17℃
Dnes je 22. květen , svátek má Emil

První sklenička ve dvanácti letech: Jak moc pijí české děti?

Policie kontrolovala, zda provozovatelé restaurací nalévají dětem alkohol. Oproti minulé akci odhalila méně mladistvých pijáků. V rámci Evropy ale české děti „žebříčky pití“ stále vedou. Průměrný věk konzumace první skleničky alkoholu je u nás pouhých dvanáct let.

Reklama

Policie ČR si ve spolupráci s národním protidrogovým koordinátorem posvítila na provozovatele restaurací, barů a heren. Kontrolovali, zda je dětem prodáván alkohol. Nově rovněž hodnotili, kolik je mezi nezletilými hazardních hráčů. K alkoholu se v těchto zařízeních děti sice dostaly, bylo jich ale daleko méně než dříve.

„Problém tu existuje a spolu s ním vysoká tolerance celé společnosti, která ukazuje, že v naší zemi jsou zákony jedna věc, ale jejich dodržování věc druhá,“ uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Zdůraznil, že i když se situace zlepšila, z průzkumů stále vyplývá, že na 86 % mladistvých vnímá dostupnost alkoholu a dalších legálních návykových látek jako velmi snadnou. „Proto se k tomu snažíme postavit systémově a v duchu spolupráce nejrůznějších složek napříč rezorty,“ sdělil Jindřich Vobořil.

Mladých pijanů ubylo

Do kontrol se zapojilo celkem 2566 příslušníků policie a 1119 účastníků státní správy a samosprávy (Česká obchodní inspekce, hasiči, celníci, hygiena a další). Od července do září 2017 zkontrolovali 9075 osob a 2444 podniků různého charakteru. Zjistili celkem 822 přestupků, ve spojitosti s alkoholem pak 165. Trestných činů v souvislosti s alkoholem bylo 12. „Celkově jsme řešili 152 případů dětí, které požily alkohol, což je méně než v uplynulých letech u akcí obdobného rozsahu. Stále se ale v určité míře, kromě tolerance samotných provozovatelů, běžně setkáváme také s tolerancí rodičů,“ uvedl brig. gen. Martin Vondrášek.

V rámci akce „Hazard, alkohol a děti“ omezili policisté 61 osob na osobní svobodě. Oproti předchozí Akci ALKOHOL šlo o dvou třetinový pokles.

První sklenička ve dvanácti

Mírně klesající tendenci v oblasti konzumace legálních drog dětmi potvrzují i odborníci. „Situace se zlepšuje, i když absolutní čísla v evropském měřítku jsou stále v případě ČR vysoce nadprůměrná. V tomto ohledu bohužel vedeme žebříčky pití dětí v Evropě,“ vysvětlil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil s tím, že čísla mluví jasně. „Děti pod 15 let jsou v sedmkrát vyšším riziku rozvoje závislosti a u nás je přitom průměrný věk konzumace první sklenice alkoholu 12 let. Vnímání rizik konzumace návykových látek nebo hazardního hraní je velmi tolerantní, např. dva alkoholické nápoje denně nevnímá jako rizikové 51 % studentů. Přes 83 % studentů tráví denně čas surfováním na internetu, v této souvislosti poklesla míra času stráveného s vrstevníky venku a roste podíl dětí na online hraní,“ dodal Jindřich Vobořil.

Léčí se jen zlomek závislých

Přes 640 tisíc lidí se u nás pohybuje ve vysokém riziku konzumace alkoholu. Máme až 120 tisíc patologických hráčů. Léčí se jen několik tisíc z nich. Alkohol a hazard způsobují problémy v rozsahu společenských nákladů vyšší než nelegální drogy, u alkoholu jde o společenské náklady ve výši 16,4 mld. Kč, u hazardu 16,3 mld. Kč a u nelegálních drog 6,7 mld. Kč.

Před 1 hodinou
Je to už skoro téměř čtvrt tisíciletí, co se roku 1776 americké kolonie vymanili z...
Včera, 17:31
Jarní detoxikační kúra s odvodněním organismu vám pomůže zhubnout přebytečná kila, zbavit se otoků končetin,...
Včera, 17:30
Mluvte s lidmi a dozvíte se neskutečné věci. Budou vám je navíc říkat smrtelně vážně,...
Včera, 16:52
Policií zahájené vyšetřování Martina Langa, radního ODS z Jesenice u Prahy, bude mít pravděpodobně soudní...
Včera, 16:32
František Fridrich získal ve své době jako jediný fotograf z Čech skutečně mezinárodní věhlas. Nejvíce...
Včera, 16:00
Již před dávnými časy lidé pochopili, že kámen je materiál, který přečká věky. Byl pro...
Včera, 14:09
Komerční článek
Již před více než 2000 lety poskytovala takzvaná „hedvábná stezka“ spojení mezi Asii a Evropou....
Včera, 14:00
Můžete se narodit do jedné z nejmocnějších panovnických rodin, jako právě on 21. května 1527,...
Včera, 12:10
Rod Mařatků pocházel z Vysokého nad Jizerou v Podkrkonoší, ale rodiče Josefa Mařatky se přestěhovali...
Včera, 11:30
Jestli spíte rádi takzvaně „jen tak“ než ve spodním prádle nebo v pyžamu, věřte, že...
Reklama