• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Psychiatrická nemocnice v Písku otevřela oddělení pro seniory

  8.6.2023
  Simona Knotková

  Písecká psychiatrická nemocnice otevírá nové oddělení pro seniory nad 65 let se stařeckou demencí nebo poruchou osobnosti. Jde o první pracoviště svého druhu v Jihočeském kraji.

  Kapacita oddělení je 30 lůžek následné péče. Novinářům to ve středu řekli zástupci společnosti Penta Hospitals CZ, která píseckou psychiatrii vlastní.

  „Specializované pracoviště otevíráme v naší nemocnici především z toho důvodu, že péče o pacienty nad 65 let má svá specifika a v mnoha ohledech se výrazně liší od běžné psychiatrické péče u dospělého člověka,“ řekl primář nemocnice Marian Koranda. Podle něj ji komplikuje například demence, degenerativní změny na mozku nebo somatické nemoci. „Kromě toho je ale potřeba u starších pacientů mnohem více dohlížet na kombinace a interakce léků, vnímat geriatrickou, interní či neurologickou problematiku, nebo personál musí mnohdy řešit i inkontinenci či určité omezení hybnosti pacientů,“ uvedl primář.

  Nové oddělení nabídne pacientům řadu služeb. Kromě specializované péče psychiatrů nebo psychologů jde například o rehabilitační nebo fyzioterapeutické zázemí. Podle Korandy musí zdravotníci u seniorů řešit i jiné komplikace, jako třeba ztrátu soběstačnosti. „Nejčastěji se u těchto pacientů vyskytují poruchy paměti a dalších exekutivních funkcí v různém stupni. K nim pak bývají často přiřazeny také reaktivní úzkostné a depresivní stavy například v souvislosti s úmrtím partnera, nebo ve spojitosti se závažným tělesným onemocněním a vědomím blížícího se konce života,“ řekl.

  Písecká psychiatrická nemocnice, kterou vlastní společnost Penta Hospitals CZ od roku 2019, má více než 100 lůžek. Zabývá se léčbou škály problémů od poruch afektivního spektra, posttraumatických stresových poruch, poruch osobnosti, psychotických poruch či různých typů závislostí.

  Penta Hospitals CZ je součástí holdingu Penta Hospitals International, vlastněného investiční skupinou Penta. V Česku provozuje několik nemocnic, ambulantní zdravotnická zařízení a síť specializovaných center péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou i polikliniky. Investiční skupině Penta loni klesl čistý zisk meziročně o 15 procent na 11,6 miliardy korun. Spoluzakladatelem Penty je finančník a miliardář Marek Dospiva.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte