Pusťte si jaro domů s krásnými květy cibulovin. Po odkvětu je zasadíte venku

Další fotky

Vytvořili jste si doma jarní atmosféru nákupem kvetoucích jarních cibulovin? Drobné narcisy, krásné tulipány či silně vonící hyacinty a něžné kvítky sněženek a bledulí se staly nedílnou součástí našich domovů na sklonku zimy a v předjaří. Jsou častým dárkem na sv. Valentýna nebo k svátku žen, ale co s nimi až odkvetou? Poradíme vám.

Krásné květy jarních cibulovin v květináčích jsou ozdobou našich domovů. Když ale jejich krása začne uvadat, ztrácejí rostliny pochopitelně na atraktivitě. Nejsou to prostě pokojové rostliny a nejsou ani atraktivní svými listy. Neznamená to ovšem, že je musíme zlikvidovat hned po odkvětu. Pokud máte zahrádku, není problém je přesadit. Pokud ji ale nemáte, také nemusí cibulky skončit v kompostu. Poradíme vám, jak si je uchovat přes jaro a léto a pak se příští jaro těšit jejich barevnými a voňavými květy.

Jak uchovat krásné květy?

Nejdříve si řekneme něco o tom, jak pečovat o cibuloviny doma, aby vám jejich květy přinášely radost delší dobu. Pokud si přinesete rostliny v květináči, nepřesazujte je. Zjistěte, zda jsou rostliny v plastovém nebo keramickém květináči. Ten plastový nemusí mít otvor na odtok vody a rostlinu můžete zničit přílišnou zálivkou. Plastové květináče spíše vyhovují sněženkám a bledulím, které původně rostou ve vlhké až přemokřené půdě.

zelenina bylinky nať

Máte rádi čerstvé bylinky a zeleninu? Pěstujte si je doma za okny

Jak už jsme připomněly, cibuloviny zásadně nepřesazujte. Kořeny jsou velmi křehké a choulostivé na manipulaci. Rozhodující je i umístění květin. Protože všechny tyto cibuloviny jsou typicky jarními rostlinami, mají raději chladnější prostředí a mírnější zálivku. Ve svých domovinách rostou ještě mezi zbytky sněhu. Rostlinám tedy bude spíše vyhovovat místo na chodbách a mírná zálivka tak, aby půda nevyschla, ale aby nebyla přemokřená a nezačaly zahnívat kořínky a pak cibule. Na škodu nebude, pokud občas přidáte do vody na zálivku nějaké vhodné hnojivo.

Když rostliny odkvetou

Po odkvětu nemusíte nutné rostliny vyhazovat. Dejte jim šanci a můžete se z jejich květů radovat příští jaro. Chce to ale nějaká pravidla. Pokud květy usychají, odstraňte je odstřihnutím a dále cibuloviny zalévejte a přihnojujte. Pak zvažte, jak s nimi chcete naložit. Nejjednodušší je počkat až rozmrzne půda a vysadit je i s kořenovým balem přímo do záhonku. Sněženky a bledule můžete vsadit i do trávníku někde v zastíněném a vlhkém koutě zahrady. Sněženky se vcelku dobře ujmou v trávě, ale bledule jsou náročnější. Vyžadují více promokřenou půdu a dost často se stává, že časem z místa zcela vymizí.

FOTO: Jarní cibuloviny

Jarní cibuloviny - haycint, cibulovinyJarní cibuloviny - tulipán, cibulovinyJarní cibuloviny - narsis, cibulovinyJarní cibuloviny - bleduleJarní cibuloviny - snezenka
Další fotky
Jarní cibuloviny - Narcis kvetina jaroJarní cibuloviny - Hyacint narcis cibulovinyJarní cibuloviny - Hyacint cibulovinaJarní cibuloviny - CibulovinyJarní cibuloviny - Narcis

Další možností je nechat si cibulky do podzimu. Až začnou listy žloutnout, přestaňte rostliny zalévat, aby se cibulky zatáhly. Poté je skladujte až zhruba do září v chladnějším a suchém prostředí. V září je pak můžete vysadit do záhonu nebo do květináče na urychlení. Pokud nemáte zahradu, cibulky vsaďte do nádoby s kvalitní, humózní zeminou a nechte třeba na balkoně přes sezonu. Rostliny ale chraňte před sluncem. Pro krásnější efekt při kvetení je ideální vysadit do větší nádoby více druhů a kultivarů cibulovin ve skupinách.

Včera, 17:09
Podle Technické univerzity v Liberci jsou v Česku kapacity na výrobu milionů filtrů do plátěných...
Včera, 13:00
Dnes vynecháme tajemnou planinu Nazca s podivnými obrazy zvířat. Ani nemusíme obíhat Stonenhenge v zástupu...
28.3.2020
Země bývalého Sovětského svazu jsou tajemnými místy doslova posety. Některé záhadné úkazu jsou vysvětleny zvýšenou...
28.3.2020
Velikonoce jsou snad nejstarším svátkem vůbec a z náboženského hlediska jsou dokonce významnější než Vánoce, protože...
27.3.2020
Sklepení hradu bývá velmi často ideálním a bezpečným úkrytem před přírodním i válečným běsněním. I...
hojek chomutov
27.3.2020
Předčasné ukončení smluv se všemi hráči nad 22 let je reakcí klubu na pandemii koronaviru....
27.3.2020
Pobíral sociální dávky, přestože měl příjmy z natáčení. Za podvod odešel herec Zdeněk Godla s...
autorské čtení na youtube
27.3.2020
Čtenáři a autoři knih se ode dneška mohou setkat na youtube, kde každý den jeden...
27.3.2020
Případy ze života na Sedlčansku. Odcizený historický motocykl Jawa, vykradený automat u myčky aut, střet...
27.3.2020
Vynikala přirozeným nadáním i půvabem a tanec milovala od útlého dětství. Od divadla nedokázalo Františku...
Reklama