• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Psi žili v otřesných podmínkách. Úřady vyhmátli další nelegální množírnu zvířat

  12.8.2022
  Jan Štoll

  Čtyři desítky psů a štěňat na Šumpersku choval majitel v otřesných podmínkách. Množírnu objevili inspektoři Státní veterinární správy z Olomouckého kraje při kontrole.

  Na kontrolu chovatele a jeho množírnu v obci Rapotín na Šumpersku dostala veterinární správa podnět. Až na místě se ukázalo v jak otřesném a naprosto nevyhovujícím prostředí byli psi drženi. „Ve zcela nevhodných podmínkách zde dotyčný choval nejméně 36 psů z toho 12 štěňat. Jednalo se o jedince plemene šarpej, jeho křížence a také křížence boloňského psíka,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

  Podle popisu inspektorů byla zvířata ve velmi špatném zdravotním stavu. „Psi v chovu byli nesocializovaní, vystrašení a bázliví. Zalézali do úkrytů a jejich přesný počet neznal ani sám chovatel,“ dodal Vorlíček.

  Majitel zjevně zanedbával i základní péči o psy. „Téměř všichni psi trpěli dermatitidou, někteří měli ztrátu osrstění, lysá místa, chronické změny na kůži a výtoky z očí,“ popsal Vorlíček stav psů z množírny. Podle jeho popisu i snímků z místa byli psi chováni v domě a venkovních prostorech plných předmětů, o které se mohli poranit či je pozřít.

  Chovatel neměl chov nahlášený, a neplnil ani další povinnosti spojené s chováním zvířat. „U 17 psů starších šesti měsíců chovatel nedoložil platnou vakcinaci proti vzteklině. 12 psů nebylo označeno čipem. Chovatel neplnil ani další povinnosti vyplývající z legislativy. Neměl chov nahlášený, přestože se v něm nacházely více než tři feny, nevedl ani evidenční listy vrhů,“ dodal mluvčí.

  Chovatelé tří a více fen za účelem rozmnožování či chovatelé zvířat pro zisk totiž musí udržovat minimální velikosti výběhu pro psy. Povinnost, kterou ministerstvo zemědělství stanovilo ve vyhlášce o ochraně psů a koček, platí od listopadu loňského roku. Chovatelé měli čas na úpravu prostor do letošního července. Za porušení vyhlášky může být pro právnické osoby a podnikatele pokuta do milionu korun, u fyzické osoby pak do 400 tisíc korun. Výběh pro psa střední velikosti určeného pro rozmnožování musí mít minimálně 15 metrů čtverečních, s každým dalším psem musí být plocha zvětšená o osm čtverečních metrů.

  Státní veterinární správa podala na městský úřad v Šumperku návrh na zvláštní opatření. Všichni psi v chovu by měli být chovateli odebráni a umístění do náhradní péče. Zároveň podala Polici České republiky oznámení pro podezření z trestného činu týrání zvířat. Za týrání zvířat a chov zvířat v nevhodných podmínkách hrozí v případě odsouzení trest vězení od dvou do šesti let.

  Sto/ČTK

     Nepřehlédněte