdo neopraví?

U příležitosti Svátku práce také prezident uděloval státní vyznamenání a čestné tituly pracujícím, vědcům, odborníkům, umělcům, kteří se významným způsobem podíleli na rozvoji socialistické společnosti. Byl to slavnostní den i pro jiskry, které se po slavnostním složení slibu staly pionýry.

Na 1. máje bývaly lépe zásobeny prodejny zbožím, které nebylo běžně k mání, takzvaným nedostatkovým zbožím. V mnohých městech byly v tento den k dostání například banány či pomeranče. Prostě nezapomenutelné zážitky, kterým generace narozené po sametové revoluci mají problém uvěřit.

Autorka: Renáta Šťastná

Dnes, 16:00
Anolis barakojský získal své „slavné“ jméno podle oblasti Baracoa v nejvýchodnější části ostrova Kuba, v...
Dnes, 14:00
Možnost cestovat v čase je tajným přáním mnoha milovníků záhad. Bohužel, Einstein, i tvůrci vědeckofantastické...
Dnes, 13:56
„Kde jsem se učil? Slyšel jsem od svého dětství mnoho o Komenském a jeho Orbis...
Dnes, 11:30
Každý rodič chce pro své dítě jen to nejlepší. Možná proto kontroluje každý jeho krok,...
Dnes, 10:00
Přestože pocházela z „dobré“ rodiny, její dětství šťastné nebylo a už ve 13 letech se...
Dnes, 09:01
Návrh zákona o České komoře porodních asistentek, který bude projednávat Senát, zřejmě ztratil bezvýhradní podporu...
Dnes, 08:00
Zbyla vám prkénka a zároveň chcete pomoci ptáčkům? Zkuste si s námi vyrobit jednoduchou ptačí budku,...
Včera, 17:30
Když potřebovala Francie pomoc, zjevila se jako boží blesk z čistého nebe. Bylo jí pouhých...
Včera, 16:00
Byl jednou jeden lékař. Zemřel kdysi, před mnoha staletími. Bylo to však v únoru, a...
Včera, 14:00
Polévka je základ, kdo ji nejí, ten je lunt. Pořekadlo našich babiček má velké opodstatnění....
Reklama