16℃
Dnes je 23. březen , svátek má Ivona

První ročník sčítání ptáků na krmítkách. Favoritkou je sýkora koňadra

Česká společnost ornitologická přišla se sympatickou iniciativou, sčítání ptáků v českých luzích a hájích. Dobrovolně se do ní zapojilo přes čtrnáct tisíc lidí, mezi nimi i žáci berounské školy. Další ročník sčítání ptáků plánuje ČSO na 10. až 12. ledna 2020.

Reklama

Jednoznačnou vítězkou prvního ročníku celoplošného sčítání ptáků na krmítkách je sýkora koňadra, jeden z nejznámějších opeřenců, na záda jí dýchá vrabec polní. „Sýkora koňadra byla nejčastějším hostem našich krmítek, a to jak v celkových počtech, tak v plošném výskytu. Přes 85 procent účastníků ji na svém krmítku zaznamenalo. Ze všech sýkor se vyskytovala v největších hejnech,“ říká koordinátorka sčítání Dita Hořáková.

Premiérový ročník sčítání ptáků na krmítkách se uskutečnil od 4. do 6. ledna.  „Očekávali jsme asi desetkrát menší účast. Takový masivní zájem potvrzuje, že lidé se o životní prostředí ve svém okolí zajímají víc, než by se mohlo zdát,“ hodnotí ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Stým pacientem záchranné stanice pro volně žijící živočichy byl racek obtěžkaný montážní pěnou

Účastníci sčítání získali tipy čím přikrmovat, aby ptákům vhodně pomohli a zároveň na krmítko přilákali různé ptačí druhy preferující různou potravu. „Sčitatelé v průměru spatřili dvacet devět jedinců během hodinového sčítání. Nyní, v průběhu března, je možné přikrmování ptáků ukončit. Teploty by již neměly klesat pod nulu a ptáci si dokáží vhodnou potravu nalézt v přírodě sami,“ upozorňuje Dita Hořáková.

Ornitologové po celou zimu doporučovali účastníkům programu nepřikrmovat lojovými koulemi v síťkách. Ptáci se do sítěk totiž zachytávají drápky a nedokáží se z nich osvobodit a hynou. Síťky spadané na zem pak lákají vůní například psy či ježky, kteří je mohou pozřít.

Prvním ročníkem sčítání ptáků na krmítkách ornitologové zahájili nový dlouhodobý program občanské vědy. „Díky spolupráci s veřejností jsme v prvním ročníku získali údaje o tom, kteří ptáci navštěvují krmítka v jednotlivých okresech a krajích. Výhledově, v horizontu několika let, zjistíme, jací ptáci ubývají a přibývají,“ říká Hořáková.

RETRO: Pamatuje se na Lesní noviny Vitalije Biankiho? Jejich autorovi kolikrát hrozila smrt!

Podle metodiky museli pozorovatelé na místě setrvat hodinu a zaznamenat vždy nejvyšší počet současně pozorovaných jedinců každého druhu. „Mnoho účastníků sčítalo postupně více hodinovek. Rekordních čtrnáct sčítání jsme dostali od pozorovatele z Miletína na Jičínsku. Sčítalo se také ve školách a školních družinách. Nejvíce sčítání, konkrétně dvacet tři, zaslali žáci ze školní družiny Beroun – Závodí, čtrnáct sčítání jsme dostali z pražské ZŠ Na Beránku,“ vysvětluje Alena Skálová, koordinátorka občanské vědy ČSO.

Zdroj: Česká společnost ornitologická

 

Před 4 minutami
Do titulku jsme si vypůjčili jeho „písničku“ z filmu Tři veteráni, jak jste možná poznali....
Před 2 hodinami
Rychlý pohled do aplikace předpovídající počasí, potom projet nejnovější zprávy, podívat se, co je nového...
Před 3 hodinami
Před 70 lety, 23. března 1949 Izrael ustoupil z dobytého území a uzavřel příměří s...
Dnes, 08:00
Napadají mě hříšné myšlenky, se kterými se raději nikomu nesvěřím. Rozlámaná záda, ani palčivá bolest...
Včera, 18:11
Revoluce, ohromná senzace, převratný vynález. Taková slova padala, když před rokem na jaře představoval tým...
Včera, 17:30
Počítačové simulace potvrdili, že polovina naší galaxie pochází odjinud. Jsme tak skutečně dětmi hvězd. A...
Včera, 17:16
Dívka ve věku 25 let odešla ve středu 20. března ráno z domova a od...
Včera, 16:25
Konec března je každoročně zasvěcen vodě. Slaví se mezinárodní den vody, který letos připadá na...
Včera, 16:00
Jde o jediný litevský námořní přístav v Baltském moři s pohnutou historií. V tzv. Východním...
Včera, 14:00
Med je významným antioxidantem a životabudičem. Jedna kávová lžička denně působí blahodárně na celý lidský...
Reklama