16℃
Dnes je 20. červen , svátek má Květa

První žena za volantem vyjela na cestu bez řidičáku a přitom vynalezla brzdové destičky

Další fotky

Jmenovala se Bertha a narodila 3. května 1849 v rodině tesařského mistra Karla Ringera. Svůj osud i peníze spojila s Karlem Benzem. Jeho vynálezu, automobilu, věřila natolik, že se s ním vydala na propagační jízdu dlouhou přes sto kilometrů. Kupodivu do cíle dojela ještě téhož dne!

Reklama

Od osudu do vínku dostala bezpochyby nesmírně podnikavou a odvážnou povahu. Vystudovala sice pouze Vyšší dívčí školu ve svém rodném Pforzheimu, ale když se seznámila se svým budoucím mužem, měla jasno. Ve svých jednadvaceti letech, dva roky před sňatkem, investovala do jeho neúspěšné firmy, čímž mu umožnila splatit dluhy, vyplatit problémového společníka a tím zachránit firmu před bankrotem. Musela to udělat ještě před svatbou, protože po svatbě by podle německého práva už investorkou být nemohla.

Jak mercedes ke svému jménu přišel? My to víme! Hlavně by to však měla být „ta“ mercedes

Benz tak její zásluhou nyní mohl samostatně rozhodovat o dalším vývoji svého, resp. nyní jejich, podniku. Dokončil práci na svém prvním „vozu bez koní“ a požádal o patent, což Bertha, nyní už jako vdaná žena, učinit nemohla. Bertha a Karl ale spolu nedělali jen auta, v manželství se jim narodilo pět dětí – Eugen (1873 – 1958), Richard (1874 – 1955), Clara (1877 – 1968), Thilde (1882 – 1974) a Ellen (1890 – 1973).

Jeho běhací kolo se stalo konstrukčním základem kol a motorek. A ještě je tu drezína

Benzův patentovaný vůz, známý pod číslem 1., se téměř pokaždé vracel z krátkých zkušebních jízd za pomoci mechaniků, neboť míval často poruchy. To případné zájemce o jeho koupi pochopitelně odrazovalo. Proto se Bertha rozhodla podpořit manžela odvážným a účinným způsobem. 5. srpna 1888 ráno odjela, aniž by o tom řekla svému muži, se syny Eugenem (15 let) a Richardem (13 let) v Benzově tříkolce nazvané Model 3 s motorem o síle 0,5 kW na asi 106 km dlouhou jízdu ze svého bydliště v Mannheimu na návštěvu k matce do svého rodného Pforzheimu. Především jí však šlo o veřejnou prezentaci vynálezu jejího muže. Plánovala tak napomoci tomu, aby se automobil, do jehož vývoje a výroby s manželem vložili celý svůj kapitál, měl i finanční úspěch. Zároveň chtěla přesvědčit i manžela, že jeho podnikání má budoucnost. Řidičský průkaz na tuto cestu nepotřebovala, protože žádné ještě neexistovaly.

Geniálního konstruktéra a továrníka zničily krize a gamblerství, přesto není nic ztraceno

Během cesty Bertha dokázala, že je nadaná jak organizačně, tak technicky. K dispozici měla pouze 4,5 litru benzínu a musela si tedy po cestě sehnat další pohonné hmoty. Tehdy to byl tzv. „ligroin“, benzinový čistič na skvrny, který se prodával v lékárnách. Když jí došlo palivo, zastavila se ve městě Wiesloch a v místní lékárně ligroin koupila. A tak se lékárna v tomto městě stala „první benzínkou“ na světě. Když se jí zanášel a ucpával karburátor, na jeho vyčištění použila dlouhou kloboukovou jehlici a jako izolační pásku vlastní podvazek. Kromě toho musela průběžně dolévat vodu do chladiče, který byl tehdy otevřený a voda se z něj proto odpařovala. Poškozený článek hnacího řetězu jí pomohl cestou opravit kovář a při této jízdě Bertha vynalezla ještě brzdové destičky. Během cesty totiž začaly selhávat jízdou opotřebované dřevěné brzdy její tříkolky, a tak Bertha navštívila místního ševce a doplnila jejich třecí plochy kůží. A když na jízdu do prudkého kopce byly dvě rychlosti málo, Eugen s Richardem vypomohli tlačením. Za soumraku tak nakonec šťastně všichni dojeli do Pforzheimu a Bertha telegramem informovala manžela o své úspěšné cestě. Za několik dní se pak vrátila do Mannheimu.

