Prvorepublikový lev salónů byl hvězdou až do smrti

Nezapomenutelný herec „Burianovy éry“, který vynikal především svým šarmem, vystupováním a v neposlední řadě zjevem. Na plátně byl nezapomenutelný jak ve 30., tak v 60., 70. i 90. letech. Svým projevem okouzloval až do své smrti.

Syn s prvotřídním vzděláním

Raoul Schránil se narodil 24. března 1910 v Mostě jako Raoul Marian Kristian Schránil do rodiny bývalé operní a koncertní pěvkyně a ministerského rady. Navštěvoval školy ve Vídni, Praze, Slezsku a mimo to absolvoval čtyři roky francouzského lycea Carnot v Dijonu. Slušné vzdělání a jazykové dovednosti ho předurčovaly pro dráhu diplomata nebo ředitele hotelu.

Pracovní kariéra a divadlo

Po ukončení studií se stal úředníkem ve sklárně v třeboňském Chlumu a později působil jako recepční v pražských hotelích (Alcron, Flóra). Na radu svého bratrance, režiséra Karla Antona, se dal na hereckou dráhou. Vystupoval v Divadle Vlasty Buriana (1935 – 1938), Okružní scéně Theodora Pištěka (1938), českobudějovickém Jihočeském Národním divadle (1938 – 1939), Divadle Anduly Sedláčkově (1939 až 1942), Vinohradském divadle (1942 – 1943) a Uranii v Holešovicích (1943 – 1945).

Nejstarší česká herečka hrála od narození až do smrti

Válka a film

Na filmovém plátně vynikl nejvíce jeho zjev, vrozený šarm, dokonalé uhlazené společenské vystupování a chování, jež přesně pasovalo pro úlohy mladíků a mužů z lepší společnosti, světáků a lvů salónů. Debutoval jako npor. Domin ve snímku Milan Rastislav Štefánik. Zpočátku se musel spokojit s menšími rolemi, jako například ve filmech Sextánka, Krb bez ohně, Přítelkyně pana ministra aj.

Pouze několikrát získal od filmových režisérů výraznější a cennější šanci: tajemník Kučera v komedii Eva tropí hlouposti (1939), nudný světák Fred v komedii Kristián (1939), inženýr Jiří Rudík v Burianově snímku Katakomby (1940), inženýr Ivan Molenda v komedii Roztomilý člověk (1941), dirigent Jarka Aleš v komedii Provdám svou ženu (1941) nebo Vilém Putička ve Slavínského Zlatém dnu (1942).

První český sitcom se stal nesmrtelným. Čím byl výjimečný a proč je stále tak populární

Poválečná éra

Po válce jezdil s estrádní skupinou a byl členem Divadla Ference Futuristy, Vesnického divadla, kabaretu Alhambra a oblastních divadel v Mladé Boleslavi a Ostravě. Nakonec zakotvil v Národním divadle jako kulturní a propagační referent. Přestože na divadelních prknech vytvářel výrazné dramatické úlohy, pravou hereckou hvězdu a symbol elegantního milovníka 30. a 40. let z něho udělal film.

Ovšem, v nové době už nebylo potřeba jeho postav – elegantních úředníků, inženýrů či doktorů a upřímně, jako dělníka v montérkách, který buduje socialismus, si jej také asi představíme jen těžko. A tak na několik let Schránilova filmová kariéra ustala a on se musel živit jako stavební dělník a zeměměřič, takže nakonec přeci jen ty montérky.

Co mají společného pplk. Kostroun z Četnických humoresek a J. R. Ewing

Zavřený kvůli možné emigraci

Na rozdíl od svých kolegů, kteří byli často odsouzeni za kolaboraci s Němci během války, Schránil byl odsouzen za absolutní maličkost – za pouhou zmínku o možné emigraci. Uvězněn byl na jeden rok a to právě za onu zmínku o emigraci.

Druhý dech

Padesátá léta pro Schránila znamenala návrat k filmu. Z těch známějších jmenujme například Stříbrný vítr (důstojník), Ztracená tvář (lékař), Sokolovo (generál Píka), Osvobození Prahy (americký generál), Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách (vedoucí antikvariátu), Zítra to roztočíme, drahoušku…! (číšník), Pan Vok odchází (komorník), Šašek a královna (dvořan) aj.

Hrál rovněž v zahraničních produkcích (Les Affinités électives, Rosa Luxemburg, Burning Secret, Maigret apod.). Na filmovém plátně se naposledy zjevil jako vrchní v Hřebejkově muzikále Šakalí léta (1993).

Prvním zvukovým filmem byla reklama, pak teprve přišel Vlasta Burian

Sladil se i se seriály

Schránil se objevil i v několika seriálech, například ve 30 případech majora Zemana, Dnes v jednom domě, Dynastie Nováků, Létající Čestmír, Arabela se vrací, Náhrdelník, Bylo nás pět aj.

Raoul Schránil zemřel 20. září 1998 v Praze ve vysokém věku osmdesáti osmi let.

Dnes, 06:00
Registrační systém k očkování proti covidu-19 pro zdravotníky se dnešním dnem spustí. Kvůli nedostatku vakcíny...
Dnes, 06:00
Amarnské období představuje v dějinách starověkého Egypta náboženskou, kulturní i uměleckou revoluci. Tuto dobu zosobňují...
Včera, 16:30
Komerční článek
SMART REGION CHCETE SE ZVIDITELNIT NEBO PROPAGOVAT SVÉ PRODUKTY V REGIONECH ČR​? Nabízíme Vám Reklamní...
Včera, 16:30
Příroda jedné z největších a nejlidnatějších pražských městských částí, Prahy 5, je mimořádná a v...
Včera, 15:54
Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na poslanecký...
Včera, 15:49
Na území České republiky se nachází 22 vlčích teritorií. Převážná část je jich v pohraniční...
Včera, 15:35
Po osmi letech opět přišla skutečná ladovská zima., Buďme rádi, vždyť sníh je nejlepší ochranou...
Včera, 15:00
Jednorázové roušky pomáhají zachraňovat životy lidí, když je chrání před koronavirem. Mohou být ale i...
Včera, 13:25
Tramvaje jsou nedílnou součástí městské hromadné dopravy ve většině moderních velkoměst. Česká klasika Tatra T4...
Včera, 13:25
Astrologie a medicína. Co s tím, v jednadvacátém století? Netahejte sem středověké šarlatány, řeknou si...
Včera, 11:45
V teplickém hotelu Prince de Ligne se v sobotu večer konala oslava místního podnikatele Petra...
Reklama