• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • První máj, lásky čas, neplatí to ale vždy. Co všechno se 1. května v historii událo?

  1.5.2023
  Jaroslav Svoboda

  První máj, lásky čas. Nezapomenutelně se tomuto svátku věnoval i známý básník Karel Hynek Mácha. V oblibě ho ale měli i komunisté a vlastně i nacisté. Co všechno se v historii v tento svátek odehrálo? Připravili jsme pro vás zajímavý přehled.

  Když se spojí slova první máj a historie, většině z nás se ihned vybaví balónkové průvody s mávátky a podobné organizované akce. Pak jsou to i polibky pod rozkvetlými třešněmi a jinými dalšími listnáči. V tento den se ale stalo i několik celosvětově zásadních událostí.

  V roce 1655 odsouhlasil papež Alexandr VII. bulou Regimini universalis Ecclesiae založení biskupství v Litoměřicích.

  V roce 1901 pak v Ostravě začaly jezdit elektrické tramvaje a skončil provoz těch parních. Ve stejný den, jen v roce 1952, vyjely do ostravských ulic první trolejbusy.

  Že první máj není jen časem lásky, dokazuje hned další záznam, a to z roku 1919. Toho roku v tento den porazily československé jednotky maďarskou armádu v bitvě o Komárno během Maďarsko-československé války.

  Významný byl 1. květen také pro Američany. V roce 1931 byl totiž otevřen mrakodrap Empire State Building v New Yorku. O dvacet let později pak začalo v Mnichově vysílat rádio Svobodná Evropa.

  Nejen Svobodná Evropa si vybrala na zahájení svého vysílání toto krásné zamilované datum, v roce 1953 totiž zahájila své vysílání i Československá televize, tehdy ještě z budovy Měšťanské besedy. O dva roky později pak byl na pražské Letné odhalen pomník sovětskému vůdci J. V. Stalinovi. Dlouho zde však nestál, odstřelen byl už v roce 1962.

  První máj – den, kdy jsme povinně mávali vlaječkami a dávali holubice do oken

  Z novodobých dějin uveďme ještě rok 2004, kdy se Česká republika stala součástí Evropské unie, rok 2008, kdy Čína otevřela nejdelší most vedoucí přes moře, most přes zátoku Chang-čou. V roce 2015 pak začalo pro celý český hokejový národ úspěšné mistrovství světa v ledním hokeji.

  Výčet událostí spojených s 1. květnem by byl mnohem obsáhlejší, každý však tento svátek vnímá jinak. A jaké vzpomínky na První máj máte vy?

  Zdroj: Wikipedie  Nepřehlédněte