Americký bourák, to je Chrysler. Jeho geniální konstruktér přitom neměl ani vysokou školu

Po celou cestu vzbuzoval „vůz bez koní“ velkou pozornost místních novin, přihlížejících lidí i zvířat. Lidé se křižovali, zvony vyzváněly na poplach. Bertha však díky své odvaze vydat se na tuto cestu bezezbytku rozptýlila pochybnosti o bezpečnosti a spolehlivosti „automobilu“ a položila tak základ nejen k budoucímu úspěchu rodinné firmy, ale k dalšímu rozvoji automobilismu vůbec.

FOTO: Bertha Benzová

Bertha Benzová - Bertha Benz kolem roku 1870 – wikipediaBertha Benzová - Karl a Bertha Benzovi, jejich dcera Clara a Fritz Held ve voze Benz Viktoria na výletě poblíž Schriesheimu (1894) – wikipediaBertha Benzová - Bertha Benzová s manželem ve voze Benz Viktoria, model 1894 – wikipediaBertha Benzová - Manželé Karl a Bertha Benz v roce 1925 – wikipediaBertha Benzová - Benzův patentní motorový vůz – 1 – wikipedia
Další fotky
Bertha Benzová - Benzův patentní motorový vůz – 2 – wikipediaBertha Benzová - Benzův patentní motorový vůz – 4 – replika – setrvačník wikipediaBertha Benzová - Benzův patentní motorový vůz č. 3, kterým roku 1886 Bertha Benz uskutečnila první velkou vyjížďku – 106 km – wikipediaBertha Benzová - Benzův patentní motorový vůz -vynikající řemeslnická ná práce – wikipediaBertha Benzová - Bertha kolem roku 1867 – wikipediaBertha Benzová - Patent-Motorwagen_Nr.1_Benz_2Bertha Benzová - Památník Berthy bezové ve Wieslochu, kde zastavila, aby doplnila benzin, koupoený ve zdejší lékárně, což byla první čerpací stanice na světě – wikipediaBertha Benzová - Poslední bydliště Karla a Berthy Benzových v Ladenburgu – wikipediaBertha Benzová - 0 – TV film Karl a Bertha (2011) – csfdBertha Benzová - 1 – TV film Karl a Bertha (2011) – csfdBertha Benzová - 1 – youtubeBertha Benzová - 2 – TV film Karl a Bertha (2012) – csfdBertha Benzová - 3 – TV film Karl a Bertha (2011) – domstikaBertha Benzová - 4 – TV film Karl a Bertha (2011) – The Movie DatabaseBertha Benzová - 5 – TV film Karl a Bertha (2011) – csfdBertha Benzová - 6 – TV film Karl a Bertha (2011) – csfdBertha Benzová - 7 – TV film Karl a Bertha (2011) – kupování ligroinu – csfdBertha Benzová - 8 – TV film Karl a Bertha (2011) – csfdBertha Benzová - 9 – TV film Karl a Bertha (2011) – csfdBertha Benzová - 10 – TV film Karl a Bertha (2011) – csfdBertha Benzová - 11 – TV film Karl a Bertha (2011) – csfdBertha Benzová - 12 – TV film Karl a Bertha (2011) – csfdBertha Benzová - 13 – TV film Karl a Bertha (2011) – csfdBertha Benzová - 14 – TV film Karl a Bertha (2011) – csfdBertha Benzová - 15 – TV film Karl a Bertha (2011) – csfdBertha Benzová - 16 – TV film Karl a Bertha (2011) – csfdBertha Benzová - 17 – TV film Karl a Bertha (2011) – csfdBertha Benzová - 18 – TV film Karl a Bertha (2011) – csfdBertha Benzová - 19 – TV film Karl a Bertha (2011) – telegram Karlovi – csfd

