První telefon v Čechách: Za první republiky se z Prahy do Ostravy dalo volat jen přes Vídeň

21.5.2021
Jaroslav Svoboda

Telefon v Čechách

V českém tisku byla informace o Bellově vynálezu zveřejněna v prosinci 1877 v časopise Světozor. Zřizování telefonních linek ale muselo být ve smyslu telegrafního zákona povoleno státem. První linka v Čechách byla zprovozněna 10. dubna 1881 mezi správou dolu Georg Hartmann v Ledvicích a nádražím v Duchcově. První pražská linka pak byla zprovozněna před 140 lety. Byla vlastně prvním praktickým využitím telefonu, kdy se majitel vysočanského cukrovaru Bedřich Frey jako první obyvatel Prahy nechal zavést telefonní linku z bytu do kanceláře.

Praha – Ostrava jen přes Vídeň

I přesto, že první pražská telefonní ústředna zahájila provoz pro prvních jedenáct účastníků 11. srpna 1882, ještě za první republiky bylo možné telefonovat z Prahy do Ostravy jen tranzitem přes Vídeň. Telefonní spojení s Moravou bylo pro soukromou potřebu povoleno až v roce 1922.

Zajímavostí je, že v roce 1938 bylo v Čechách, na Moravě a ve Slezsku v provozu 92 tisíc hlavních a 18 tisíc vedlejších telefonních stanic.

První český automobil vyjel před 125 lety. Poháněl ho lékařský benzín

Kdo vlastně telefon vynalezl?

Po mnoha desetiletí byl za vynálezce telefonu považován Aleyander Graham Bell, který sestavil svůj první telefon v roce 1876. Učebnice dějepisu se ale přepisovaly v červnu 2002, kdy byl oficiálně potvrzen vynálezcem telefonu italský vynálezce Antonio Santi Giuseppe Meucci. Byl to právě on, kdo svůj telefon sestrojil už v roce 1849.

Některé z dalších zdrojů pak uvádí za otce telefonu Johanna Philippa Reise. Ten ho sestrojil v roce 1860, ovšem jeho přístroj pracoval na principu doteku velmi jemného kontaktu. Mikrofon byl vyrobený z pivní bečky a tvarem připomínal lidské ucho, reproduktor byl pak vytvořený z krabice od doutníků a pletací jehlice. Takový telefon skutečně přenášel lidský hlas, ten byl ale zkreslený a navíc se do telefonu muselo mluvit správnou hlasitostí. Telefon lépe než hlas přenášel hudbu. První rozhovor učinil Reis z fyzikálního sálu školy, kde vyučoval fyziku, do blízkého bytu svého přítele učitele zpěvu. Údajně měl mít tento obsah. „Koně nežerou okurkový salát“, zvolal Reis. „To vím už dávno, vy hňupe“, odpověděl kolega.

Budova Národního muzea v Praze slouží už 130 let, jak také mohla vypadat?

Meucciho přístroj

Svůj telefon poprvé předvedl v New Yoruku v roce 1860. Jeho přístroj fungoval na principu, kdy zvuk rozkmital membránu s permanentním magnetem v cívce, která převedla pohyb na elektrický proud. Ten byl pak přenesen drátem do stejného zařízení, které jej přeměnilo zpět na zvuk.

Meucciho problémem však byla neznalost angličtiny a nedostatek obchodního talentu. Vynálezce tak nebyl schopen svůj vynález přivést ke komerčnímu úspěchu. S Bellem pak vedl dlouhé tahanice o prvenství, které jeho smrtí skončily. Skutečným vynálezcem telefonu byl uznán až rezolucí z 11. června 2002.Nepřehlédněte