• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • První zimní sportovní hry pro handicapovanou mládež budou na Lipně

  25.1.2023
  Jan Štoll

  Para alpské lyžování, běžecké lyžování, snowboarding a sněžnice. To jsou sporty, ve kterých letos poprvé změří síly mladí handicapovaní sportovci nejen z Česka, ale i z Maďarska, Polska a Slovenska. Akci pod názvem V4 Winter Games Emil Open pořádá pro mládež z visegrádských zemí Emilova sportovní, z. s. Cílem je propojit děti a mládež se všemi typy postižení, podpořit je k aktivnímu životu a v lásce ke sportu.

  Čtyřdenní zimní hry začaly slavnostním zahajovacím ceremoniálem 25. ledna. Podle prezidenta organizačního výboru her Pavla Zbožínka mohly v jižních Čechách založit tradici zimních her Emil Open. „Jsme pořadatelé letních Evropských her handicapované mládeže Emil Open v Brně, které mají za sebou již 11. ročníků. A právě volání po jejich zimní verzi nás vedlo k rozhodnutí pokusit se založit i tradici zimních her,“ říká Zbožínek.

  Her se zúčastní padesátka sportovců ve věku 10 až 26 let. Ti ve čtvrtek 26. a v pátek 27. ledna změří své síly ve Skiareálu Lipno nejprve na kvalifikačních a poté na finálových závodech. Součástí her bude také medailový ceremoniál. Páteční slavnostní ukončení vyvrcholí diskotékou. Následný doprovodný program se protáhne až do soboty 28. ledna. Do něj se zapojila například Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou. „Jako pravidelný účastník letních Emil Open mám velkou radost, že Emil tyto hry přivádí i k nám do jižních Čech,“ pochvaluje si hry jejich ambasador a zlatý paralympionik v plavání Arnošt Petráček.

  Podpořit projekt se rozhodly i okolní státy, z nichž do ČR míří účastníci z partnerských organizací Slovenský paralympijský výbor, maďarský Fodisz a polský TOP BOŁESLAWIEC. Projekt je tak spolufinancován vládami České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska prostřednictvím visegrádských grantů z Mezinárodního visegrádského fondu, který chce šířit myšlenky udržitelné regionální spolupráce ve střední Evropě. Pořádání her významně podpořil generální partner her. „Pomáhat je součástí naší firemní kultury a radost dětí je tou největší odměnou,“ uvádí Ivan Kafka, zástupce generálního partnera. „Jsem velice rád, že jako společnost můžeme podpořit takovouto akci. Jsme odpovědní nejen za to, že provozujeme vodohospodářský majetek měst a obcí, také dodáváme do mnoha z nich i teplo. Rádi podpoříme mladé postižené sportovce tak, aby si mohli zasportovat. Já sám rád sportuji, v zimě trávím hodně času na horách a je mi proto sympatické, že se tyto zimní hry budou pořádat,“ uvedl Ing. Mag. Adolf Punz, jednatel ENERGIE AG BOHEMIA.

  Podporu pořadatelé našli i v Jihočeském kraji – záštitu nad jejich konáním udělil náměstek hejtmana pro oblast sportu Pavel Klíma – a ve statutárním městě České Budějovice získaly záštitu primátorky Dagmar Parmové Škodové. „Podpora sportu má v naší metropoli dlouholetou tradici, blízkost zimních lyžařských středisek je pro nás jako pořadatele velkou výhodou. Uspořádat Emil Open v zimních sportovních disciplínách pro účastníky, kterým chceme umožnit nezapomenutelné zážitky ze sportovních klání na sněhu, souvisí se snahou našeho města být městem bez bariér, podporovat děti a mládež s různými typy handicapů, aby si uměly najít vhodné sportovní aktivity a věnovaly se jim s láskou a plným nasazením,“ říká primátorka.

  Pro celkem 80 účastníků (sportovci s nezbytně nutným doprovodem) bude zázemí a organizaci zajišťovat přes 50 dobrovolníků z řad studentů Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích, jejichž rektoři převzali nad Emil Open záštity. Podporu poskytnou i dobrovolníci z Diecézní Charity České Budějovice.  Nepřehlédněte