Již v pokročilém věku viděla Bertha Benzová, podobně jako mnoho Němců, v třicátých letech v Hitlerovi deroucímu se k moci zachránce Německa. Nacionálně-socialistická propaganda oslavovala jejího muže jako „technologického hrdinu“ a ji jako „statečnou německou matku“. Když vešly ve známost Hitlerovy válečné plány, Bertha se od národních socialistů distancovala. Zemřela 5. května 1944 ve věku 95 let v Ladenburgu, kde původně sídlila první dílna jejího muže a kde s rodinou od roku 1906 bydlela.

FOTO: Historická jízda Berthy Benzové

Historická jízda Berthy Benzové - 5 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 6 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 7 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 8 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 9 – youtbe
Další fotky
Historická jízda Berthy Benzové - 10 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 11 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 12 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 13 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 14 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 15 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 16 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 17 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 18 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 19 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 20 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 21 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 22 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 23 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 24 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 25 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 26 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 27 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 28 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 29 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 30 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 31 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 32 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 33 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 34 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 35 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 36 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 37 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 38 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 39 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 41 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 42 – youtbeHistorická jízda Berthy Benzové - 43 – youtbe

Jméno Benz ve světě automobilismu rezonuje dodnes. Na památku Berthy Benzové se od roku 1988 každé dva roky na trase její první cesty automobilem koná jízda historických vozidel Berthy Benzové a jméno Benz je součástí názvu automobily Mercedes-Benz, která vznikla v roce 1926 spojením firem Daimler Motoren Gesellschaft a Benz & Cie.

Karl Benz o své ženě ve svých memoárech napsal: „Pouze jedna osoba se mnou zůstala v malé lodi života, když se zdálo, že je předurčena k potopení. Byla to má žena. Statečně a rozhodně napnula nové plachty naděje.“ Dokážete si představit působivější vyznání?

Dnes, 17:30
Třicetileté panování na trůně madagaskarského království jí vyneslo spoustu nelichotivých přezdívek, jako například Krvavá Mary....
Dnes, 16:00
Praha je plná tajemství. Každý si zde může najít to svoje a pátrat, hledat, objevovat....
Dnes, 14:00
Komerční článek
Představte společnost Nordic Telecom… Jsme silná česká společnost a naší ambicí je přinést změnu do...
Dnes, 14:00
Jmenoval se Hans Axel von Fersen a patřil ve své době mezi přední švédské šlechtice....
Dnes, 11:30
Pokud už jste někdy přemítali nad tím, jak je možné, že ostatní dosahují svých cílů,...
Dnes, 10:00
Jmenoval se Siegfried Günter a spolu se svým dvojčetem Walterem se narodil 8. prosince 1899....
Dnes, 08:00
Z věštkyně se stala bojovnící za práva žen a první kandidátkou na prezidenta Spojených států....
Včera, 17:30
Možná už máte delší dobu nějakého svého partnera, či partnerku. Jak si ale můžete být...
Včera, 16:00
Znáte příběh Hitlerova osobního pilota, excelentního Hanse Baura? Létal už za 1. světové války, stal...
Včera, 14:00
Místo nadité peněženky eury jen malá plastová kartička. Jet k moři jen s platební kartou a výběr...
Včera, 13:34
Zima se blíží. Kampaň s takovým podtitulem odstartovala před Úřadem vlády ČR v noci z...
Reklama